Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Dünyanın En Güzel Adaları

Denizlerin ortasında her bir yanı maviliklerle çevrili devasa kara parçaları, bünyelerinde barındırdıkları doğal güzelliklerle büyüleyici bir ambiyansa sahipler. Maviliklerin ve yeşilin her tonunun hakim olduğu bu yerleşkeler, ana karalar kadar büyük bir yüzölçümüne sahip olmamalarına rağmen bitki ve hayvan çeşitliği açısından oldukça yüksek potansiyele sahip. Özellikle de tropikal ve Akdeniz ikliminin kol gezdiği adalarda bu çeşitlilik daha fazla. Doğal yaşam varyasyonunun yüksek olması bu güzel kara parçalarını çok daha eşsiz hale getirirken, bu adalarda hayatlarını sürdüren yerlilere ait kültürel özellikteki yapılar da bu mekanların tatil için eşsiz yerler olmasını sağlıyor. Elbette ki bu adalardan bazıları diğerlerinden daha fazla gelişip lüks imkanlar sağlayarak, turizm şirketlerinin gözbebeği dünyanın en güzel yerleri olarak yılda milyonlarca turisti ağırlamayı başarıyor. Bu adalarda yerli ya da yabancı yatırımcılar, yerleşkenin doğal güzelliklerden ve sahip oldukları kültürden yararlanarak bir Bali harikası olan Keemala Resort gibi eşsiz otellere imzalarını atıyorlar. Bizde sizler için dünyanın en iyi adalarının listesini derleyip hazırladık.

Phuket – Tayland

Tayland’ın incisi Phuket Adası, turizm için en gelişmiş kara parçalarından bir tanesidir. Sands Khao Lak Resort gibi sahip olduğu lüks tatil köyleri ile ziyaretçilerine hiçbir yerde yaşayamayacakları tropikal bir tatil imkanı sunan Phuket adası, popülerliği sayesinde dünyanın en pahalı adaları arasında yer almaktadır. Muhteşem sahillere, rahatlatıcı spa merkezlerine ve enfes yemekler sunan lüks restoranlara da ev sahipliği yapan bu ada, dünyanın en popüler tatil mekanlarından bir tanesidir.

Mayorka – İspanya

Akdeniz’in ve İspanya’nın en büyük adalarından biri olan Mayorka, orijinal adıyla Mallorca, Balear Adaları’nın en büyüğüdür. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu güzel ada, günümüzde bir parti yerleşkesi olarak ün kazanmış olsa da merkezi Palma, kültür ve yerel lezzetler açısından oldukça etkileyicidir.

Santorini – Yunanistan

Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Santorini, volkanik adalar arasında yer alan Kiklad Adaları arasında yer alıyor. Türkiye’ye de oldukça yakın bir ada olan Santorini, Ege Denizi’nin büyüleyici güzelliklerinin bir arada toplandığı enfes adalardan bir tanesidir. Volkanik patlamalardan dolayı siyah kumlardan oluşan Perissa ve Kamari sahilleri, Türk mutfağına benzer enfes yemekleri ve bölgeye özgü bembeyaz evleri ile rüya gibi bir tatil imkanını misafirlerine sunuyor.

Fernando de Noronha – Brezilya

Atlas Okyanusu’nun güzelliklerinin eşlik ettiği Brezilya’daki Fernando de Noronha adası, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Kristal mavisi tertemiz sularıyla ziyaretçilerini büyülemeyi başaran bu ada, kış aylarında bile ziyaret edebileceğiniz görülmeye değer sahiller arasında yer alan Baia do Sancho ile de görenleri kendisine hayran bırakmayı başarmaktadır.

Jamaica

arayipler’in ada ülkelerinden biri olan güzeller güzeli Jamaika, egzotik yurtdışı tatil önerileri arasında daima ilk sıralarda yer alıyor. Yaklaşık bin kilometrelik sahilleri, karasal dağları ve yağmur ormanları ile büyüleyici bir ülke olan Jamaika, ayrıca bünyesinde barındırmış olduğu tamamı suyun üzerine konumlandırılmış ilk Karayip süitleri ile de ziyaretçilerini büyülemeyi fazlasıyla başarıyor.

Providenciales – Turks ve Caicos Adaları

Bir başka Karayip adası olan Providenciales, Atlas Okyanusu’ndaki Turks ve Caicos takımadalarının
en gözdesidir. Dünyanın en pahalı tatil mekanları arasında yer alan Providenciales; inanılmayacak kadar temiz turkuaz suları, bembeyaz sahilleri ile Karayipler’deki pırlantalardan bir tanesidir. Ekvatoral bir bölgede yer alan Providenciales, yılda milyonlarca turistin ziyaret ettiği dünyanın en güzel adalarındandır.

Kaynak: Boss Life Dergi