Eğitimin Merkezi: EVLER

Çocuklar, günün uzun bir vaktini okulda geçiriyor ve evde geçirdikleri süre içerisinde ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Bu anlamda yola çıkan Türkiye’nin ilk ve tek Ev Okulu Derneği her türlü eğitim sürecinin ev ve aile ortamında desteklenmesi, ailelerin öğrenme süreçlerine katılması, okul-ev uyumunun sağlanması, aile bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. 100’e yakın eğitimci ve 200 civarında ev rehberi ile Ev Okulu Derneği çocukların bilişsel, duygusal, sosyal ve akademik gelişimlerine ailenin katılımını arttırıyor. Aynı zamanda bilgi ve beceri sahibi olmasını sağlayacak etkinlikler düzenliyor. Aynı zamanda çocuklar düşünme becerileri, yaratıcılık, problem çözme, stratejik düşünme, mantık yürütme, zekâ ve akıl oyunları ile etkinlik üretme üzerine eğitiliyor.

HER EVE BİR UZAY BİLİMCİ GELİYOR
Ev Rehberliği hizmetinden yararlanan her aile farklı branşlardan ev rehberleriyle bir araya
geliyor. Gastronomi, Kimya, Astronomi, Uzay Bilimleri ve Ergoterapi gibi çocuğun beceri
gelişimine dokunabilecek uzmanlar evde çocuklarla çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda ev
rehberleri çocukların yetenek gelişimlerini de ölçümlüyor. Süreç içerisindeki gelişimleri
raporlayarak akademik başarıdan ziyade sosyal, duygusal ve yetenek alanlarına odaklı
çalışmalar yürütüyor.

EV REHBERLERİ DİKKAT VE ZEKÂ GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR
Aileler özel ders mantığından farklı olarak çocuklarıyla vakit geçirecek, Psikoloji ve
Psikolojik Danışmanlık Bölümü üniversite öğrencisi olan gençleri daha fazla tercih ediyor. Ev Rehberleri, evlerde çocukların akademik derslerinden ziyade onların; yorumlama, problem çözme, uzamsal düşünme, ince ve kaba motor becerilerine odaklı çalışmalar yürütüyor. Ev rehberleri, ilgilendikleri ailelere yaşadıkları şehirdeki eğitim etkinlikleri hakkında haftalık bilgilendirmeyle hangi aplikasyonların kullanılabileceği, hangi video ve filmlerin izlenmesi gerektiği ve hangi oyunların dikkat ve zekâ gelişimine katkı sunduğu konusunda destek vererek rehberlik hizmeti de sunuyor.

ÇOCUKLAR GELECEĞİN DÜNYASINA HAZIRLANIYOR


Ev Okulu Derneği Kurucusu Mehmet Hilmi Eren:
“Her evin aynı zamanda bir okul olduğunu düşünerek evleri eğitim ve mutluluk yuvasına çevirmek amacıyla yola çıktık. Türkiye’deki her evi eğitim ve mutluluk yuvasına dönüştürmek istiyoruz. Çünkü evler eğitimin merkezidir. Ev Okulu Derneği, her bir ailenin farklı yönelimleri, beklentileri ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kişiye özel rehberlik hizmeti sunuyor. Çocukların akademik başarısından ziyade yetenek, beceri ve karakter gelişimini önemseyerek onları günümüz dünyasına değil geleceğin dünyasına hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Hilmi Eren Hakkında: Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamladı. Beykent Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümü’nde aldığı yüksek lisans eğitimini 2009 senesinde “Üstün Zekalılık ve Üstün Zekalıların Eğitimi ile İlgili Yapılan Çalışmalar” konulu bitirme tezi ile tamamladı. 2006-2010 yılları arasında “Zeytinburnu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü” olarak görev yaptı. 2010 yılında “Beykoz Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü” görevinde bulunan Eren 2010-2011 yılları arasında “Bakırköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü” görevini üstlendi. Yine 2010 yılında “18. Milli Eğitim Şurası Divan Görevi Üyeliği’nde” bulundu. “Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER)” kurucu başkanlığını yürüttü. Aynı zamanda “Gelecek Eğitimde Derneği Genel Sekreteri” görevini yürütüyor. “Türk PDR İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı” olarak eğitim okul rehberlik servislerine yönelik projelerde görev alıyor. Hala “Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü” olarak MEB’deki görevine devam etmekte olan Eren “Türkiye’nin ilk ve tek Ev Okulu Derneği’nin” kurucusu ve başkanı olarak görevine devam ediyor.

Haber : Dilan İnciler

Diğer Eğitim haberlerimizi okumak için tıklayın!

.

1 YORUM

  1. hatta ekleyeyim: devlet güdümlü merkezi eğitimin tek varlık sebebi siyaset.…

Comments are closed.