PancakeSwap Rehberi

Kısa Özet

Yiyecek temalı başka bir DeFi protokolü daha mı? Evet, tam olarak öyle. PancakeSwap, kahvaltılıklara ve tavşanlara karşı özel bir ilgisi olan anonim geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan Binance Smart Chain tabanlı bir DEX’tir.PancakeSwap, bazı açılardan Ethereum’un SushiSwap’ına benzerdir (topluluk yönetişimi, likidite sağlayıcı tokenlarının farm edilebilmesi), fakat bu platform ödüller kazanmanıza imkan tanıyan başka birçok özelliğe de sahiptir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Giriş

Yiyecek temalı farming çılgınlığı, kripto dünyasının katılımcılarını aylardır ele geçirmiş durumda. Bu yeni DeFi protokolü akımıyla birlikte, kullanıcılara fonlarını stake ederek protokolün tokenlarından kazanma imkanı tanıyan çok sayıda platformun ortaya çıkışına şahit olduk.Bu etkinliklerin büyük bir çoğunluğu Ethereum blockchaininde yoğunlaştı. Akıllı kontratları destekleyen en eski blockchainlerden biri olan Ethereum, büyümekte olan bir kullanıcı ve geliştirici topluluğunun yanı sıra güçlü merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için çok sayıda araca da sahip.Bu makalede, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde inşa edilmiş merkeziyetsiz bir borsa olan PancakeSwap‘ı inceleyeceğiz.

PancakeSwap nedir?

PancakeSwap, BEP-20 tokenları takas etmek için merkeziyetsiz bir borsadır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

pancake görseli 1

PancakeSwap borsa kullanıcı arayüzüUniswap ya da SushiSwap’a aşina mısınız? O zaman, temel tasarımı bakımından bu platformlara oldukça benzer olan PancakeSwap’ı anlamakta da zorluk çekmezsiniz.

PancakeSwap borsası

PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanır. Bu da platform üzerinde dijital varlıkları alıp satabiliyor olsanız da emirlerinizin diğer kullanıcıların emirleriyle eşlendiği bir emir defterinin bulunmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bir likidite havuzuna karşı işlem yaparsınız. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Likidite havuzları diğer kullanıcıların fonlarıyla doldurulur. Bu kullanıcılar, fonlarını havuza yatırma karşılığında likidite sağlayıcı (ya da LP) tokenlarından kazanır. Kazandıkları bu tokenları hem kendi paylarını hem de işlem ücretlerinden elde edilen gelirin bir kısmını talep etmek için kullanabilirler. 

Kısacası, BEP-20 tokenları alıp satabilir ya da likidite ekleyerek ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca, ilerleyen bölümlerde bahsedeceğimiz başka özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

LP tokenların farklı türleri vardır – örneğin havuza BUSD ve BNB eklerseniz, karşılığında BUSD-BNB LP tokenlardan alırsınız. BETH ve ETH eklerseniz de BET-ETH LP tokenlarınız olur.

PancakeSwap’ta farming ve staking

Dahası da var! PancakeSwap, yönetişim tokenı olan CAKE’i farm etmenize de imkan tanır.

Nefis.

Farming yaparken LP tokenlarınızı yatırarak sizi CAKE ile ödüllendiren bir sürece kilitleyebilirsiniz. Hangi LP tokenlarını yatırabilirsiniz? Bu liste oldukça uzundur, fakat en popüler LP tokenlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

  • CAKE – BNB LP
  • BUSD – BNB LP
  • BETH – ETH LP
  • USDT – BUSD LP
  • USDC – BUSD LP
  • DAI – BUSD LP
  • LINK – BUSD LP
  • TWT – BNB LP

Fakat ödüller bununla sınırlı değildir! CAKE tokenlarınızı SYRUP havuzlarında stake ederek daha da fazla kazanç elde edebilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Fon yatırarak LP tokenlardan aldıysanız ve bu tokenları CAKE farm etmek için kullandıysanız bu noktadan sonra CAKE’lerinizi de stake edebilir ve özel staking havuzları aracılığıyla diğer tokenlardan kazanabilirsiniz.En büyük SYRUP havuzu CAKE içindir. Burada CAKE’lerinizi stake ederek daha da fazla CAKE kazanabilirsiniz! Fakat CAKE stake ederek kazanabileceğiniz başka birçok token daha vardır, bu nedenle SYRUP havuzu sayfasını takip etmeniz faydalı olacaktır.

PancakeSwap’ın kullanımı

Pancakeswap.finance adresini ziyaret ederseniz, Cüzdan Kilidini Açana kadar birçok özelliğin erişilebilir olmadığını görebilirsiniz. “Unlock Wallet” (Cüzdan Kilidini Aç) düğmesine tıkladığınızda karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır: MetaMask, Trust Wallet, WalletConnect, Binance Chain Wallet ve diğer seçenekler. 

“Ama bir dakika, MetaMask bir Ethereum cüzdanı değil miydi?” dediğinizi duyar gibi oluyoruz.Evet öyledir, ama Binance Smart Chain’in mimarisi BSC tabanlı DApp’lerle etkileşim kurmak için MetaMask’i kullanmanıza imkan tanır. MetaMask’i kullanmayı tercih ederseniz, öncelikle MetaMask’i Binance Smart Chain’e Bağlamak rehberimizi okumanızı öneririz.

Tercihinizi yaptıktan sonra ek bilgileri görüntüleyebilmek için cüzdanınızın kilidini açabilirsiniz. Farklı LP tokenların farklı getiriler vaat ettiğini göreceksiniz. Peki, nasıl likidite ekleyebilirsiniz?

