MODA PSİKOLOJİSİ VE MODANIN İNSAN ÜZERİNDEKİ STİLİ

Yazar: Aybüke Yetim [email protected]

İnsanlar dikkat ettiğiniz zaman moda tarzında genellikle kendine uyan kendine yakışan kıyafetleri seçiyor. Modanın kalbi olan Milano’da yapılan moda defilelerinde tasarımcıların birçok kaliteli tasarımlarına rastlıyoruz. Tasarım yapabilmek aslında bizler için zor gibi görünen fakat eğitimini aldıktan

sonra insana keyif veren bir fikir tasarımının gücüyle ortaya çıkan bir meslek grubudur. Düşündüğünüz zaman iyi bir tasarım yapabilmek için gerçekten farklı fikirlere sahip olmanız gerektiğine inanıyorum. Moda da konsept oluşturacağınız zaman şöyle düşünün ; Bu sene bu jean ve kumaş ve boncuklu elbise ve kazaklar moda o zaman ben bunu konsept yapar giyerim yerine gerçekten size yakışabilecek kumaş ve renk tercihleri yapın. Moda olsa bile bazı insanlar yakışmasa bile giyip olduğu fikrine kapılıyor. Aslında yakışmadığına şahit oluyoruz günlük hayatımızda.

Örneğin size kırmızı, beyaz, siyah, yeşil , pembe ,turuncu renkler yakışıyorsa moda tarzınızı bu renklere göre belirlemelisiniz. Toplum içerisinde yaşarken dikkat edin bazı insanlar kendine yakışan renkleri dolabında koleksiyon haline getirip bunları giyerek sosyal medyada reklamlarını yaparak paylaşır. Gösteriş yerine aslında bizler kendimize yakışanı bilip buna göre hareket edersek, kendi seçtiğimiz moda tarzımızı bizler gösteriş yapmasak bile ister istemez görülebileceğini bilmemiz gerekir. Modanın psikolojik yapısını ele almak istediğimizde bakın neler ortaya çıkıyor; Modanın insanlar üzerinde psikolojik olarak etkisinin olduğuna çoğu kez şahit oluyoruz ister istemez.

Belirli meslek gruplarına göre giydiğimiz renkler aslında bizlerin kimliğini de ele veriyor diyebiliriz.

Dikkat ettiğiniz zaman avukatlar çoğu kez siyah ya da kahverengi giyerler. Ressam olan insanlar daha renkli moda tarzları ile kendilerini ön plana koyarlar. Sporcular hem rahat hem de kendi stillerine uyan renklerden yana konseptlerden yana tercihini kullanırlar. Doktorlar beyaz gömlek giyse bile günlük hayatlarında ciddi olan meslek grubunda oldukları için kendilerini topluma karşı da yine pastel olan renkleri tercih ederek kendilerini ön plana getirmeyi severler. Yapılan bazı araştırmalarda moda aslında ikiye ayrılıyor;

1-)Birinci grup bir gruba dahil olma isteğinde iken,
2- İkinci grup ise gruptan farklı olmak isteğiyle modaya öncülük 
etmek isteyen ve farkını her detayıyla ortaya koymaya çalışan insanlar oluyor. Aslında ikinci grupta olan insanlar moda da her zaman öncülük yaratmayı seven ve dolayısıyla da örnek olup geleceğe yönelik en farklı moda tarzlarını yansıtmak isteyen insanlardır. Yani jean ile beyaz bir tişört ve mavi bir deri ceket giydiğinizde ve ayakkabı tercihi olarak spor ayakkabı ile dışarı çıktığınızda aslında moda tarzının size uygun olduğunu ve bu kombini lacivert bir güneş gözlüğü ile tamamladığınızda dikkat çekici bir modaya öncülük edecek bir aday olduğunu yansıtmış olursunuz. Kış aylarında dikkat edecek olduğunuzda kazak ve Jean yada koton kalın kıyafetler takım kıyafet yada spor kıyafetler tercih edildiği için renkler de kışa uyumlu olarak koyu renkleri bir ton açık olan pudra ve renklerin açık tonları ile kombin olarak tasarlayıp tercih edebilirsiniz.

Unutmayın ki; MODA OLSUN DİYE DEĞİL KENDİNİZE YAKIŞSIN DİYE MODA KONSEPTLERİ OLUŞTURMAK DAHA MANTIKLI OLACAKTIR.

Kaynak: Boss Life Dergi