Yüzüklerin Efendisi Anlaşması Amazon’un Yavaş Yanan Medya Stratejisini Açıklıyor!

Yüzüklerin Efendisi mücadelesini kazanmak için muazzam bir bütçe sağlayan Amazon, bu anlaşmasıyla yavaş yanan medya stratejisi hakkında fikir veriyor.

Amazon 2017 yılında Yüzüklerin Efendisi serisinin haklarının peşine düştüğünde, J.R.R. Tolkien’i cezbetmek için bazı önemli engellerin üstesinden gelmesi gerektiğinin farkındaydı. Keza Amazon, gişe rekorları kıran bir serinin önderliği konusunda hiçbir geçmişe sahip değildi ve video alanında göreceli olarak yeniydi.

Bu arada HBO ise Yüzüklerin Efendisi ile rahatlıkla kıyaslanabilecek türde milyonlarca hayran edinmiş fantastik dizi Game of Thrones başta gelmek üzere başarılı bir içerik listesine ve geçmişe sahipti. Netflix ise 100 milyondan fazla abonesiyle House of Cards ve Orange is yhe new Black gibi hit programlarla talebe bağlı modele önderlik ediyordu. Ve tabii ki Apple, konuya aşina olan insanlara göre yaklaşmakta olan TV şovunun haklarını elde etmek için görüşmelerde bulunuyordu.

Birçok Hollywood imzası olmamasına rağmen Amazon’un sahip olduğu şey ise dünyanın en zengini unvanını taşıyan kurucusunun büyük bir Yüzüklerin Efendisi hayranı olmasıydı.

Keza Jeff Bezos, Amazon Studios ekibine Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’nin öncelerini konu alacak seri için
büyük bir bütçe vaat ediyordu. Ancak tek başına para Amazon’u öne çıkarmayacaktı ki Amazon’un 250 milyon dolarlık teklifi, konuya aşina bir kişiye göre şovun hakları için en yüksek teklif değildi. Kaynakların verdiği bilgilere göre nihai satış noktası, Amazon’un yirmi yıldan uzun bir süre önceki asıl işinin odak noktası olan kitaplardı.

Tolkien Estate serinin tanıtımında Amazon’un The Hobbit, The Silmarillion ve The Lord of the Rings dahil olmak üzere Tolkien’in kamyon dolusu fantastik romanlarını satabileceğine ikna olmuştu.

Tolkien Estate ve yayıncı HarperCollins’le yapılan görüşmelerde Amazon’dan Sharon Tal Yguado Tolkien’in karakterleri, hikayeleri ve coğrafyası hakkında neredeyse ansiklopedik bir bilgi gösterisi yapmıştı. Yani Amazon’un içeriği ticarete bağlama yeteneği Tolkien Estate’i kazanmıştı. Yine de Amazon anlaşmayı garantiye almak için pek çok yeni Amazon Echo modellerinden göndermişti.

Tolkien yetkilileri bu durumdan hoşlansalar da aynı zamanda Amazon’un müzakereleri gizlice dinlemek için ev asistanları gönderdiğine dair şakalar yapmışlardı.

Neticede uzun bir çekişmenin ardından Yüzüklerin Efendisi mücadelesini kazanan Amazon oldu. Bu TV dizisine yapılan büyük yatırım, Bezos’un içerik için ne kadar harcama yapabileceğine dair endişeleri ortaya serdi.

Nitekim Amazon şimdiye dek Yüzüklerin Efendisi dizisinin yanı
sıra Ulusal Futbol Ligi ve Premier Lig gibi canlı spor yayınlarıyla kataloğunu büyütmesiyle dikkat çekiyor. Daha geçen ay, Bezos
NFL temsilcisi Roger Goodell ile Super Bowl‘da sohbet ederken görülmüş, bu durum Amazon’un önümüzdeki yıllarda Amerika’nın en kazançlı spor organizasyonundan faydalanabileceğine yorulmuştu. Bu arada, New York Post da Perşembe günkü haberinde Amazon’un YES Network’u satın almak için 3.5 milyar dolarlık bir anlaşmaya yaklaşmakta olduğunu belirtmişti.

Kaynak: Boss Life Dergi