“MAĞAZALARIMIZA ADIM ATTIĞINIZ AN, KENDİNİZİ EVİNİZDE HİSSEDECEKSİNİZ”

Bella Maison Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed TAN Anlatıyor…

Türkiye’den Cezayir’e, Cezayir’den tekrar Türkiye’ye uzanan bir öykü Tan Ailesinin ki… Cezayir’in en büyük hazır mutfak oyuncularından ve dünya devi ankastre markalarının Cezayir distrübütörlüğünü üstlenen Tan Ailesi, 14 yıl sonra yuvaya Muhammed Tan’ın yeni girişimi Bella Maison markasıyla dönme kararı aldı. Bu kararın arkasında, Tan Ailesi’nin Türkiye sevdası yatıyor. Bella Maison markasıyla ev tekstili ve ev dekorasyonu sektörüne yepyeni bir soluk getirmeye hazırlanan Muhammed Tan, “Türkiye özlemimi, Bella Maison markasına yansıttım. “Güzel evim” mottosuyla yola çıktık. Çünkü Bella Maison’a gelen herkesin kendisini evinde hissetmesini istedim. Markanın kurulum aşamasında tüm bu hassasiyetlerimizi markaya yansıttık.” diyor. Genç yönetim kurulu başkanı, ilk mağazalarını İstanbul’da açacaklarını belirtirken, 2017 yılının ilk çeyreğinden sonra
5 mağaza birden açacaklarını ve bu mağazalardan birinin de Ankara’da olacağını müjdeliyor. Türkiye’nin yeni markası Bella Maison markasına dair tüm bilinmeyenleri, markanın nasıl mağazalaşacağını Muhammed Tan’dan öğrendik.

• Bella Maison çok yeni bir marka. Çok da iddialısınız. Neden markanızın mottosu olarak “Güzel Evim”i belirlediniz?

Markamızın ismi, aslında Tan ailesini anlatıyor. Isparta’lı bir ailenin çocuğuyum. Babam 1996 yılına kadar astsubaylık yapmış ve daha sonra ticarete atılmaya karar vermiş. O yıllara kadar babam mesleği nedeniyle neredeyse Türkiye’nin her yerini dolaştık. Babam ticarete atılır atılmaz Cağaloğlu’nda bir esnaf lokantası işletiyor ki, benim de çalışma hayatına adım atmam işte o lokantayla başlıyor. Daha sonra babam Samandıra’da mobilya fabrikasına ortak oluyor. Babam, 2000 kriziyle birlikte rotasını Cezayir’e çevirmeye karar veriyor. Cezayir’de iki tane firma kuruyor: Sarl Cocon ve Coccinella. Biri mobilya üretiminde kullanılan hammadde tedariğini sağlayan Cezayir’in en büyük toptancısı, diğeri ise mutfak ve yatak odası imalatı ile ülkenin en prestijli mutfaklarını, yatak odalarını üreten Coccinella. Ben de tüm bu süreçlerde eğitim hayatıma Türkiye’de başlayıp lisans eğitimimi Cezayir’in en iyi Fransız üniversitesinde tamamladım. Eğitim hayatımı ABD’de devam ettirdikten sonra babamın görevlendirmesiyle görevlendirmesiyle bir iş için Türkiye’ye geldim. Önce birkaç yerde çalışarak iş hayatında tecrübe kazandım. Ailemle görüşmelerim sonucunda ve onların da desteğiyle Cezayir’deki işlerimizin artık Türkiye’de yapılandırmamız gerektiğine karar verdik. Çünkü Cezayir’de işlerimiz arttıkça burada bir dış ticaret departmanı ve ihracat lojistik hizmeti veren bir firma ihtiyacı doğdu. Departmanımızı kurunca işlerimizi de yavaş yavaş büyütmek istedik. Projelerimizin start’ını yatak ile başlattık. Kayserili bir firmanın İstanbul bölge toptancılığını aldık. Yatak satışlarımız artmaya başladıkça da yatakla birlikte

ev tekstilinin de ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu anlamda yatak işi, ev tekstil pazarını doğru anlayabilmemiz açısından bizim için doğru bir mecra oldu. Benim burada kalış sebebim hem İstanbul hem Türkiye’de işler yapabilmek hem ailemizin bir açmazı olan Türkiye’ye geri dönebilme hikayesi! Evet Cezayir’de para kazanıyoruz işlerimiz büyüdü ama artık Türkiye’ye dönme vakti geldi. Babam ailesi için bir çıkış yolu ararken gittiği Cezayir’de kurduğu, bize uğur getireceğine inanarak adını verdiğimiz Coccinella (uğur böceği) bize gerçekten de uğur getirdi. Cezayir’de köklerimizi saldık, ülkenin önemli işletmeleri arasına adımızı altın harflerle yazdırdık. Sıla hasretimizi de Bella Maison-Güzel Evim markamıza yansıtmak istedik. Artık vatanımızda, evimizde, Türkiye’deyiz!

• Hangi yönlerinizle diğer markalardan ayrışıyorsunuz?

