Singer Türkiye Genel Müdürü SİNEM KINRAN PARLAK Anlatıyor…

Hazır giyimin yaygınlaşması nedeniyle günümüzde kadınların dikiş makinelerini eskisi kadar kullanmadıkları düşünülüyor. Ancak durum hiç de öyle değil. Dikiş makineleri yeniden, üstelik hayalleri özgür bırakan yepyeni teknolojilerle hayatımıza girmiş durumda… Biz de bu konudaki sorularımızı, dikiş makinesi denilince akla gelen ilk marka olan Singer’in Türkiye Genel Müdürü Sinem Kınran Parlak’a yönelttik.

Singer’de 2017 yılı nasıl geçti?

2017 yılında hedeflerin üstünde bir başarı sağladık. Ancak şu anda dolardaki oynamalar, tutarsızlıklar nedeniyle piyasa tedirgin. Buna rağmen hedeflerimize ulaşıyoruz.

Sektörde birçok marka olmasının olumlu ve olumsuz yanları sizin gibi önde gelen bir markayı nasıl etkiliyor?

Sektörde pazar lideriyiz, dikiş makinası denilince akla ilk gelen firmayız ama bu asla bize rehavet veren bir durum değil. Piyasadaki rakipleri asla küçük görmüyoruz. Her zaman markamızı geliştirecek, gençleştirecek çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz. Daima olduğu gibi sektörde ilklere imza atmaya devam ediyoruz.

• Dağıtım kanalı stratejinizdeki gelişmeler ne yönde ilerliyor? Yeni bir marka konsepti vs. çalışmalarınız var mı?

Uzun yıllardır olduğu gibi geleneksel bayi kanalı ile çalışmaya devam ediyoruz. Bunun yanında artık büyük zincir marketler, çok şubeli mağazalar ve alışveriş merkezlerinde de ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. Bunlara ilave olarak dijitalin gücü artık inkar edilemez. 4 sene önce kendi internet sitemizi yeniledik, online satışa başladık. Artık kendi web sitemizden; iğneden, nakış makinasına kadar tüm ürün grubumuz satılıyor.

• 2023 yılı Türkiye hedefleriniz?

Pazardaki liderliğimizi aynı şekilde devam ettirmek en büyük hedefimiz. Pazarı büyütmek, dikiş makinalarında yine birçok ilke imza atmak, eğitime desteği artırarak devam ettirmek en önemli amaçlarımız arasında… Ayrıca ev tipindeki başarımız gibi sanayi makinaları pazarında da pastadaki dilimimizi büyütmek istiyoruz.

• Türk tüketicisini analiz ettiğinizde gelecekte ne tür ürünlerin öne çıkacağını

düşünüyorsunuz?

Geleneksel makinaları tercih edenler olduğu kadar, yenilikleri takip eden, dijital ürünleri tercih eden tüketiciler de gün geçtikçe artıyor.

• Sektör olarak değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Sektör, hobi pazarının gelişmesiyle birlikte yön değiştirdi diyebiliriz. Eskiden çeyiz listelerinin ilk sırasında olan dikiş makinası artık hobi pazarının vazgeçilmezi. Daha önceleri dikiş makinası sahiplerinin çoğunluğunu ev hanımları oluştururken artık çalışan birçok bayan dikiş makinası kullanıyor. Dışarıya ufak tefek iş yapanlar, hobi için makina kullananlar hatta evde pantolon paçası gibi basit tadilat işlerini yapan müşterilerimiz çoğunlukta. Nakış modası ile nakış makinalarına ilgi de oldukça arttı. Artık istediğiniz fotoğrafı nakış motifi olarak ürününüze işleyebiliyorsunuz, üstelik tek bir tuşla ve makinanın başında bile beklemeden.

Kaynak: Boss Life Dergi