Likidite ekleme

Daha önce bir AMM kullandıysanız ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. CAKE farm etmek için öncelikle borsaya likidite eklemeniz gereklidir.Soldaki menüden Trade’in (Al-Sat) üzerine gelin, Liquidity’ye (Likidite) ve daha sonra da Add Liquidity’ye (Likidite Ekle) tıklayın ve son olarak yatırmak istediğiniz token çiftini seçin. Bir havuza likidite eklemeden önce geçici kayıp hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

pancake görseli 2

PancakeSwap’a likidite ekleme.

Farming

LP tokenlarınızı aldığınıza göre sıra bunları stake ederek CAKE kazanmaya geldi. Farms sekmesine gidin ve elinizdeki LP tokenlarına uygun olan seçeneği tercih edin.

ERC-20 tokenlarına benzer şekilde BEP-20 tokenlarının da hareketini onaylamanız gereklidir – böylece sözleşme, tokenları sizin yerinize çekebilir. Approve Contract’a (Sözleşmeyi Onayla) tıkladığınızda karşınıza gelen açılır pencere sizden işlemi onaylamanızı ister ve işlem ücretini gösterir.

İşlemin onaylanmasının ardından stake etmek istediğiniz miktarı seçin ve onaylayın. Bu sayfadan ayrılabilir ve ne kadar CAKE kazandığınızı görmek için istediğiniz zaman sayfaya geri dönebilirsiniz – kazandığınız ödülleri çekmek isterseniz Harvest’a (Topla) tıklayın ve işlemi onaylayın.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten BNB satın alabilirsiniz!

Staking

CAKE’lerinizi aldıktan sonra bunları SYRUP havuzlarında stake edebilirsiniz. Pools (Havuzlar) sekmesine tıklayarak CAKE’lerinizi stake edebileceğiniz havuzları görebilirsiniz.

pancake görseli 3

SYRUP havuzları – CAKE stake ederek yeni tokenlar kazanabilirsiniz.

Burada da tokenların çekilmesini onaylamanız gereklidir. Bunu yapmak için Approve CAKE (CAKE’i Onayla) düğmesine tıklayın. Onay verdikten sonra stake etmek istediğiniz CAKE miktarını seçin.

Stake ettiğiniz CAKE’lerle havuzun ödül tokenından pasif olarak kazanmaya başlayacaksınız. Kazandığınız ödülleri çekmek isterseniz Harvest’a tıklayın. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Çekiliş

Pasif gelir kazanmak harika ama CAKE’lerinizle başka neler yapabilirsiniz? PancakeSwap’taki bir çekilişe katılabilirsiniz.

pancake görseli 5

PancakeSwap çekilişinde şansınızı deneyin.

Her bir çekiliş oturumu 6 saat sürer. Bir bilet 10 CAKE’tir ve bilette 1-14 arası sayıların kombinasyonundan oluşan rastgele dört sayı bulunur (örneğin 12-8-4-3). Büyük ödülü kazanmak için (tüm çekiliş havuzunun %50’si), biletinizdeki sayılar ve bu sayıların sıralaması kazanan biletle aynı olmalıdır.

Bu dört sayının tamamını tutturamazsanız da üzülmeyin. Biletinizdeki iki ya da daha fazla sayı kazanan biletle aynı ise ve aynı sırada yer alıyorsa yine de ödül kazanabilirsiniz.

NFT’ler

PancakeSwap’la yapabilecekleriniz bunlar da sınırlı değil! Özel NFT’ler de kazanabilirsiniz.

BSC’deki en şirin NFT’lerden kazanabilirsiniz.

Bir NFT’nin kazananı olarak seçilirseniz bu NFT’yi temsil ettiği CAKE değeri karşılığında satabilir ya da koleksiyonluk bir ürün olarak cüzdanınızda saklayabilirsiniz.Çekilişe nasıl katılabilirsiniz? Kazanma şansı için kayıt olmanız gereklidir ve kazananlar rastgele seçilir. Yeni fırsatları kaçırmamak için NFT sayfasını takip etmeyi unutmayın.

Ekipler & profiller

Oyunlaştırmalar ilginizi çekiyor mu? Yanıtınız evetse ekipler ve profillere göz atabilirsiniz. Burada bir profil oluşturarak istatistiklerinizi paylaşabilir ve bir ekibe katılarak ekip başarıları için rekabet edebilirsiniz!

IFO’lar

İlk Farm Arzları (IFO), yeni çıkan bir tokenı yield farming’in gücünden faydalanarak kullanıcılara dağıtmanın bir yoludur. PancakeSwap’ta bunu, desteklenen bir havuzdan gelen LP tokenları yatırarak yeni çıkan bir tokenın satışına erişim sağlayarak yapabilirsiniz.PancakeSwap’taki aktif IFO’ları IFO sayfasından görebilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

PancakeSwap güvenli midir?

PancakeSwap, CertiK tarafından denetlenmiştir.

Peki bu, PancakeSwap’ı kullanmanın tamamen güvenli olduğu anlamına gelir mi? Hayır. Akıllı kontratlara fon yatırmak, denetlenmiş ve itibarlı projeler için bile her zaman yazılım hatası riski taşır. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamalısınız.

Son düşünceler

PancakeSwap, Binance Smart Chain’deki (BSC) en büyük AMM projelerinden biridir ve bazı inovatif özelliklere sahiptir. PancakeSwap’ın birçok ölçütünü https://pancakeswap.info/‘dan takip edebilirsiniz.

Ethereum, DeFi trendini başlatmış olabilir, fakat PancakeSwap gibi girişimler inovasyon dalgasının diğer zincirlere de yayılacağını göstermektedir.

Kaynak: Binance