Home Spor Borçka Karagöl-Artvin

Borçka Karagöl-Artvin

Onur Alan

Yazar
[email protected]

Bu gezi yazımızda, iki gece kamp yaptığım Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içerisinde bulunan tabiat harikası Karagöl’den bahsedeceğim.

Öncelikle ülkemizin milli parkları arasında yer alan bu göl Artvin şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre mesafede olup Klaskur Yaylası’nın yakınlarında yer almaktadır. Bu göle ulaşabilmek için Artvin’den Borçka’ya, Borçka’dan da Karagöl’e zahmetli bir yol serüveni sizleri bekliyor. Fakat bu tabiat harikası şeye ulaştığınız an da gördüğünüz o doğa harikası manzara bütün o yorgunluğunuzu bertaraf etmeye yetecektir. Yeşilin her tonunun hâkim olduğu bir ormanın tam ortasında ormandan rengini almış yemyeşil bir göl! Ve bu güzel manzarayı yüzlerce farklı kuşun ötüşerek ödüllendirmesine tanıklık edeceksiniz. Ve gezintiye çıktığınız ormanda yaban hayatının izlerini de görmek mümkün olacaktır. Ve tabii kamp çadırlarını da. Burası şimdilik daha çok gezgin ve kampçıların uğrak yeri olarak görünüyor. Ormanın içinde birçok kampçının çadırını görebilmeniz mümkün. Kamp için gerçekten de oldukça güzel bir yer burası. Orman, yaban hayatı, doğa ve göl… Bir kamp için eksiği yok fazlası çok bir atmosfer.

Buranın gördüğüm diğer milli tabiat göllerine göre sosyal anlamda çok gelişmiş olduğunu söyleyemeyeceğim. Bence hep de böyle kalması daha iyi olacaktır. Çünkü sosyal anlamda gelişmiş olan milli parklarımıza baktığımız zaman birer ticarethanelere dönüştürülüp doğanın da kirletilmesini görmek oldukça hazin bir durum.

Milli parklarda sosyal alanların inşa edilmesi tabiat güzelliklerinin dokusunu, ruhunu öldürdüğünü, orada yaşayan diğer canlı türlerinin küstürüldüğünü görememek mümkün değil. Bu anlamda şimdilik Karagöl biraz daha şanslı görünüyor. Tabii ki kuşlar, böcekler, çiçekler ve diğer tüm canlı türleri de öyle. Umarım hep öyle bırakırız. Sosyal anlamda gelişmemiş derken de hiçbir şey yok demek değil bu. Gördüğüm kadarıyla yemek ihtiyacınızı giderebileceğiniz butik bir lokanta, tuvaletler ve gölün içinde gezinti yapabileceğiniz kayıklar var burada. Bence bu kadarı bir milli tabiat parkı için yeterli.

Ölmeden burayı görmenizi ısrarla tavsiye ederim. Bol oksijen, bol içi huzur ve dengeye ulaşabilmek için sığınacağınız bir liman…

Kaynak: Boss Life Dergi