Zirveyi Kendine Hedef Edinen İş Kadınlarının Başarı Sırları

İnsanların hayata bakış açılarında daima başarıya yönelik çalışmaları vardır. Dikkat edecek olduğumuz zaman kapitalist bir toplumda yaşadığımız için özellikle kadınların emeklerine göre çalışma stilleri oldukça farklı olarak gelişme göstermektedir. Başarılı iş kadınlarının toplum içinde nasıl zirveye ulaştığına bakacak olduğumuzda oldukça disiplinli bir tarzı olduğunu görüyoruz.

İşte bu başarıları nasıl elde ettiklerini sizlerle paylaşıyoruz;

1. Yapacakları konusunda derin bir tutku duyarlar Yaptığınız işi sevmiyorsanız, motive olamazsınız ve uğraşmak sıkıcı gelir. Fakat kariyerine tutkuyla bağlı olur ve bundan heyecan duyarsanız, enerjinizi memnuniyetle harcarsınız. Bu da başarıyı getirir.

2. Kendilerinden ya da çevrelerinden her zaman mükemmeli beklemezler Başarılı kadınlar şunu çok iyi bilir; her şey her zaman mükemmel olmaz. Var olan kusurlarla kendilerini hırpalamazlar ve her zaman yeteneklerini tazelemeye çalışırlar.

3. Sık sık yönetici olurlar Hemen hemen bütün başarılı kadınları bunu başarmıştır. Eğer yönetici olmak istiyorsanız kendi kurallarınızı koymalısınız. Bunu kontrol edebildiğinizde, yapabileceklerinizin ve üretebileceklerinizin daha akıllıca olacağını göreceksiniz.

4. İyi bir eş olurlar Başarılı kadınlar saygıdeğer ve doğru bir eş olur. Başarılı kadınların hayat arkadaşları pek olmaz diye düşünülse de, yalnız olmamaları kariyerlerine destek verir.

Evli ve başarılı olan yüzlerce kadın yönetici olduğunu unutmayın.

5.Başarılı olacaklarına inanırlar Kendi başarınıza inanırsanız bunun ne kadar çılgınca göründüğünün önemi yok. Bu başarıya ulaşmanızda bütünleyici bir etken olacaktır. Kendi yolunuzu düşünürken rahat olmalısınız. İnanırsanız istediğiniz sonucu gerçekleştirirsiniz.

6. Risk almaktan korkmazlar Bir düşünün; korkmasanız neler yapmazdınız? Başarılı kadınlar pervasızca kararlar vermezler, riski nasıl hesaplayacaklarını bilirler. Bu sebeple kariyeriniz için değişimi ve yapabileceklerinizi engelleyen her şeyden kurtulmaya bakın.

7. El ele vererek başarısızlıkların üstesinden gelirler Başarısızlık, başarının zıttı değildir; başarıya giden adımlardan biridir. Yazar J.K. Rowling’i hatırlayın; Harry Potter’ı ilk yayınlamak istediğinde, 12 ayrı yayınevi tarafından reddedilmişti…

8. Kendilerine iyi bakarlar Düzenli spor yaparlar. Sadece zayıf olmak için değil; sağlıklı yaşamak, stresi dindirmek ve enerjilerini arttırmak için bu hayat şeklini benimserler.

9. ‘Yapılacaklar listeleri asla aynı kalmaz Bazı zamanlar çok üretken olabilirsiniz; ama her zaman her şeyi yapamayabilirsiniz. Kurallara bağımlı kalmayıp farklı yollar bularak ve çözüme ulaşabileceğinizi unutmayın. Yeni şeyler denemekten asla çekinmeyin.

10. Kendilerine vakit ayırırlar Araştırmalara göre kadınlar ailevi sorumluluklarına önem verirler; ev işleri, çocuk bakmak gibi… Başarılı kadınlar kendilerine vakit ayırmayı bilirler ve buna ihtiyaç duyarlar. Aynı anda arkadaşlarıyla buluşma planları yapıp, aile yemeklerine ve davetlere katılabilirler.

Bu on maddede olduğu gibi böylesine iyi özelliklere sahip olunduğu zaman hayatımızda hedeflerimiz doğrultusunda çizdiğimiz her çizgideki zorlukların üstesinden gelip zirvede işlerimizi sunabiliriz daima. Hayatta işlerimizi başarılı olma yolunda planlı olarak gerekli disiplinlerimiz çerçevesinde tasarlarsak hedeflediğimiz yönde kariyerimiz kaliteli seviyede oluşur.

Yazar: Aybüke Yetim
yetimaybuke8979@gmail.com

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here