Fibonacci Düzeltme Seviyeleri Rehberi

Giriş

Yatırımcıların gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanabileceği çok sayıda teknik analiz (TA) aracı ve göstergesi vardır. Bunların arasına Wyckoff Yöntemi, Elliott Dalga Teorisi ya da Dow Teorisi gibi tam kapsamlı piyasa analizi çerçeveleri dahil edilebilir. Ayrıca, Hareketli Ortalamalar, Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik RSI, Bollinger Bantları, Ichimoku Bulutları, Parabolik SAR ya da MACD gibi göstergeler kullanılabilir. 

Fibonacci düzeltmesi aracı, hisse senedi, forex ve kripto para piyasalarında binlerce yatırımcı tarafından kullanılan popüler bir göstergedir. 700 yıldan daha uzun bir süre önce keşfedilen Fibonacci dizisine dayanır.

Bu makalede Fibonacci düzeltmesi aracından ve grafik üzerindeki önemli seviyeleri bulmak için bu aracı nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Fibonacci düzeltmesi nedir?

Fibonacci düzeltmesi (ya da Fib düzeltmesi) teknik analistler ve yatırımcılar tarafından grafik üzerindeki önemli alanları tahmin etmek için kullanılan bir araçtır. Bunu yaparken Fibonacci oranları yüzdeler olarak kullanılır. Fibonacci düzeltme aracı, matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından 13. yüzyılda belirlenen sayı dizisine dayanır. Bu diziye Fibonacci dizisi adı verilir. Bu sayı dizisinde yer alan sayıların arasındaki belirli matematiksel ilişkilerden oranlar yaratılır ve daha sonra bu oranlar grafiğe yansıtılır. Oranlar şu şekildedir:

  • %0
  • %23,6 
  • %38,2
  • %61,8
  • %78,6
  • %100 

Teknik olarak bir Fibonacci oranı olmasa da bazı yatırımcılar, fiyat aralığının orta noktasını oluşturduğu için %50 seviyesinin de öneme sahip olduğunu düşünür. %161,8, %261,8 ya da %423,6 gibi %0-100 aralığının dışındaki Fibonacci oranları da kullanılabilir.Yatırımcıların bu yüzdeleri nasıl kullanabileceğinden ayrıntılı bahsedeceğiz fakat ana fikir bu yüzdeler tarafından belirlenen seviyelerin piyasadaki önemli seviyelerle korelasyon göstermesidir. Fibonacci seviyeleri bir fiyat grafiğine uygulandığında, destek, direnç, düzeltme alanları, giriş noktaları, çıkış hedefleri ve kayıp durdurma seviyeleri gibi önemli alanları belirlemek için kullanılabilir.

Fibonacci düzeltmesi nasıl hesaplanır?

Bu yüzdeler tüm Fibonacci düzeltme araçlarında aynı olduğu için, herhangi bir manuel hesaplama yapmanız gerekmez. Fakat bu yüzdeleri elde etmek için Fibonacci sayılarının kullanılması gerekir.

Örneğin sıfır ve birle başlayan bir sayı dizisi oluşturalım ve son iki sayıyı toplayarak yeni sayıyı oluşturalım. Buna sonsuz şekilde devam edersek Fibonacci dizisi adlı sayı serisini elde etmiş oluruz.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987... ve bu şekilde devam eder. 

Tabi ki bu sayılar doğrudan fiyat grafiğinde kullanılmaz. Fakat Fibonacci düzeltmesi aracında kullanılan seviyelerin tamamı bir şekilde bu sayılardan türetilmiştir. 

İlk birkaç sayı haricinde, eğer bir sayıyı kendinden sonra gelen sayıya bölerseniz her zaman 0,618’e yakın bir oran elde edersiniz. Örneğin 21’i 34’e bölerseniz sonuç 0,6176’dır. Ve eğer bir sayıyı kendisinden iki sonraki sayıya bölerseniz 0,382’ye yakın bir oran bulursunuz. Örneğin 21, 55’e bölündüğünde sonuç 0,3818’dir. Fibonacci düzeltmesi aracındaki oranların tamamı (%50 dışında) bu yöntemin kullanıldığı bazı hesaplamalara dayanır.

Fibonacci dizisi ve Altın Oran

Daha önce de belirttiğimiz gibi Fibonacci dizisi matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından 13. yüzyılda belirlenmiştir ve Altın Oran da (%0,618 yada %1,618) bu sayılardan türetilmiş matematiksel bir orandır. Peki bu sayı neden bu kadar önemlidir? 

Altın Oran, evrendeki çok sayıda oluşumun oranlarını tanımlar ve doğanın her köşesinde bu oranla karşılaşmak mümkündür. Atomlar, yıldızlar, galaksi formasyonları, kabuklar ve hatta bal arıları – en küçükten en büyüğe kadar her şey bu oranın örneklerini teşkil ediyor olabilir.

Dahası Altın Oran, estetik bakımdan çekici kompozisyonlar yaratmak için yüz yıllardır sanatçılar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından kullanılır. Piramitlerden Mona Lisa’ya ve Twitter logosuna kadar birçok ünlü sanat eseri ve tasarım bir şekilde Altın Oranı kullanır. Görünen o ki bu oran finansal piyasalarda da önem teşkil ediyor olabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Fibonacci düzeltmesi nasıl kullanılır?

