Yeni Volvo XC40 4×4

Volvo’nun SUV Segmentine kattığı yeni 4×4’ü XC40 resmi olarak tanıtıldı. Dış yapısıyla ilgi odağı olan XC40’ın, iç mekanı ve güvenlik donanımları fazla çekici. İşte detaylar…

Yaklaşık olarak bundan 6 ay önce Volvo XC40’ın çıkışı ile sizleri bilgilendirmiştik. O zaman için konsept çizimlerini göstermiştik. Volvo’nun oldukça hızlı tasarladığı bu model, pratiklik ve fiyat avantajı ile öne çıkıyor. Gördüğümüz kadarı ile daha önce yayınlanan görsellerle karşılaştırma yaptığımızda genel yapısının aynı olduğunu gördük. Tasarım dilinde fazla oynamalar yapılmamış. İsveçli markanın XC90 SUV‘un gölgesinde geliştirdiği XC40, her kesim insanın hoşuna gideceğini emin bir şekilde söyleyebiliriz. Volvo’nun sağlam kişiliğini, üretime aldığı modellerine çok iyi aktarabiliyor. Aktif ve pasif tüm güvenlik ekipmanları XC40’a da eksiksiz nakledildi. Yeni SUV’un da farklı kombinlere yer veren İsveçli marka, 17 farklı gövde ve tavan renk skalasıyla geliyor. Tavrını net bir şekilde ortaya koyan XC40, VW T-Roc ve Audi Q3 gibi modellere karşı rekabet düzeyini, aşağıda anlatacağımız özelliklerinden daha iyi anlayacaksınız.

Volvo’nun son yılların en iyisi diyebileceğimiz tasarım dili, XC40’a da aktarılmış.

Farların ortadan birleşik gelen ve kenarlardan ayrılan yapısı, karmaşık duygulara sebebiyet veriyor.Dünyadaki her aracı bir birine benzetebilirsiniz ancak XC40’da olan ızgara yapısı ayırt etmeyi kolaylaşıyor.XC40’ın sade sayılabilecek bütün tamponu, geniş difüzör ile tamamlanmış.XC40’ın yan kısmına baktığımızda ilk olarak 17 inç tasarımı güzel jantlarını görüyoruz.SUV çizgisini bu kısımda da kaybetmeyen XC40’ın çukurlu kapıları profile aynı bir hava katmış.Birde D stünun arka stoplarla birleşimi çok tarz duruyor. Kavisli bir bagaj yapısı olan XC40’ın arka kısmının yüksek duruşu SUV havasını daha çok hissettiriyor. Stop farlarına baktığımızda küçük XC90 yakıştırması yapamayacağız. Çünkü bumerang tipi farlar XC40’a özgü!Arka tamponu, ince sis farları ve krom çerçeveli çift çıkış egzozdan oluşuyor.Yeni XC40 SUV’da donanımlara göre büyük açılır cam tavanla alabiliyorsunuz. Geldik Volvo’nun tartışılmaz çok iyi olduğu bir noktaya. Yani iç mekana!

Gördüğümüz gibi V90 Cross Country‘de olduğu gibi malzeme kalitesi ve yerleşimleri aynı.

Boyutları kompakt yapısından dolayı küçük olsa da koyulan 9 inç çok fonksiyonlu multi medya ekranı büyük.İç mekanda saklama gözlerine fazlasıyla yer verilmiş. Koltuk altlarında, kapılarda ve arka yolcu kısmı da dahil. Müşterilerinin duruşuyla bile yüzünü güldürecek koltuklarda ısıtma, elektrik ve hafıza özelliği bulunuyor.12.3 inç büyüklüğünde olan gösterge paneli de yine abilerinden alınmış. Çevre güvenliği adına XC40’a 360 derece ekrandan takip edebileceğiniz kameralar mevcut.

Kesinlikle Volvo’nun esneklik uygulamayacağı kısım güvenlik donanımlarında; safety city, fren asistanı,trafik asistanı ile emniyet kemeri ve koltuğu bütün olarak kontrol eden analiz sistemine sahip.XC40’ın bu özelliklerine bakarak yorum yapacak olursak; segmentine göre ileri seviyede ve yine sınıfının en donanımlı arabası olduğunu demek istiyoruz.XC40’ın motor incelemesine geldiğimizde değişmeyen “T” ler yine iş başında. Bu T’lerden 5 farklı seçenek daha var. 3 silindire geçişin ilk modeli olan bu SUV’a 154 hp’lik T3, 187 hp’lik T4 ve 244 hp’lik T5 benzinliler verilmiş.Dizel seçenek olarak 148 hp’lik D3 ve 187 hp’lik D4 motorlar görev yapacak.Yeni XC40 4X4’ün fiyat aralığına baktığımızda en düşük önden çekerli T3, 31.350 Euro’dan satışa çıkıyor. Aynı zamanda başlangıç fiyatı oluyor. 4×4’e geçildiğinde dizelle birlikte başlangıç 40 bin Euro oluyor.

Kaynak: Boss Life Dergi