En Güçlü Türk İş Kadınları!

“En Güçlü Türk İş Kadınları” listemizi hazırladık. Sıralamamızı yaparken, şirketin büyüklüğü ve global ekonomideki önemi, kurumun performansı ve yönü, yöneticinin kariyer çizgisinde nasıl ilerlediği ve sosyal-kültürel kalkınmaya etkisi temel kriterlerimiz oldu. Dünya Ekonomik Forumu Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Endeksi 2017 yılı verilerine göre, Türkiye, kadınların işgücüne katılımında 145 ülke arasında ne yazık ki 131. sırada yer alıyor. Ülkemizde her ne kadar kadın istihdamı konusunda önemli gelişmeler yaşanmış olsa da uluslararası araştırmalar Türkiye’nin hâlâ istenilen düzeyde olmadığını gösteriyor. Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey’in 2016 raporuna göre 2025’e kadar kadınların ekonomik hayata erkeklerle eşit katılımının sağlanması halinde küresel çapta toplam GSYH’de yüzde 11’lik artış olacak. “En Güçlü Türk İş Kadınları” listesindeki yöneticilerin kuşkusuz bu artışta önemli payı olacaktır. Listemizin birincisi Fortune ABD’nin hazırladığı “En Güçlü İş Kadınları – Uluslararası Listesi”nde yedinci sırada yer alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Sabancı 17,6 milyar dolarlık aile şirketini 10 yılı aşkın süredir yönetiyor. Listemizde bu yıl teknoloji dünyasından isimler dikkat çekti. “Global Liderler” listesinde Serpil Timuray birinci sırada yer aldı. “En Güçlü İş Kadınları – Uluslararası Listesi”nde 23. sırada yer alan Timuray, Vodafone’da kariyer basamaklarını başarıyla tırmanıyor. İşte, yenilikçilik peşinde koşan, vizyoner kadın yöneticilerden meydana gelen “En Güçlü Türk İş Kadınları” listesi… Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

GÜLER SABANCI, 62 – Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Güler Sabancı liderliğinde Sabancı holding, kombine net satışlarını 2016 yılında yüzde 12 artırarak 53,6 milyar TL’ye, konsolide net kârını ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL’ye yükseltti. 4,1 milyar TL değerinde yatırım yaptı. Enerjisa, 2016’da 1,1 milyar TL yatırımla Türkiye’nin özel sektör tarafından ileri teknoloji standartlarında en büyük linyit santrali olan Tufanbeyli Santrali’ni devreye aldı. Güler Sabancı, 2016’da Kordsa ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni hizmete açtı. Temsa Otobüs, 2016’da Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli ve elektrikli otobüsünü üretti. Temsa İş Makinaları adına Sabancı, Volvo Kamyon ile Türkiye’yi kapsayan tek yetkili distribütörlük anlaşmasını imzaladı. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

GÜLSÜM AZERİ, 66 – OMV Türkiye CEO’su

OMV Türkiye’nin 2016 cirosu 30 milyar 790 milyon TL olarak gerçekleşti. 2017’nin ilk çeyreğinde 1 milyar 368 milyon euro’ya Hollandalı Vitol Group’a satılan OMV Petrol Ofisi’nin başında Azeri yeni stratejilere liderlik ediyor. Söz konusu satış ve devir işlemleri 2017 sonlarına doğru tamamlanacak. 2016’daki toplam satışları 10,68 milyon tona ulaşan OMV Petrol Ofisi’nin Türkiye’deki istasyon sayısı bin 709. PO, 1,1 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip. Azeri, yoğun iş temposunu sosyal sorumluluk alanlarındaki çalışmalarıyla devam ettiriyor. Women Corporate Directors Foundation’ın (WCD) Türkiye’deki temsilcisi olarak yeni projeler gündeminde.

PINAR ABAY, 40 – ING Bank Türkiye Genel Müdürü

Abay yönetimindeki ING Bank Türkiye’nin 2016’da aktif toplamı 58 milyar TL, net kârı ise 592 milyon TL olarak gerçekleşti. Özkaynak hacmi 5,1 milyar TL olurken, sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 17,08 seviyesine ulaştı. 2016’da mobil bankacılık müşteri payı yüzde 85’e yükselen bankanın, yeni nesil mobil finans çözümü ParaMara uygulamasının aktif kullanıcı sayısı 120 bin oldu. Abay, Avusturya’nın mobil bankacılık yazılımı ve ING Grubu’nun ATM yazılımlarının Türk ekipler tarafından hazırlanmasına öncülük etti. 2017 ve sonrası için Abay’ın hedefi, dijitalleşme, teknoloji ve mobile yatırım alanlarında olacak.

