Salone del Mobile Milano 2019 Uluslararası Dünyanın En Büyük Mobilya Fuarı

İç mimar ve tasarımcılar için yılın heyecanla beklenen en
önemli zamanı nisan ayıdır… İtalya’nın kuzeyinde yer alan
Milano şehri için vurgulanacak pek çok söz mevcut.Modanın merkezi,sanat,tasarım,ticaret,eğitim,gösteri dünyası ve turizmin başkenti olan Milano,sokaklarında gezerken hem tarih hem de modern dünyayı birarada soluyabileceğiniz bir yaşam tarzına sahip.

Milano Uluslararası Tasarım Haftası yani orijinal ismiyle Salone Internazionale del Mobile için tüm dünyadan tasarımcı, mimar ve iç mimarlar Milano’ya göç etmeye başlar.Eham İç Mimarlık Ekibi olarak bizlerde Tasarım Haftası boyunca Uluslararası Fuar Merkezi’nde standları showroom özeninde tasarlanmış,muhteşem şovlarla firmaların yeni tasarımlarını tüm dünyadan gelen ziyaretçilerle birlikte tanıma fırsatı yakaladık.Bu özel hafta boyunca asıl ses

getiren etkinlikler design week kapsamında şehrin dört bir yanına yayılmış olan ve her yıl olduğu gibi ziyaretçilerine yine uzun süre akıllardan silinmeyecek deneyimler yaşatan tasarımlar oldu.’Acı çeken Majesteler;; başlığıyla Kadınlara şiddet benzetmesi tasvir edilen çağdaş sanat eseri Duomo meydanında çok ilgi gördü.

Sektöre yön veren firmaların en yeni ürünlerini heyecan verici etkinliklerle ve İtalyan misafirperverliğiyle yaşamak tasarımcı kimliğimizi besledi ve onure etti.Önemli enstalasyonları ve markaları inceledikten sonra tabiki kendimizce bir ‘’trend list ,, oluşturduk. Konsept proje hazırlarken tasarıma başlamadan önce dünyadaki çizgileri ,renkleri,dokuları bilerek başlamak uygulayacağımız mekanla örtüşen tattakileri müşterimize sunmanın keyfi bir başka oluyor. Dünya çapında mobilya üreticilerinin tasarımlarında doğal malzemelerle hazeran,ahşap,deri ve prinç,kristal gibi luxury materyallerle sentezler oluşturduğunu görsel şölene dönüşen mobilya tasarımları ortaya çıkardıklarını gözlemledik.

Bugün artık Milano Tasarım Haftası çatısı altında toplanan Türk firmalarınında olması bizi Salone del Mobile de gururlandırdı. ,,Konsept Proje’’ tasarımında en önemli kilit nokta tasarım firmalarına projeleri için gerekli zamanın tanınmasıdır:Ülkemizde bu süreç eskiden müşteriler tarafından çok daha az tanınırdı ve uygulamada çözülmesi gereken bir çok detay sorunları yaşanırdı. Süreç artık kağıt başında çözülünceye kadar irdelenmeye başlandı.Bu sevindirici ve umut vaad edici.

“Üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir bir büyüme modelini hakim kılmak adına bir taraftan üretimdeki teknolojik altyapımızı geliştirmeye gayret gösterirken, diğer taraftan da ürünlerimizi dünyanın en önemli pazarlarında sergileyerek ihracat hedefini yakalamak gerekiyor. Bu hedefe en fazla katkı koyan sektörlerin başında da mobilya tasarım sektörü geliyor”

Salone del Mobile de en çok etkilendiğimiz firma sunumu ‘’ETRO’’ standı oldu.Klasik renklerinden ödün vermeden her şey baharat tonları,şal deseni ve pötikarelerle görsel şölene dönüşmüştü. Sehpalarında sedef ,kemik kakmalar logoyla entegre edilip sunulmuştu.Kullanılan kumaşlardan dev bir ağaç ortada etkileyici ve heybetli,Obje olarak kullanılan kitaplar ise masal diyarından çıkmış klasikler Jules verne,Madagascar aynı renklerde ciltlenerek armoniyi bozmadan akıp gidiyordu.

Sanırım hala anlatırken yaşıyoruz bu güzellikleri.;

Kış bahçesi mobilyalarının artık ev içlerinde kullanılacak şekilde konforlu ve dekoratif olarak tasarlanması bence uzun yıllar kullanacağımız bir trendin habercisi oldu bize. Halılarda dekorasyonda vazgeçilmez tamamlayıcı olmaktan sıkılmış olmalı ki ,Dragon desenlerini baş tacı edip mekanı halıya göre tasarlamamızı gerektirecek kadar iddalı bu sene. ‘’İç mimarlık konsept proje’’ hazırlarken bu nicelikleri yansıtabileceğimiz bir çok değişik istekle karşılaşıyoruz.Çalıştığımız kurumsal yada bireysel müşterilerimizle paylaşırken yaşadığımız süreçleri,Hayal gücümüzü perçinleyen ,düşündüren yenilikleri sizlerede bu mecradan aktarıp , yaşatabilmek istedik.Sevgiyle kalın;

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here