Bütün gün kahrımızı çeken ayaklarımızın koruyucusu ayakkabıların mutfağı; Tam bir zanaat merkezi

Tamamen el yapımı ayakkabı üretimi ve bir çok ünlü markaya ayakkabı tasarımı ve üretimi yapan Marcello Ayakkabı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Bey’i bu sayımızda sevgili Bosslife Dergi okurlarıyla buluşturduk. Fabrikasında yaptığımız keyifli röportaj ve fotoğraf çekimini özetlemek gerekirse, bütün gün kahrımızı çeken ayaklarımızın koruyucusu ayakkabıların mutfağı tam bir zanaat merkezi… Ülkemizde elleriyle ekmeğini çıkaran, emektar zanaatkarların hep vâr olması dileğimle keyifli okumalar…

• Şenol Bey bize öncelikle kendinizden bahseder misiniz? 1984 Mart ayında Malatya’ da dünyaya geldim. 1974 yılı başlarında babam İbrahim İlhan tarafından İstanbul Gedikpaşa’da ufak bir atölyede temelleri atılan Marcello Ayakkabı firmamıza üniversite mezuniyetinden hemen sonra başladım. Geçmiş tecrübelerle yeni kuşağı buluşturmayı çalışan yenilikçi, her daim modayı takip eden hedefleri olan biriyim.

• Büyük markalara üretim yapıyorsunuz. Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini bizimle paylaşır mısınız? Biz bir aile şirketiyiz. Üretimin her kademesinde ayakkabıya muhakkak elimiz değmektedir. Koleksiyon planlamasında ekip çok önemlidir. Tasarımcı ekip planlamasını yapar iş akışını takip eder ve bu sürece dâhil olur. Üretim, olası sorunların erkenden tespit edilmesi ve çözülmesi için bilgi akışını sağlar. Koleksiyonlar numunelerle birlikte oluşturulduktan sonra görsel sunum dosyası haline getirilir. Sezon koleksiyonlarını tanıtmak ve sunmak çok önemlidir. Çünkü amaç tüketiciyi olumlu mesajlar göndererek hem satın alma duygusunu harekete geçirmek hem de beğenisine hitap etmektir.

• Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda özellikle erkek moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söylersiniz? Moda hayata karşı bakış farklılığı yaratır. Toplumsal yaşamda değişimin ve gelişimin göstergesidir. Bireylerin maddi ve manevi varlıklarını hızla tükettiği yeni olana sahip olabilmek tutkusuyla onu bulma arayışları moda kavramını yaratmaktadır. Moda döngüsü sonu olmayan bir yolda sürekli doğarak ilerlemektedir. 1980 den sonra Türkiye’nin açık pazara girmesiyle insanımız Dünya modasına entegre olmuştur. Türk moda sektörü taklitçilikle başladığı bu serüvene adından söz ettirerek öncülük yapmaktadır. Ayakkabı sektörü de bundan nasibini almıştır.

• Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz? 43 yıldır Türkiye’nin çeşitli zincir mağazalarına ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmanın yanında iş, sanat ve siyaset dünyasının tanıdık birçok simasına özel tasarım adı altında üretim yapıyoruz. Kişiye özel üretim yaparken tasarım yaptığımız kişiyle bir araya gelerek kendisinin isteğini, zevkini ve ayak rahatlığını düşünerek tasarımımızı oluşturuyoruz.

• Tasarımlarınıza ulaşmak isteyenler nereden tasarımlarınıza ulaşabilirler? Aktif sosyal medya kullanıcısıyım. marcello_bysenolilhan Instagram sayfamdan koleksiyonlarımızı paylaşıyorum. Çalıştığım kişilerde genelde bana buradan ulaşıyorlar.

• Markanızın yurt dışına açılma konusunda girişimleri var mı? Gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz? Şuan hâlihazırda İspanya, Almanya, Hollanda, Nahçıvan, Gürcistan, Rusya ve İran gibi birçok ülkeye ihracat yapmaktayız. Öncelikle hedeflerimiz Ortadoğu Türkiye Cumhuriyetleri daha sonrada Avrupa pazarıdır. Amacımız; Marcello Ayakkabı olarak dünyanın her yerinde ilham verici şıklığı ve kaliteyi bir arada sunarak markamızı da koleksiyonumuzu sunarak ülkemize katma değer katmaktır. Bize yer verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here