Rus Wikipediası kuruluyor

Rusya, bağımsız bir Rus internetini mümkün kılacak yasanın ardından şimdi de Rus Wikipediası kurmayı planlıyor.

Rusya, 1 Kasım’da yürürlüğe giren tartışmalı internet yasasının ardından kendi internet ansiklopedisini hayata geçirmek istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel internet ansiklopedisi Wikipedia‘nın bir Rus versiyonunun oluşturulması gerektiğini söyledi.

Putin, “iyi ve modern bir formatta güvenilir bilgi sağlayacağı için internet ansiklopedisinin Rus versiyonunun tercih nedeni olacağını” kaydetti.

Rus haber ajansı Ria Novosti’nin haberine göre Kremlin bu projeye 2022 yılına kadar 27 milyon dolar harcamayı planlıyor.

Rusya’da 1 Kasım’da yürürlüğe giren tartışmalı yasayla da devlet kontrolü altında dünyadan bağımsız bir internet ağı oluşturulması mümkün kılınmıştı.

Yasa, kullanıcı bilgilerinin kapsamlı bir biçimde kayıt altına alınması nedeniyle internet sansürünü artıracağı eleştirilerine hedef olmuştu.

Bu iddiaları reddeden Rus hükümeti ise Batı’nın, Rusya’yı internetten koparma niyeti içinde olduğu iddiasıyla ülkenin özerk bir interneti mümkün kılan bir dijital altyapıya sahip olması gerektiğini savunuyor.

Etiketler : Dünya Teknoloji internet

Kaynak : NTV