Audius (AUDIO) Nedir?

Audius (AUDIO) Nedir
Audius (AUDIO) Nedir

Kısa Özet

Audius (AUDIO), blockchain tabanlı merkeziyetsiz bir müzik yayını platformudur. Proje, sanatçılara ve küratörlere müzikleri üzerinde daha fazla kontrol sunmayı amaçlar. Sanatçılar içeriklerini Audius’a yüklediklerinde, çalışmaları için değiştirilemez kayıtlar yaratabilirler ve bu kayıtlar da merkeziyetsiz bir düğüm ağı tarafından güvende tutulur.

Audius, sanatçıları hayranlarıyla doğrudan buluşturarak geleneksel müzik sektöründeki aracıları ortadan kaldırır. Sanatçılar müziklerinin tüm haklarını kendi ellerinde tutar ve bu müziklerden platform üzerinde nasıl para kazanacaklarına kendileri karar verir. Müziklerini ücretsiz olarak yayınlayabilir ya da hayranlarının özel içeriklere ulaşabilmesi için bir ücret belirleyebilirler. 

Diğer müzik yayını sitelerinin aksine Audius, sanatçının kazancından bir pay almaz. Müzik küratörleri, gelirlerinin %90’ını Audius’un yerel kripto parası AUDIO ile alabilir. Kalan %10 ise staking yaparak Audius ağını destekleyen kişilere verilecektir. 

AUDIO bir ERC-20 tokenidir ve aynı zamanda Audius’un yönetişim tokeni olarak da hizmet eder. Token sahipleri AUDIO’larını ağı güvende tutmak, Audius yönetişime katılmak ve özel içeriklere ulaşmak için stake edebilir. Staking’den de AUDIO ödülleri kazanmak mümkündür.

Giriş

Müzik yayını platformlarının yükselişe geçmesiyle müzik dinlemek artık çok daha kolay hale geldi. Fakat sanatçılar bugüne kadar geleneksel müzik sektöründe hep düşük kazanç ve şeffaflık, içeriklerini nasıl dağıtacakları ya da satacakları üzerinde minimum kontrole sahip olma gibi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Audius, gücü müzik yaratıcılarının eline vererek ve yerel kripto parası AUDIO ile içeriklerini paraya çevirmelerine yardımcı olarak bu zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlar.

Audius nedir?

Audius, dinleyicilerin platformun yerel kripto parası AUDIO ile sanatçıları doğrudan desteklemesine imkan tanıyan, tam olarak merkeziyetsiz bir müzik yayını platformudur. Aralık 2021 itibarıyla Audius, neredeyse 6 milyon aylık kullanıcıya sahiptir ve 100.000’den fazla sanatçıya ev sahipliği yapmaktadır.

2018 yılında Forrest Browning ve Roneil Rumburg tarafından ortaklaşa kurulan Audius, aracıları ve müzik şirketi engellerini ortadan kaldırarak geleneksel müzik sektöründe devrim yaratır. Diğer müzik yayını platformlarından farklı olarak sanatçıların kazancı, bir şarkının kaç kez dinlendiğine göre belirlenmez. Audius, sanatçılara müziklerinin tüm mülkiyetini verir ve işlerini paraya nasıl çevireceklerinin kararı sanatçılara aittir. Audius’a göre, müzik küratörleri kazancın %90’ını AUDIO tokenlerle alacak, kalan %10 ise Audius ağını destekleyen düğüm operatörlerine (staker’lar) gidecektir.

Audius, ilk olarak Ethereum yan zinciri POA Network üzerinde inşa edilmiş bir katman 2 blockchain protokolüdür. Yayın talebindeki artış nedeniyle Audius, ölçeklendirme sorunları yaşamış ve performansını artırmak için içerik yönetimi sistemini 2020 yılında Solana blockchainine taşımaya karar vermiştir. Fakat yerel kripto parası olan AUDIO halen Ethereum blockchaini üzerindedir. AUDIO, staking yapanların ağ değişiklikleri ve yükseltmeleriyle ilgili teklifleri oylamasına imkan tanıyan bir ERC-20 yönetişim tokenidir. AUDIO coinlerini stake ederek özel özelliklere erişim hakkı kazanmak da mümkündür.

Audius nasıl çalışır?

Audius, sanatçıların müzik sektöründe karşılaştığı müzik hakları, telif hakları ve içeriğin mülkiyeti gibi sorunları herkese müziğini dağıtma, paraya çevirme ve yayınlama hakkı tanıyarak çözmeyi amaçlar. Sanatçılar ve dinleyicileri arasındaki aracıları ortadan kaldırarak bu iki grubun platform üzerinde doğrudan etkileşim kurmasına imkan tanır. 

