PANERAİ LUMİNOR 1950 CHRONO MONOPULSANTE

PANERAİ LUMİNOR 1950 CHRONO MONOPULSANTE

Tam Bir Klasik

Model, 44mm çapında ve Luminor 1950 kasa içerisinde geliyor. Tamamı mat yüzey formunda tasarlanmış titanyumdan üretilen kasanın ön yüzünde yer alan sabit bezel ise parlak tercih edilmiş. 100 metre su basıncına dayanıklı üretilen kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kasanın ön yüzünde kullanılan cam, Luminor 1950 konseptinin retro karakterini destekleyecek şekilde bombeli ve yüksek hazırlanmış.

Modelin tek tuşlu kronograf özelliğini kontrol eden buton, kasanın saat 8 yönüne yerleştirilmiş. Markanın sembol detaylarından olan geniş kurma kolu koruma parçası da saat 3 yönünde yerini almış. Luminor 1950 kasası pek çok Panerai hayranı saatsever için olduğu gibi benim için de markanın DNA’sını en başarılı şekilde yansıtan kasa tarzlarından biri olma özelliğini taşıyor. Koleksiyona yeni eklenen tüm modellerde olduğu gibi Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio – 44mm PAM00737 modelinin de kadranı yeşil renkte hazırlanmış. Pembe altın tonunda tasarlanmış akrep, yelkovan ve küçük saniye kollarına, mat siyah renkte hazırlanmış GMT ve AM/PM gösterge kolları eşlik etmiş. Bir Panerai klasiği olan Sandwich formunda tasarlanan kadranın zemininde yer alan fosforlu bölümde ise, modelin retro karakteri ile uyumlu koyu renkli SuperLuminova ile kaplanmış bir disk kullanılmış. BiCompax kronograf formatında tasarlanan kadranın saat 9 noktasına konumlandırılan alt-kadranda, küçük saniye ve AM/PM göstergelerine beraber yer verilmiş. Saat 3 noktasına yerleştirilen alt-kadranda ise, kronograf özelliğine ait 30 dakika sayacı eklenmiş. Yine Panerai markası ile özdeşleştirilen doğrusal güç rezerv indikatörü de saat 6 hizasına yerleştirilmiş. Fonksiyon açısından zengin sayılabilecek bir model için oldukça sade ve net bir görüntü sunan kadran, özenle hazırlanmış renk paletinin de etkisiyle çok şık bir görüntü ortaya çıkartmış.

Denizcilik temalı modelleri ve karakteristik tasarımları ile saat sektörünün kendine has markaları arasında yer alan Ulysse Nardin, geçtiğimiz Haziran ayında saatseverlerin beğenisine sunduğu Marine Torpilleur koleksiyonuna iki yeni model ekledi. Markanın ikonik Marine Chronometer Koleksiyonu’na nazaran sade tasarlanmış kadranları ve görece uygun fiyatları ile dikkat çeken koleksiyona katılan yeni modeller, donanma ruhundan izler taşıyor. Yeni modellerde, ilk çıkan versiyona nazaran 2mm daha geniş çapa sahip 44mm boyutunda kasalar kullanılmış. Yüzeye uygulanan mikrokumlama doku sayesinde konsepte uygun şekilde askeri bir havaya bürünen paslanmaz çelik kasaların ön yüzünde çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam kullanılmış. Ön yüzde markanın sembol detaylarından olan tırtıklı bezele de yer verilmiş. Üzerinde kabartma Marine Torpilleur gemisi deseni yer alan vidalı kapak ve yine kubbe formunda tasarlanmış kilitli ayar tepesi ile desteklenen kasanın su geçirmezlik değeri de 50 metre olarak ayarlanmış.

Koleksiyona yeni katılan iki versiyon da modelin retro ve askeri tarzına uygun hazırlanmış kadran seçenekleri ile geliyor. Krem rengi ve siyah olarak tercih edilebilen kadranlardan krem rengi olanına siyah çerçeveli büyük rakam indeksler eşlik ederken, siyah seçenekte ise yine aynı tarzda hazırlanmış ancak zemin ile kontrast yaratan turuncu renkte tasarlanmış indeksler yer alıyor. Güç rezerv göstergesi ve tarih penceresi gibi

ek özelliklerin bulunmadığı kadranın saat 6 yönünde kendi alt kadranında hareket eden küçük saniye kolu göze çarpıyor. Aynı alt kadranın içerisinde modelin limit No.su ve “Chronometer Watch” ifadesinin kısaltması olan C.W. harfleri dikkat çekiyor. Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber UN-118 yer alıyor. Ulysse Nardin’e patentli DIAMonSIL eşapman ve silisyum kıl zemberek gibi ileri teknoloji ürünü özellikler sunan otomatik mekanizma tam kurulumda 60 saatlik güç rezerv süresi sunabiliyor. Saat 6 hizasında küçük saniye göstergesi yer alan mekanizma, markanın diğer tüm ürünlerinde olduğu gibi C.O.S.C. sertifikasyonunu taşıyor. Kadran rengine göre siyah veya kahverengi olarak sunulan dana derisi kayış ile gelen modellerden her biri 300 adet ile limitli üretiliyor. Resmi lansmanı için SIHH 2018 fuarı ön görülen yeni modeller, kendi sınıfında oldukça iddialı bir rakam olan SFr7900,00 fiyat etiketi taşıyor

Kaynak : Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here