Yüzde 100 Türk Motorlar, Kuzey Afrika Yolcusu!

Endüstriyel dizel motorda yüzde 100 Türk tasarımı ve üretimi Erin Motor, Avrasya’nın en büyük imalat sanayi fuarı 26. Win Eurasia’da; dizel motor, doğalgazlı motor, marin motor, kabinsiz jeneratör, sessiz kabinli jeneratör ve motopomp ürünlerini sergiledi. Fuara ilk kez katılan Erin Motor, yüzde 20 enerji verimliliği sağlayan, özgün, sağlam, E kaliteli ve fiyat avantajlı ürünleriyle İran, Ukrayna, Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika ülkelerinden büyük ilgi gördü. lektrik-elektronik, makine, otomasyon, metal ve enerji motorlarımızla bu pazarda pay sahibi olmayı hedefliyoruz.

Fuarda olmak üzere 6 ticari fuarı bir araya getiren Avrasya’nın Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra İran’ın ilgisi, bu pazara 2019 yılında en büyük sektör etkinliği 26. Win Eurasia, 14-17 Mart yoğunlaşmamız gerektiğinin de mesajını verdi.” ifadelerinde bulundu. tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye’nin endüstriyel dizel motorda ilk ve tek Yüzde 20 tasarruf sağlıyor yüzde 100 Türk tasarımı ve üretimi Erin Motor, fuarda gövde gösterisi Üniversite sanayi iş birliği, SANTEZ (Sanayi Tezleri) projesi yaptı. Win Eurasia fuarına ilk kez katılan Erin Motor, 6. Hall, D105 kapsamında Erin Motor’un ortaya çıktığını belirten Şahin, endüstriyel numaralı stantta dizel motor, doğalgazlı motor, marin motor, kabinsiz jeneratör, sessiz kabinli jeneratör ve motopomp ürünleriyle yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin: “360 derece imalat sanayiyi içinde barındıran fuar, bu sene 22 ülkeden ziyaretçiyi ağırlıyor. 2 binden fazla katılımcının ve bunun yüzde 30’unu yabancıların oluşturduğu fuara katılmak, ihracatımızı hızlandırmak adına büyük önem taşıyordu. İran, Ukrayna, Almanya, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Kuzey Afrika ülkelerinin ağırlık kazandığı fuarda, biz de dizel motor, doğalgazlı motor, marin motor, kabinsiz jeneratör, sessiz kabinli jeneratör ve motopomp ürünlerimizle yer aldık” dedi. Türkiye’nin her yıl 50 bin motor ithal ettiğinin ve bunun da 1,3 milyar dolara denk geldiğini sözlerine ekleyen Şahin, “Erin Motor’u yerel bir markadan çıkarıp global bir marka haline getirmek istiyoruz.

Bunun için de Win Eurasia gibi uluslararası fuarlar, amacımıza aracılık etmek için önem taşıyor. 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda, geçtiğimiz yıl markamızı hayata geçirdikten sonra Moritanya, Irak ve Arnavutluk’a ilk ihracatlarımızı gerçekleştirdik. Hedefimiz bu fuarla birlikte özellikle Kuzey Afrika’ya ihracatımızı arttırabilmek. Türkiye-Afrika arasında 50 milyar dolarlık bir ticaret potansiyeli var. Ticaret hacmimiz son 15 yılda 4 kat arttı ve özellikle tarım, Afrika’da Türkiye için bakir bir alan. Biz de motopomp gibi tarım sulama alanlarında kullanılan dizel motorda hem sağlamlık hem de yakıt tasarrufu açısından rakiplerine fark attıklarını da söyledi.

Erin Motor’daki ürün gamı, fonksiyonel ve ergonomik, emisyonları dünyaca tespit edilen sınırlar içinde, çevre dostu, 10 bin saat servis ömrüne sahip, üreteceği güç/ toplam ağırlık oranı, yakıt ekonomisi ve satış fiyatıyla dünyanın önde gelen motorları ile rekabet edecek seviyede, rekabet edecek sınırlar içinde tasarlandı. “Motorumuzun yakıp tüketimi, aynı güç aralığındaki rakiplerimizden genel olarak yaklaşık yüzde 20 daha az. Örnek vermek gerekirse jeneratörümüz yüzde 75 güçte saatte 2,7 litre mazot tüketirken, aynı güçteki rakibimizin ürünü katalog verilerine göre 3,4 litre mazot tüketiyor” diyen Ersin Şahin, ürettikleri endüstriyel dizel motorların; marin motor, zirai sulama amaçlı motopomp, inşaat makineleri, kar küreme araçları ve kompresörler gibi pek çok alanda da rahatlıkla kullanılabildiğini sözlerine ekledi.

Amaçlarının, ucuz ve kalitesiz Uzak Doğu ürünlerinin ithalatının önüne geçerken Avrupa’dan gelen pahalı markalara karşılık fiyat avantajı sağlamak olduğunun altını çizen Şahin, ürettikleri tüm motorların 10 bin saati aşkın süre ömür testlerine tabi tutulduğunu, bu testlere -18oC soğuk ve +55oC sıcak çalıştırma testlerinin de dahil olduğunu belirtti.

Kaynak: Boss Life Dergi