Dünya’nın En İyi Kayak Merkezleri

Kışı en güzel kılan taraflarından biri de her yeri beyaz bir örtü gibi kaplayan kar şüphesiz. İzlemesi ayrı güzel olan bu doğa olayını kayak, snowboard gibi çeşitli aktivitelerle daha da eğlenceli hale getirdik mi o zaman keyfimize diyecek olmuyor. Yaklaşan sömestre tatili ise ailecek çıkılabilecek kar tatili için en uygun zamanlardan…Peki kış sezonunun en güzel yaşandığı, dünyanın gözde kayak merkezlerinin bulunduğu yerler nereler? Şayet siz de sömestre tatilinde bir kayak kaçamağı yapma niyetindeyseniz buyurun yazıya…

Zermatt, İsviçre

İsviçre’de yer alan Zermatt dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri kabul ediliyor. Alplerin en muhteşem sahnesine setini kurmuş olan bu kayak merkezi, elit bir İsviçre dağ köyünü ve Avrupa’nın en yüksek irtifasındaki pistini içeren muhteşem bir kayak alanına sahip. Kış sezonun da olduğu kadar yazın da popüler bir destinasyon olan Zermatt, dünyanın en büyülü yerlerinden biri. Dünyanın en ikonik zirvelerinden biri olarak gösterilen Matterhorn da burada. Zermatt çoğunlukla usta kayakçılar için çekim merkezi konumunda. Ancak orta seviyedekiler ya da kayak yapmadan burada vakit geçirmek isteyenler için de uygun donanımlara sahip bir destinasyon. Dağ restoranları üşümeden ve kaymadan muhteşem dağ manzarasını izlemek isteyenlerin tercihi olabilir.

Riksgransen, İsveç

Kayak sporcularının ve tutkunların “ölmeden önce kayak yapılacak yerler” listesinde başı çeken Riksgransen, İsveç’in en önemli kayak merkezlerinden biri. Kuzey kutup dairesine 250 kilometre, İsveç’in başkenti Stockholm’e ise 1500 kilometre mesafede yer alıyor. Şubat ayına kadar oldukça soğuk ve karanlık bir sezon geçiren kayak merkezinde, Haziran ayında ise şortla kayak yapmak mümkün olabiliyor. Çünkü Atlantik Okyanusu’na sadece sekiz kilometre mesafede yer alıyor ve Gulf Stream sıcak su akıntısından fazlasıyla nasibini alıyor. Riksgransen kayak merkezinde farklı disiplinlerdeki kar sporlarını yapabileceğiniz birkaç adet resort bulunuyor.

Méribel, Fransa

Méribel Moutiers kasabası yakınlarında bulunan, Fransız Alpleri’nde, Tarentaise Vadisi’nde bir kayak merkezi olan Méribel, size kayaktan çok daha fazlasını vadeden bir donanıma sahip. Dünya standartlarındaki Three Valleys kayak alanı içinde yer alan Méribel, bölgedeki en iyi kayak merkezi. 1930’lu yılların sonunda kış sporları tutkunu Peter Lindsey tarafından kurulmuş ve halen Anglo ağırlıklı misafire sahip. Her yaştaki ve kabiliyetteki İngiliz kayakçıların gözdesi Méribel, Alp’lerin en canlı merkezlerinden biri. Geniş kayak alanı ve snowboarda uygun arazisi ile de haklı bir üne sahip.

St Anton, Avusturya

En zorlu orta ve ileri seviyedeki kayak pistlerine ev sahipliği yapan St. Anton kayak merkezi Avusturya’nın Arlberg bölgesinde yer alıyor. Muhteşem kayak arazisi ile dünyanın en köklü ve tarihsel öneme sahip noktalarından biri. Örneğin, çelik halat üzerinde işleyen ilk teleferik burada, Alplerde kuruldu. 1921 yılında, usta kayak hocası Hannes Schneider tarafından Arlberg Kayak Okulu yine burada faaliyete başladı. St Anton bunlar gibi haklı nedenlerle Alp disiplinin beşiği olarak kabul ediliyor. Bugün kış sporları turizminde dünyanın önde gelen resortleri burada kurulmuş durumda. St. Anton, iki ayrı yerel kayak alanına sahip ve ulaşımı otobüsle sağlanan bir üçüncü kayak alanına da transfer imkânı sunuyor. Birkaç saat uzaklıkta yer alan köyün trafiğe kapalı merkezinde son derece sevimli restoran kafe ve barlar bulunuyor.

Kartalkaya, Türkiye

Kartalkaya Bolu’nun kış sporları merkezi. Son dönemlerde ise oldukça popüler. Köroğlu Dağları’na konumlanmış. Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya dev çam ağaçları ile süslü bir bölge. Kışın kar kalınlığının üç metreyi bulduğu Kartalkaya’da kayak yapabilir, kızakla kayabilir ve snowboard yapabilirsiniz. Civarda çok sayıda lüks otel de mevcut, ancak bizim favorimiz iç dekorasyonu ve mutfağı ile baştan çıkaran Golden Key Kartalkaya Chalet. Otelde yapılabilecek en sıra dışı aktivite ise bize göre karda jakuziye girmek! Golden Key Kartalkaya Chalet’te ayrıca kayak, snow board, snow kite gibi spor aktivitelerinin yanı sıra ‘Hedikle yürüyüş’ parkurunu keşfedebilirsiniz.

Tignes – Fransa

Tignes 1800 metre yükseklikte bir kasabadır. Bu kasabanın en güzel yanlarından biri buradan kalkan liftlerle her yere gidebiliyor olmanız. 300 km pist, 90 tane liftin tamamına Tignes’den erişim sağlanabiliyor. Size sonsuz seçenekler ve keyif vaat ediyor. Ben gideli birkaç sene oldu ama tadı hala damağımda. 1 pistten 1’den fazla geçmeniz gerekmediği sonsuz pistler hayal edin. İşte orası Tignes.

Banff – Kanada

139 km pist bulunur ve 7 adet lift vardır. Banff ‘ın en büyük özelliği, inanılmaz kar koşulları haricinde, doğal hayatla iç içe olmasıdır. Liftle çıkarken bazen dolaşan Kanada geyiklerine rastlayabilirsiniz. Hatta Huski köpeklerinin çektiği kızaklarda doğal hayatı yakından görebilirsiniz.

Kitzbühel – Avusturya

Kitzbüehel Kayak Merkezi’nde 179 km pistte 54 lift bulunur. Bu bölgenin özelliği geceleyin kayak kayma imkânıdır. Perşembe ve Cuma akşamları belirli pistleri akşam kayağı için açıyorlar. Daha kapsamlı bir akşam kayış için de rehber hizmeti sunuluyor. Rehber ile birçok pistte kayabiliyorsunuz.

Chamonix – Fransa

Chamonix, Mont Blanc dağlarının eteklerindeki kasabadır. Mont Blanc dağları 4800 metre yüksekliğindedir. Bu bölgenin özelliği bol kar ve off-piste seçeneklerinin bolluğu. Özellikle snowboard yapanlar için bir hazine.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here