SUZAN SABANCI DİNÇER, 52 – Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye

Akbank 2016 yılında toplam aktiflerini yüzde 17 oranında artırarak, 294 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Kredileriyle ekonomiye sağladığı destek, 219 milyar TL’ye ulaştı. 2016’da yaklaşık 13 milyar TL faaliyet geliri ve 4 milyar 854 milyon TL konsolide net kâr elde etti. Sabancı Dinçer, yönetiminde olduğu ve Türkiye’nin en iyi bankası seçilen Akbank’ı, global rakipler arasında yüzde 35 gider-gelir rasyosu ile en verimli banka kategorisine taşıdı. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

CANAN ÖZSOY, 53 – General Electiric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

Özsoy, GE Türkiye’yi enerji, sağlık, havacılık, aydınlatma ve ulaşım alanlarında güçlü kılacak stratejilerin peşinde. GE 2016’da Güriş, Dost Enerji, Fina Enerji ve Türkerler ile rüzgar enerjisi alanında işbirliklerine imza attı. 2016’da 1 milyar dolar yatırım ile “GE Dijital”in kurulmasına liderlik etti. Bunun yanında GE endüstriyel platformu Predix’i hayata geçirdi. Gebze Güç Transformatörleri Fabrikası’nı, dünyadaki en iyi uygulama olacak akıllı fabrikaya dönüştürme çalışmaları gündeminde. Fabrika yatırımı ise 20 milyon dolara mal oldu. Özsoy, 2020 yılına kadar şirket adına 1 milyar dolarlık ihracat katkısı hedefliyor.

CANSEN BAŞARAN SYMES, 58 – Allianz Sigorta, Allianz Hayat Ve Emeklilik YKB

2015-2017 döneminde TÜSİAD Başkanlığı görevini üstlenen Başaran Symes, World Economic Forum’un (Dünya Ekonomi Forumu) “Global Leaders for Tomorrow” (Geleceğin Global Liderleri) unvanına sahip iş liderlerinden biri. Başaran Symes, 2014’te geldiği görevinde Allianz’a sağladığı yenilikçi katkılarla grubun Türkiye’deki güçlü konumunu daha da pekiştirmeye yönelik çalışmalara yoğunlaştı. Ulusal ve uluslararası piyasalardaki tecrübesiyle, Türkiye sigorta ve finansal hizmetler sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak projelere liderlik ediyor.

NAZLI ÜMİT BOYNER, 53 – Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi

2016’da Boyner Grup’un cirosu 4 milyar TL’ye ulaştı. İnternet satışları yüzde 60’ın üzerinde arttı. Boyner, 2016’da küsuratların bağışlanması projesiyle, STK’lara kaynak yaratan “Yuvarla”, kırsalda yaşayan çocukları sinema ile buluşturan “Sinemasal”, Anadolu’daki zanaatkarların el sanatlarını dünyaya tanıtan “Ustamdan” ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan “Sorusana” projelerine imza attı. Boyner, 2017’de BM ve Uluslararası İş Örgütü’nün “Eşit İşe Eşit Ücret Küresel Koalisyonu’nun uluslararası kampanyasına Türkiye’yi temsilen katılacak. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

NURTEN ÖZTÜRK, 67 – Opet Kurucu Üyesi

Opet’in 2016 cirosu, 20,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirket, yüzde 17,71 pazar payı ile sektörün ikincisi oldu. Opet, Sunpet’e ait 431, Opet’e ait bin 73 istasyonla hizmet veriyor. Öztürk, Opet’in KSS projelerinin fikir annesi. Pek çok projenin gün ışığına çıkmasını sağladı. İş yoğunluğunu fotoğraf, edebiyat ve şiir ile aşıyor, seyahat etmeyi seviyor.

