BurgerSwap Rehberi

Kısa Özet

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan bir protokoldür. BSC üzerinde çıkarılan tokenları takas etmenize ve bu merkeziyetsiz piyasalara likidite sunma karşılığında ödüller kazanmanıza imkan tanır.

Uniswap ve SushiSwap gibi benzer DeFi projelerinin aksine BurgerSwap’ta standart Likidite Sağlayıcı (LP) tokenları bulunmaz. Bunun yerine, mevcut çiftler için likidite sunan herkes havuzdaki paylarını temsil eden BURGER tokenları alır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

BurgerSwap nedir?

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde inşa edilmiş bir DeFi protokolüdür. BurgerSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM)modelini kullanan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak çalışır. PancakeSwap, BakerySwap ve diğer protokollere benzer şekilde, kullanıcıların likidite sunarak token kazanmasına imkan tanır. 

MetaMask’i BurgerSwap’a bağlamak

MetaMask cüzdanınızı BurgerSwap’a bağlamadan önce cüzdanı Binance Smart Chain’e bağlamanız gerekir. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için MetaMask’i Binance Smart Chain’e Bağlamak makalemizi okuyabilirsiniz.Daha sonra BurgerSwap ana sayfasına (https://burgerswap.org) gidin. “Connect Wallet” (Cüzdanı Bağla) düğmesine tıklayın. Mainnet Ethereum ağından Binance Smart Chain’e geçtiğinize emin olun.

Cüzdanınızı bağladıktan sonra BurgerSwap ürünlerini görebilir (Takas, Havuz, Yönetişim, Köprü vb.) ve bu ürünler arasında geçiş yapabilirsiniz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

BurgerSwap nasıl kullanılır?

BurgerSwap’ta birçok BEP-20 tokenı (yani BSC üzerinde çalışan kripto varlıkları) takas edebilirsiniz. Mevcut çiftlerin listesine buradanulaşabilirsiniz.

Örneğin BNB karşılığında BURGER almak istiyorsanız, Swap (Takas) sekmesine gidebilir, takas etmek istediğiniz BNB miktarını girebilir ve Swap (Takas Et) düğmesine tıklayabilirsiniz.

BurgerSwap nasıl kullanılır?

Tokenları takas etmeden önce Fiyat Etkisini (Price Impact), İşlem Ücretini (Transaction fee) ve diğer ayrıntıları kontrol ettiğinizden emin olun.

BurgerSwap'ta Fiyat Etkisi

BurgerSwap Havuzuna nasıl likidite eklenir?

Tüm kullanıcılar, BurgerSwap platformuna likidite sunabilir (token ekleyebilir). Bu tokenlar, yeni bir likidite havuzu yaratmak ya da mevcut havuzlara ekleme yapmak için kullanılabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Likidite sunmak için Pool (Havuz) sekmesine gidin, “Add Liquidity”ye (Likidite Ekle) tıklayın ve token çiftini seçin. Havuza likidite eklemeden önce Approve (Onayla) düğmesine basmanız ve bir blockchain işlemi yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlem, tokenlarınızın BurgerSwap sözleşmeleri tarafından kullanılmasını mümkün hale getirir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından likidite ekleme sürecine devam edebilirsiniz.

BurgerSwap'a likidite eklemek

Bir havuza likidite eklediğinizde, bu havuzdaki payınız nispetinde BURGER tokenları alırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen BurgerSwap rehberlerini inceleyin.

BurgerSwap Yönetişimi

BurgerSwap Governance (Yönetişim) sekmesinden BURGER tokenlarınızı stake edebilirsiniz. Yeni yönetişim önerileri sunmak ya da mevcut önerileri oylamak için BURGER stake etmeniz gereklidir.