Müzik sektöründeki geleneksel kanalların aksine Audius, sanatçılara yalnızca parçalarının kaç kez çalındığına göre ödeme yapmaz. Sanatçıların platform üzerindeki etkinliklerini, hayranlarıyla etkileşim kurma şekillerini ve kullanıcıların genel katılımını da dikkate alır.

Audius’ta sanatçılar, şarkılarını merkeziyetsiz düğümler aracılığıyla yükleyebilir ve dağıtabilir. Sanatçıların mülkiyetten ödün vermeden müzik içeriklerinden kazanç elde etmesinin bir kaç yolu vardır. Haftanın En Popüler İlk 5 Şarkısı, Haftanın En Popüler İlk 5 Oynatma Listesi, Ayın İlk 10 API Uygulamasına girerek ve sosyal medya hesaplarını doğruladıktan sonra ilk şarkılarını yükleyerek AUDIO kazanabilirler.

Audius, sanatçıların topluluklarıyla sanatçı tokenleri aracılığıyla etkileşim kurmasına da imkan tanır. Sanatçı tokenleri, yayınlanmamış şarkılar ve remix yarışmaları gibi tokenle sınırlı içeriklere özel erişim sunar. Audius, sanatçıların hayranlarıyla sosyal etkileşim seviyesine ve dinlenme sayısına göre ara ara AUDIO token airdrop’ları yapmayı da planlamaktadır.

Audius gelecekte müzik severlerin ücretli içeriklere ulaşabilmesi için USDT ve diğer sabit coinler için destek eklemeyi de planlamaktadır.

AUDIO nedir?

Audius token (AUDIO), Audius protokolünün yerel kripto parasıdır. Audius ekosisteminde başlıca üç işleve sahiptir: 

  • Ağı güvende tutma.
  • Yönetişim tokeni olarak hareket etme.
  • Özel özelliklere ve içeriklere erişim sunma.

AUDIO, ilk toplam arzı 1 milyar olan ve maksimum arzı olmayan bir ERC-20 tokendir. Aralık 2021 itibarıyla 500 milyonun üzerinde AUDIO halihazırda dolaşımdadır.

Güvenlik

Audius ağı, merkeziyetsiz düğümler tarafından güvende tutulur. AUDIO tokenlerden tutan ve stake eden herkes bir düğüm operatörü olabilir. Stake ettikleri tutar ne kadar yüksekse, düğümlerinin müzik içeriklerini keşfetmek için müzik severler tarafından kullanılması ihtimali de o kadar artar. Protokol operasyonlarının yürütülmesine yardım ederek, yeni çıkarılan tokenlerden ve birikmiş ücret havuzlarından AUDIO kazanabilirler.

Audius’ta iki tip düğüm vardır: içerik düğümleri ve keşif düğümleri. İçerik düğümleri, sanatçının adına içeriğe ev sahipliği yapar, içeriği güvende tutar ve yönetir. Sanatçılar kendi içeriklerine ev sahipliği yapmak için içerik düğümleri de işletebilir fakat bunu yapmak isteğe bağlıdır. Keşif düğümleri ise müzik severlerin bir sanatçıyı ya da şarkıyı kolayca arayabilmesi için meta veriyi ve Audius içerik kayıt defterine yüklenen müzikleri endeksler. 

Ağdaki düğümler, sanatçının çalışmalarının bellek kopyalarını sürekli olarak blockchaine gönderir. Bu da içerik için zaman damgalı, değiştirilemez kayıtlar yaratır.

Yönetişim

AUDIO bir yönetişim tokeni olarak da hizmet eder. Daha önce de bahsettiğimiz gibi AUDIO stake edenler ağın operasyonlarında içerik düğümleri ya da keşif düğümleri olarak katılımcı olabilir. Kullanıcılar ağ güncellemesi tekliflerinde oy kullanmak isterlerse, ağ için devamlı olarak değer yaratarak yönetişim gücü kazanabilirler.

Audius’ta staking yapanların fikirlerini beyan edebilmesi için önce bir düğüm çalıştırması zorunlu değildir. Topluluk, protokol hakkındaki fikirlerini paylaşmaya teşvik edilir. Bir AUDIO tokeni bir oy hakkı tanır. AUDIO ödülleri, merkeziyetsiz müzik yayını deneyiminin keyfini çıkarabilmeleri için sanatçıların, müzik severlerin ve düğüm operatörlerinin teşvikleriyle örtüşür.