Sektörde sizin de bildiğiniz üzere birkaç marka bulunuyor. Ancak bu markaların hepsinin de klasmanı birbirinden çok farklı. Bir marka tamamen züccaciyeye ağırlık verirken bir marka ise müşterilerini indirim hengamesine sokmaktan yana. Öncelikli olarak biz ev tekstili ve ev dekorasyonu üzerine ürünlerimizi müşterilerimize sunmuş olacağız. Yatak odasına, banyoya dair her şey bulunurken, ev giyimi de diğer bir özelliğimiz olacak. Kaliteli ürünleri müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz. En iyi üretim kalitesine dair ürünlerle, müşterilerimize A plus ayrıcalığı hissettireceğiz. Yine hediye paketlerimizden ürün konseptlerimize kadar A’dan Z’ye farklılığı hissettireceğiz. 16 yaş üstü her kadın Bella Maison’da keyifli alışveriş yapabilecek. Her şeyden önce Türkiye’de tekstilin merkezi sayılan Denizli, Bursa ve İstanbul’da sadece bize üretim yapan fabrikalarla anlaştık. Koleksiyonumuzu oluştururken sektörün duayenlerinden olan baş tasarımcımız Mehmet Ali Sarı ve ekibi tam 1 yıl boyunca her bir detayla uğraştılar. Müşterilerimizin her mağazada karşılaşabileceği ürünleri mağazamızda sergilemekten yana değiliz.

• Yılbaşı itibariyle mağazanızın açılışını yapacağını biliyoruz. 2017 yılı için hedefleriniz neler?

Dediğiniz gibi yılbaşı itibariyle ilk mağazamızı İstanbul’da açacağız. 2017 yılının ilk çeyreğinde ise 5 mağaza açmayı daha hedefliyoruz. İstanbul’un Etiler, Bağdat Caddesi, Nişantaşı gibi prestij noktalarında mutlaka mağazalarımızı açacağız. Fakat bunun dışında amacımız çok fazla yerde mağaza açılmak değil. Biz daha niş olmak istiyoruz. Kısacası doğru lokasyonlarda, doğru işlerler var olacağız. Ürün kalitemiz ve marka kimliğimizle, müşterilerimizi sıradanlıktan ve o alışveriş hengamesinden çekip alacağız. Bir yandan ihracata odaklanırken, yılbaşı itibariyle Cezayir’de mağazamızı, Kuveyt’te de corner’ımızı açacağız.

• Türkiye ile yurt dışını kıyasladığınız zaman ev alışveriş trendlerinde siz nasıl bir gelişim gözlemliyorsunuz?

Şu anda trendler tüm dünyada aynı anda ilerliyor. Bugün Fransa’da bir ev tekstili ve ev dekorasyonu mağazasına girdiğiniz zaman da Katar’da bir mağazaya girdiğiniz zaman da hemen hemen aynı tarz ürün yelpazesiyle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden Türkiye ile diğer ülkeler arasında çok büyük uçurumlar bulunmuyor. Son dönemde daha pastel tonlar tercih edilmeye başlanırken, minimal tasarımlar, organik, yüzde 100 pamuktan, bambudan yapılan ürünler ön plana çıktı. Alışveriş alışkanlıklarına baktığımız zaman ise Türkiye’de ev tekstili ve ev dekorasyonu alışverişlerinde ciddi bir artış yaşanmaya başladı. Artık insanlar sadece kendilerini değil, evlerini de yenilemek, trendleri yakından takip etmek istiyorlar. Ev tekstili hediye alışverişlerinde de bir tercih sebebi haline geldi. Doğum günü, yılbaşı, bayram gibi özel günlerde, herkes için geçerli ve sevilecek bir hediye alternatifi oluşturuyor, ev tekstili. Yine konut satışlarındaki ciddi artış da ev tekstili sektörünün büyümesini tetikliyor. Bu yüzden de son yıllarda sektör ciddi bir markalaşma ve mağazalaşma yoluna gitmeye başladı. Örneğin; neredeyse hemen hemen her AVM’nin bir katı eve dair mağazalara ayrılmış durumda ve AVM’ye giden çoğunluğu kadın olmak üzere herkes bu kata mutlaka uğruyor.

• Yurt dışında da yatırımlarınız olacak mı?

Yurt içi kadar yurt dışı konusunu da önemsiyoruz. Bu anlamda yurt içi operasyonlarımızla birlikte yurt dışı operasyonlarımızı da paralel olarak başlatma kararı aldık. Cezayir’de iş yaptığımız için sürekli Avrupa ve Arap ülkeleriyle görüşme içerisindeyiz. Uluslararası ticaretin kurallarını çok iyi biliyoruz. Türkiye ile aynı zamanda Cezayir’de de mağazamızı açacağız. Yine Kuveyt’in en büyük AVM’siyle antlaşmamızı imzaladık. Yıl bitmeden Kuveyt’te de mağaza açacağız. Bunun dışında İngiltere ile ihracat anlaşması imzaladık. Ürünlerimizi İngiltere’ye ihraç edebileceğiz.

• Mağazaya adım attığımız anda hangi ürün gruplarıyla karşılaşacağız?

Biz ev tekstili ve ev dekorasyonu üzerine markamızı oluşturduk. Ürün yelpazemiz 63 ana kalemden oluşuyor. Yani nevresim takımından battaniyelere, kolonyalardan mutfak bezlerine kadar bir evde ihtiyaç duyulan tüm eşyaları Bella Maison’da bulabileceksiniz. Bella Maison mağazalarının ferah dekorasyonuyla keyifle alışveriş yaparken, hem müşteriye yaklaşımımız hem de ürün kalitemizle kendinizi özel hissedeceksiniz.

Kaynak :Boss Life Dergi