BurgerSwap yönetişimi

BurgerSwap Çapraz Zincir Köprüsü

BurgerSwap, BSC üzerinde çalıştığı için yalnızca BEP-20 tokenlarını kullanarak alım satım yapabilir ya da likidite sunabilirsiniz. Fakat BurgerSwap, tüm ERC-20 tokenlarını wrapped BEP-20 versiyonlarına (bToken’lar) çevirmenize imkan tanıyan bir Çapraz Zincir Köprüsü hizmeti sunar. Bu süreç, Ethereum üzerinde tokenlaştırılmış Bitcoin’lerin yaratılmasına benzerdir, fakat burada çevrim ERC-20 ve BEP-20 tokenları arasında yapılır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

BurgerSwap Köprüsü

BurgerSwap borsasının BTC, ETH, BCH ve XRP gibi yerel BSC tokenları olmayan birçok varlığı içerdiğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu tokenlar, ya Köprü (bToken’lar) ya da Binance çekimleri aracılığıyla BEP-20 tokenlarına çevrildikleri için yalnızca BSC ağı üzerinde alınıp satılabilir.Süreç içinde MetaMask ağınız olarak Ethereum ve BSC blockchaini arasında geçiş yapmanız gerekebileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca bTokenlar, yalnızca bu tokenların BNB ve BURGER çiftlerine (bToken/BNB ve bToken/BURGER) yeteri kadar likidite sunulmuş olması durumunda alınıp satılabilir. Bir işlemi onaylamadan önce Fiyat Etkisini dikkate almanız işte bu yüzden önemlidir. Düşük likiditeye sahip işlem çiftleri, alım satımlarınızda muhtemelen yüksek miktarda fiyat kayması yaratacaktır.➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin satın alabilirsiniz!

BURGER farm etmek

BurgerSwap; BURGER, USDT ve BNB ödülleri sunar. Kullanıcılar tokenları iki farklı yoldan farm edebilir: likidite sunarak ve yönetişime katılarak.

BurgerSwap’a likidite sunan herkes, havuzdaki payıyla orantılı olarak BURGER tokenı alır. Likidite sunmaya devam ettikleri sürece, ödül almaya devam edebilirler.

Kasım 2020 itibarıyla BurgerSwap, tüm çiftlerden %0,3 işlem ücreti alır ve bu ücretin bir kısmı likidite sağlayıcılara gider. Likidite sağlayıcılar, her bir yeni blokla oluşturulan BURGER’lardan da bir pay alır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kullanıcılar bunun yerine, oylama sistemi aracılığıyla proje yönetişimine katılarak da ödül alabilir.

Buna ek olarak BurgerSwap, işlem ücretlerinden elde edilen BURGER’ların belirli bir kısmını yok eden bir yakım mekanizmasına da sahiptir. 

Özetle, ödül dağıtım oranları şu şekildedir:

  • Ödüllerin %40’ı platforma likidite sunanlara gider.
  • Ödüllerin %30’u yönetişim/oylamaya katılanlara gider.
  • Ödüllerin %30’u yakılarak kalıcı olarak yok edilir.

Bu oranlar, yeni kullanıcılardan gelen öneri ve oylamalara bağlı olarak değişebilir.

BurgerSwap güvenli midir?

Akıllı kontratın ilk versiyonunu, blockchain güvenlik şirketi Beosin tarafından Eylül 2020’de denetlenmiştir. Kasım 2020 itibarıyla, BurgerSwap’a yönelik herhangi bir sorun raporlanmamıştır.

Fakat akıllı kontratlara para yatırmak, kod denetimi sırasında fark edilmemiş hatalar olabileceğinden her zaman için risklidir. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamanız gerekir.

Son düşünceler

BurgerSwap, Binance Smart Chain üzerinde kullanıma sunulan ilk DeFi projelerinden biridir. Diğer platformlara benzerliğine rağmen BurgerSwap, çapraz zincir köprüsü ve yönetişim sistemi gibi bazı benzersiz özelliklere sahiptir.Yield farming ve staking hakkındaki diğer sorularınız için Binance topluluğunun sorularınıza yanıt vereceği soru-cevap platformumuz Academy’ye Sor’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Binance