Özelliklere erişim

AUDIO token, müzik severlerin ve sanatçıların platform üzerindeki özel özelliklere erişmesine imkan tanır. Sanatçılar dinleyici kitlelerini büyütmek ve onlarla daha iyi etkileşim kurmak için AUDIO’dan faydalanabilir. Sanatçılar AUDIO stake ederek içerik dağıtımı araçlarına erişim sağlayabilir, böylece sanatçı tokenlerini hayranlarına dağıtabilir. Sanatçı tokenine sahip müzik severler de yayınlanmamış şarkıları dinleme, remix yarışmalarına katılma gibi benzersiz deneyimlere ve içeriklere özel erişim hakkı kazanabilir.

Audius cüzdanlarında belirli miktarda AUDIO tutan kullanıcılar, ek avantajlardan faydalanabilmek için 4 VIP kademesinin kilidini açabilir. Ne kadar çok AUDIO’ya sahip olurlarsa VIP kademeleri de o kadar yüksek olur. Bir VIP kademesi için minimum eşiğe ulaşan kullanıcılar, yeni özelliklere yayınlandıkları an erişmelerine imkan tanıyan bir profil rozeti kazanabilir. Tüm kademeler için şartlar ve avantajlar, topluluk yönetişimiyle değiştirilebilir.

Audius’un diğer yayın platformlarından farkı nedir?

Audius ve Spotify gibi diğer yayın platformları arasındaki başlıca fark, Audius’un merkeziyetsiz şekilde çalışmak için blockchain teknolojisinden faydalanmasıdır. Bu da sanatçıların ve içerik yaratıcılarının, içerik hakkında daha fazla kontrole sahip olarak müziklerini paylaşmasına imkan tanır. 

Kurucu ortaklarına göre platformun kazancının %90’ı doğrudan sanatçılara gidecektir. Sanatçıya yalnızca %12’nin gittiği geleneksel müzik sektöründeki genel rakamlara kıyasla Audius, sanatçıların çok daha fazla kazanç elde etmesine imkan tanır.

Audius’un bir diğer farkı ise ister sanatçı ister müzik sever olsun AUDIO token sahiplerinin ağın karar verme süreçlerine dahil olmasıdır. Bir AUDIO tokene sahip olmak, protokol yönetişimine katılmak için bir oy hakkı verir. Platformda yapılması teklif edilen değişiklikler için olumlu ya da olumsuz oy kullanabilirler, bu da diğer müzik yayını hizmetlerinde karşılaşılan bir özellik değildir.

Audius, sanatçıların dinleyici topluluklarını ve tabanlarını büyütmesine yardımcı olma becerisine sahip olduğunu da göstermiştir. Bir video yayını sosyal medya platformu olan TikTok ile iş ortaklığı yapan ilk müzik yayını platformudur. Bu ortaklık, TikTok kullanıcılarının Audius platformunda videolarına doğrudan şarkılar eklemesine imkan tanır. Audius, TikTok dışında blockchain oyunu DeFi Land’e de oyunun meta evreni dahilinde bir FM radyo kulesi olarak entegre olmuştur. Bu da sanatçıların kendini tanıtmasına yardımcı olabilir.

Audius web sitesinden bir görüntü

 Binance’te nasıl AUDIO alınır?

Audius (AUDIO), Binance gibi kripto para borsalarından satın alınabilir. 

1. Binance hesabınıza giriş yapın ve sayfanın üst tarafında yer alan [Al-Sat] sekmesinden klasik ya da ileri düzey alım-satım sayfasını seçin. Biz bu rehberde [Klasik] seçeneğini kullanacağız.

2. Binance’teki mevcut çiftlerin bir listesini görmek için arama çubuğuna “AUDIO” yazın. Biz bu örnekte AUDIO/BUSD çiftini kullanacağız. AUDIO/BUSD alım satım sayfasını açmak için bu çifte tıklayın.

3. Sayfayı aşağıya kaydırarak [Spot] kutusuna gelin. Almak istediğiniz AUDIO miktarını girin. Bu örnekte bir Piyasa Emri kullanacağız. Emri onaylamak için [AUDIO Al] tuşuna tıklayın. Satın aldığınız AUDIO’lar Spot Cüzdanınıza gönderilecektir.

Son Söz

Audius, diğer müzik yayını hizmetleri gibi gözüküyor olabilir, fakat müzik sektörü ve sanatçılar için yeni olasılıklar sunmaktadır. Blockchain uygulamalarının hem gerçek hayatta hem de meta evrende hayatlarımızın farklı birçok alanında nasıl kullanılabileceğini göstermektedir.

Kaynak : Binance