Kampçılığa Başlangıç

CampusCamp Kurucusu
Genç Girişimci ve Doğasever
Mustafa Arık

Çadır dünyadaki en yaygın kamp malzemesi olabilir. Çadır kurup, bir ateş yakıp keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Ve bu deneyimle beraber hayatınıza yeni bir başlangıç yapabilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Kampçılıktaki temel esas tabiki de gerekli ekipman ve biraz istek… İyi bir ekipmanı piyasada mevsim koşullarına göre çok sayıda ve seçenekte bulabilirsiniz. Seçiminizde ihtiyacınız doğrultusunda ve kullanım alanlarınıza göre filtreleyebilirsiniz. Su geçiren bir çadır ile geçireceğiniz kampta aklınıza gelebilecek tüm aksilikleri yaşayabilirsiniz. Ve bunun pek iyi bir başlangıç olacağını düşünmüyorum. Oysa ki iyi bir çadır ve ekipman listesiyle, evinizdeki konforu bile bulabilirsiniz.

Evi kampa taşımayın!
Hatırlatmak isterim ki; ne kadar az eşya götürürseniz o kadar rahat edersiniz. Belki lazım olur, dursun diye alınan her şey elinize ayağınıza dolaşan kalabalığa dönecektir. Başlangıç için çadır, tulum, mat ve kişisel eşyalar yeterli olacaktır. İlk kamp deneyiminizi gerçekleştirmeden önce mutlaka çadırınızı daha önce kurmanızda fayda olacaktır. Doğaya çıktığınızda neyi nasıl yapacağınızı bilmemek hevesinizi kırabilir. Çadır kurulumunda zemine çok dikkat etmemiz gerekir. Altında bulunan bir ağaç kökü veya bir taş parçası sizi sabaha kadar uyutmayabilir.

İstediğiniz kadar iyi bir çadıra sahip olun, uyku tulumunuz yanlış seçimse bu sizin için ızdıraba dönüşebilir.


Boyunuza, mevsime, bölgeye uygun bir tulum almanızda fayda var. Aynı zamanda iyi bir tulum size kamp deneyiminizi rahatlıkla sürdürmenizde en büyük etkilerinden biri olacaktır.

Peki uyku tulumlarının ısı dereceleri neyi ifade eder?
Örneğin; bir uyku tulumu extreme limitinin -15 derece olması her türlü hava koşullarında ‘’rahatlıkla uyuyabilirim’’ algısı yaratıyor. Uyku tulumları derecelendirilirken standart bir kadın ve erkek birey ele alınır. Bu derecelendirilme erkek 25 yaşında 1,74cm boyunda 75 kg ağırlığında, kadın ise 25 yaşında 1,60cm boyunda 60 kg ağırlığındadır. Almış olduğunuz uyku tulumunu, olabildiğince ince kıyafetlerle kullanmakta fayda var. Tulumun asıl amacı iç yüzeyine temas eden sıcaklığı size geri yansıtmasıdır. Bir diğer olmazsa olmazımız: mat; kısaca bahsetmek gerekirse uyku tulumunuzun altına yerleştirilerek yerden gelen soğuğu engelleyen biraz daha konforunuzu sağlayan ekipmanlardan biridir.

İlk kamp deneyiminize hazırlanırken temelde dikkat edilmesiniz gerek birkaç ihtiyaç listesinden bahsettim. İlk yola çıkış için hiçte fena olmayacağını söyleyebilirim. Bir sonraki sayıda sizlere geri kalan gerekli ekipmanlardan daha detaylı bahsedeceğim. Belki bir gün ilk kamp deneyimlerinizi beraber gerçekleştiririz neden olmasın?
Campus Camp’a katılın!

Kaynak : Gölde Yaşam Dergisi – Lis MedyaDiğer Spor Haberlerimizi Okumak İçin Tıklayınız!

.