Fibonacci düzeltmesi aracının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre bu aracın finansal piyasalardaki kullanımını inceleyebiliriz. 

Genellikle araç bir tepe ve dip noktası gibi iki önemli fiyat noktası arasında çizilir. Daha sonra bu aralık, ileride yapılacak analizlerin temeli olarak kullanılır. Araç genellikle aralık dahilindeki seviyeleri belirlemek için kullanılır fakat aynı zamanda aralığında dışındaki fiyat seviyeleri hakkında önemli içgörüler de sunabilir.Bu aralık genellikle altta yatan trende göre çizilir. Yani bir yükseliş trendinde dip nokta 1 (ya da %100) ve tepe nokta 0 (%0) olabilir. Yatırımcılar Fib düzeltmesi seviyesi çizgilerini bir yükseliş trendinin üzerine çizerek, piyasanın geri çekilmeye başlaması (düzeltme gelmesi) durumunda test edilecek potansiyel destek seviyeleri hakkında bilgi edinebilir. Düzeltme kavramı da buradan gelir.

Fib grafiği 1

Bunun aksine bir aşağı trend sırasında dip nokta 0 (%0) ve tepe nokta 1 (%100) olur. Fiyat aşağı trendde olduğu için bu durumda geri çekilmenin dip noktadan olduğuna yani bir sıçrama yaşandığına dikkat edilmelidir. Fibonacci düzeltmesi aracı bu örnekte piyasanın yukarıya hareket etmesi durumunda potansiyel direnç seviyeleri hakkında bilgi verir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Fib grafiği 2

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance üzerinden Bitcoin alabilirsiniz!


Fibonacci seviyeleri yatırımcılara neyi gösterir?

Yatırımcılar potansiyel giriş alanlarını, fiyat hedeflerini ya da kayıp-durdurma noktalarını belirlemek için Fibonacci seviyelerini kullanabilir. Bunlar kişisel tercihlere, kullanılan stratejiye ve alım satım stiline göre farklılık gösterebilir.

Bazı stratejiler belirli iki Fibonacci seviyesi aralığında kar elde etmeye odaklanır. Yukarı trendi takip eden bir düzeltmeyi örnek alırsak %38,2 düzeltme seviyesinden almak ve %23,6 seviyesinden satmak ilginç bir strateji olabilir. Bu yaklaşım elbette büyük oranda kişisel stratejilere ve diğer birçok teknik faktöre bağlıdır.Dalga yapıları ve potansiyel ilgi alanları arasındaki korelasyonları belirlemek için Fibonacci seviyeleri çoğu zaman Elliott Dalga Teorisiile birlikte kullanılır. Düzeltme seviyelerinin, belirli bir piyasa yapısının farklı dalgalarına nasıl yansıyacağını tahmin için bu yaklaşım güçlü bir strateji olabilir.Diğer teknikler gibi Fibonacci düzeltme aracı da en güçlü hale başka teknik analiz göstergeleriyle birleştirildiğinde gelir. Kendi başına bir al ya da sat sinyali olmayan şeyler diğer göstergelerle doğrulandığında sinyale dönüşebilir. Örneğin fiyat belirli bir Fibonacci seviyesine ulaştığında, geri dönüşe geçebilir ya da geçmeyebilir. Bu nedenle risk yönetimine ek olarak piyasa koşullarınıve diğer etmenleri dikkate almak çok önemlidir.

Fibonacci uzantıları

Daha önce belirttiğimiz gibi Fibonacci seviyeleri, düzeltme ya da sıçrama alanlarını (aşağıdaki animasyonda 1 numara) değerlendirmek için kullanılabilir. Fakat buna ek olarak, mevcut aralığın dışındaki potansiyel önemli seviyeleri belirlemek için de Fibonacci seviyelerinden faydalanılabilir. Bunlara uzantı seviyeleri adı verilir (2 numara).

Fib grafiği 3

Fibonacci uzantı seviyeleri potansiyel alım satım hedefleri olarak görülebilir. Her bir yatırımcı farklı bir uzantı seviyesini hedefi (veya hedefleri) olarak seçebilir. İlk uzantı seviyeleri %138,6, %150 ve %161,8’dir – bunları %261,8 ve %423,6 takip eder.

Yani Fibonacci uzantısı seviyeleri bir sonraki fiyat hareketlerinin nereye ulaşabileceğini gösterebilir. Fakat bunlar doğrudan bir alım satım sinyali olarak yorumlanmamalıdır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Son fikirler

Fibonacci sayıları ile doğanın her yerinde karşılaşmak mümkündür ve birçok yatırımcı bu sayıların finansal piyasa grafiklerinde de kullanışlı olduğunu düşünür.Fakat tüm teknik göstergelerde olduğu gibi fiyat hareketleri, grafik formasyonları ve göstergeler arasındaki ilişki bilimsel ilkelere ya da fizik kanunlarına dayanmaz. Bu nedenle Fibonacci düzeltmesi aracının sunduğu faydalar bu aracı kullanan piyasa katılımcılarının sayısıyla ilişkili olabilir. Fibonacci düzeltme seviyeleri somut herhangi bir şeyle korelasyon göstermese bile önemli alanları tahmin etmeye yardımcı bir araç olarak çalışabilir.

Kaynak: Binance