ZEYNEP BODUR OKYAY, 53 – Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

60’ıncı kuruluş yılını kutlayan Kale Grubu’nun, 17 şirket ve 5 binin üzerinde çalışanı var. Grup, 2016 yılını 1,7 milyar TL ciro ile kapattı. Seramikte Avrupa’nın üçüncü, dünyanın 13’üncü büyük üreticisi. Yapı kimyasallarında ise Avrupa’nın beş büyük üreticisi arasında yer alıyor. Bodur Okyay, bugüne kadar 1,5 milyar dolar yatırım yapan Kale Grubu adına 2019’a kadar 400 milyon TL daha yatırım yapmayı hedefliyor. Savunma ve havacılıkta Ar-Ge’ye dayalı projelere odaklı olan Bodur Okyay, 2017 yılında grup için yüzde 28 büyüme hedefliyor.

ELİF ARAL, 45 – Pfizer Türkiye Genel Müdürü

Pfizer Türkiye, 91 ürün, bin çalışan ve 1 milyar 298 milyon TL cirosu ile ilaç pazarında yenilikçi çalışmaları sürdürüyor. Türkiye operasyonu, üretim kapasitesi ve yatırımlarıyla yerli üretim oranını 2016’da hacim bazında yüzde 71’e, değer bazında yüzde 49’a çıkardı. Aral, Türkiye’nin ilaç sektöründe oyuncu olabilmesi adına küresel standart stratejilerini gündemine aldı. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

FLİZ AKDEDE, 44 – HP Türkiye Genel Müdürü

Pfizer Türkiye, 91 ürün, bin çalışan ve 1 milyar 298 milyon TL cirosu ile ilaç pazarında yenilikçi çalışmaları sürdürüyor. Türkiye operasyonu, üretim kapasitesi ve yatırımlarıyla yerli üretim oranını 2016’da hacim bazında yüzde 71’e, değer bazında yüzde 49’a çıkardı. Aral, Türkiye’nin ilaç sektöründe oyuncu olabilmesi adına küresel standart stratejilerini gündemine aldı.

GÖZDE AKPINAR, 37 – Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Şirketin 2016 yılı cirosu 1 milyar 90 milyon TL olarak gerçekleşti. Akpınar, 2016’da “Filli Kadın Ustalar” projesini başlattı. 2016 yılı sonunda 400’e yakın kadın ustaya eğitim verildi. 2017 sonuna kadar 20 yeni ilde 200 kadın usta adayına eğitim verilecek. 2017’de 120 milyon TL yatırımla, 70 bin metrekarelik alanda üçüncü yalıtım fabrikası kurulacak. Gruba ait Capatect markası pazarda iddialı büyüyor. 2003 yılından bu yana yaklaşık 165 bin binaya, 125 milyon metrekare ısı yalıtımı uygulaması yapıldı. Uygulanan ısı yalıtımı ile 8,9 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınması engellendi. Akpınar’ın gündeminde çevreci ve inovatif ürünlerin tüketiciyle buluşturulması var.

İPEK ILICAK KAYAALP, 39 – Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Rönesans Holding 54 bin çalışanı istihdam ediyor. Şirketin 2016 yıl sonu cirosu 3,4 milyar dolar oldu. Ilıcak Kayaalp, 23 farklı ülkede, müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteren şirketin global yüzü aynı zamanda. 2017 hedefi, ciroyu 5 milyar dolara çıkarmak. Türkiye’de gayrimenkul yatırımları ve kamu-özel sektör ortaklığı projeleriyle dikkat çekiyor. Yeni yatırımlar ve yeni pazarlar gündeminde. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

EMİNE SABANCI KAMIŞLI, 51 – Esas Holding Kurucu Ortağı ve Başkan Yardımcısı

Sabancı Kamışlı, Esas’ın hazine ve varlık yönetiminden sorumlu. Holding, son dönemde yurt dışı gayrimenkul yatırımlarına ağırlık veren projelerle adını duyurdu. Özellikle İngiltere ve ABD’yi planlarına alan grup, 2017 sonuna kadar her iki ülke için 400 milyon dolara iki AVM ve ofis binası satın alacak. Yurt dışı büyümesinde önemli bir diğer ülke ise Almanya. Grubun 2016’da satış operasyonu ses getirdi. Peyman 110 milyon dolara yatırım fonu Bridgepoint Group’a, Mars Entertainment Group ise 800 milyon Güney Koreli CJ CGV CO’ya satıldı. Sabancı Kamışlı, holdingde KSS projeleri alanında “diplomalı işsizlik” konusuna çözüm olarak geliştirilen “Esas Sosyal Projesi” ile yakından ilgileniyor.

DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN, 52 – Demsa Group Kurucu Ortağı ve YK Başkan Yardımcısı

Sabancı Çetindoğan, Galeries Lafayette mağazasını nisan ayında İstanbul’da açacak. İddialı olduğu konu, lüks perakendesi. Brandroom mağazalarıyla yerli tasarımcı ve markalara destek veriyor. Pera Palas Jumeirah ve son olarak St. Regis İstanbul ile Türkiye’de otel işletmeciliğine lüks ve konsept otel kavramlarını kazandırdı. Medyada alternatif yayıncılığı sürdürüyor. Mediasa Yayıncılık ve gençlik ve eğitim televizyonu ZTV’yi kurdu. 2017 ve sonrası için Demsa Group’un bir diğer önemli projesi ise Demsa Koleksiyon ismiyle müzecilik alanında olacak. 2 bin parçanın üzerinde resim ve bin parçanın üzerinde hat sanatı eseri, Demsa Koleksiyon Müzesi’nde sergilenecek. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

YAŞAR BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI, 40 – Doğan Şirketler Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Doğan Faralyalı, 20 bini aşkın çalışanı bulunan dev bir grubu yönetiyor. Operasyonel verimlilik, yeni yatırımlar, kurumsal yapılanma gündemindeki konular. 2016 yılında konsolide gelirler yüzde 24 artarak, 7,7 milyon TL’ye ulaştı. Grup adına hedeflerinde, medya segmentindeki hakim pazar konumunu dijital ve içerik yatırımlarına devam ederek sürdürme hedefi var.

GÜLDEN YILMAZ, 51 – Koton Yönetim Kurulu Üyesi ve Eş Başkanı

Yılmaz, her gün 80 yeni seçeneği müşterileriyle buluşturuyor. Moda kavramını güçlü tonda dile getiriyor. Yeni reklam kampanyalarıyla jean, triko ve kaban kategorilerinde iki kata ulaşan satış başarısı yakalandı. 67 yeni Koton mağazası yolda. 2017 yılında 31’i yurt içinde, 36’sı yurt dışında olmak üzere toplam 67 yeni mağaza açmayı hedefleyen Yılmaz, bulunduğu ülke sayısını da 29’a çıkarmayı ve yüzde 42 büyümeyi öngörüyor.

JAKLİN GÜNER, 52 – Vakko CEO’su

Vakko’nun 2016 perakende satışları yüzde 20 arttı ve 560 milyon TL olarak gerçekleşti. Biri yurtdışında olmak üzere toplam 20 mağaza ile Vakkorama, 2016’da yüzde 30 büyüdü. Vakko Eau de Cologne’u ve Vakko Tea Atelier markaları pazara sunuldu. 2016’da Akmerkez’de Vakko Patisserie Petit Four açıldı. 2017’de İstinye Park Markalar Sokağı’nda üç kattan oluşan yeni Vakko mağazası için gün sayılıyor. 2017 sonuna kadar ikisi yurtdışında olmak üzere toplam 33 mağaza açmak ve grup genelinde yüzde 20, Vakkorama’da ise yüzde 35 oranında büyüme hedefi var.

GAMZE ÇUHADAROĞLU, 51 – Danone Su Genel Müdürü ve Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun Çuhadaroğlu, 2004 yılında Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Pazarlama Direktörlüğü görevi ile Danone ailesine katıldı. 2015’te getirildiği yeni göreviyle Akmina ve Hayat markalarının stratejilerine yön verecek. 2018’te Sırma markasını da bünyesine dahil etme planları var. Hedefi, çocuklara su içme alışkanlığı kazandırmak ve kadın istihdamı konularına odaklanmak. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN, 48 – Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı

ArmaTrac markasıyla global pazardaki hedeflerini büyüttü. 2016 yılı cirosu 350 milyon TL olarak gerçekleşti. İhracatı yüzde 9 oranında arttı. 90 farklı modeliyle çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik tasarımlar geliştiriyor. Erkunt Armağan, amatör yelkenci. Yeni yerler görmek ve seyahatlere çıkmak en büyük tutkusu.

Kaynak: Boss Life Dergi