Polygon Bridge Nasıl Kullanılır?

Polygon Bridge Nasıl Kullanılır
Polygon Bridge Nasıl Kullanılır

Kısa Özet

Polygon Bridge, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini ve NFT’leri Polygon yan zincirine hızla transfer etmesine imkan tanır. Polygon üzerinde başlıca iki köprü vardır: Proof of Stake (PoS) Bridge ve Plasma Bridge. Her iki köprü de varlıkları Ethereum ve Polygon arasında bağlar, fakat farklı güvenlik yöntemleri kullanır.

PoS Bridge, ağını güvene almak için Proof of Stake (PoS) mutabakat algoritmasını kullanır. Ether (ETH) ve çoğu ERC tokenin transferini destekler. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için önerilen seçenek budur.

Plasma Bridge, daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyan geliştiriciler içindir. Ethereum Plasma ölçeklendirme çözümünü kullanır ve MATIC, ETH, ERC-20 ve ERC-721 tokenlerin transferini destekler.

Giriş

Kripto dünyasında blockchain sayısının artması nedeniyle farklı ağlar arasında veri ve token paylaşımı zorlaşmıştır. Bazı projeler, varlık transferini desteklemek amacıyla ağlar arasında köprüler inşa ederek bu sorunun üstesinden gelmektedir.

Polygon Bridge, Polygon ve Ethereum blockchain’leri arasında müşterek çalışabilirliği artırmak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcılar, uyumlu bir kripto cüzdanıyla bu zincirler arasında kolayca token transferi yapabilir.

Polygon Bridge Nedir?

Polygon, Ethereum’la uyumlu blockchain ağları ve ölçeklendirme çözümleri yaratmak için bir çerçevedir. Ölçeklenebilir merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) geliştirmek ve ücretleri düşürerek Ethereum’un işlem verimini artırmak için araçlar sunarak Ethereum ekosistemini zenginleştirmeyi amaçlar. Bazı popüler Merkeziyetsiz Finans (DeFi) platformları Polygon üzerinde halihazırda kullanıma sunulmuştur. Bunlara örnek olarak Aave, Curve ve SushiSwap verilebilir.

Polygon’daki Dapp’ler ve araçlarla etkileşim kurabilmeniz için varlıklarınızı Polygon ağına aktarmanız gereklidir. Polygon Bridge de bu noktada devreye girer. Polygon Bridge, Polygon ve Ethereum arasında güvene dayalı olmayan bir çapraz zincir işlem kanalıdır. Kullanıcıların, yalnızca akıllı sözleşmeleri kullanarak ERC tokenleri ve benzersiz tokenleri (NFT’ler) Polygon yan zincirine transfer etmesine imkan tanır.

Polygon Bridge nasıl çalışır?

Polygon Bridge, hızı ve merkeziyetsizliği optimize etmek için ikili mutabakat mimarisi kullanır. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olan yan zincirlerde isteğe bağlı durum değişimlerini de destekler. Çapraz zincir token transferleri, üçüncü taraf riski ya da piyasa likidasyon sınırlamaları olmadan anından gerçekleştirilebilir.

Polygon Bridge ile tokenlerin bağlanması, tokenin dolaşımdaki arzında herhangi bir değişiklik yaratmaz. Ethereum ağından ayrılan tokenler kilitlenir ve eşit sayıda token bire bir oranda endeksli tokenler olarak Polygon ağında çıkarılır. Tokenler Ethereum’a geri gönderilirken ise Polygon’daki endeksli tokenler yakılır ve Ethereum’da kilitli durumda olan tokenlerin kilidi açılır.

Polygon’da varlık transferi için iki tür köprü vardır: Proof of Stake (PoS) Bridge ve Plasma Bridge. İsminden de anlaşılabileceği gibi PoS Bridge, ağını güvene almak için Proof of Stake (PoS) mutabakat algoritmasını kullanır. PoS Bridge’de yapılan yatırma işlemleri neredeyse anında tamamlanır, fakat çekim işlemlerinin onaylanması biraz zaman alabilir. PoS Bridge, ether (ETH) ve çoğu ERC tokenin transferini destekler.

Diğer yandan, Plasma Bridge Polygon’un yerel tokeni olan MATIC’in ve belirli Ethereum tokenlerinin (ETH, ERC-20 ve ERC721) transferini destekler. Daha fazla güvenlik sunmak için Ethereum Plasma ölçeklendirme çözümü kullanılır. Daha fazla teknik bilgiye resmi belgelerden ulaşabilirsiniz.

PoS Bridge ile tokenler Ethereum’dan Polygon’a nasıl bağlanır?

Tokenleri Ethereum’dan Polygon’a bağlamak için MetaMask gibi uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır. Henüz bir MetaMask cüzdanınız yoksa, bu rehberdeki adımdaki takip ederek bir cüzdan oluşturabilirsiniz. Cüzdana sahip olmak için MetaMask tarayıcı uzantısını indirmeniz ve kurmanız gerekecektir.

1. [Polygon Bridge] ögesine tıklayarak Polygon Web Cüzdanına giriş yapın.

2. Şimdi, kripto cüzdanınızı bağlamanız gereklidir. Biz bu örnekte MetaMask’i kullanacağız.

3. MetaMask cüzdanınızı Polygon cüzdanınıza bağlamanız için sizden bir mesajı imzalamanız istenecektir. Bu imza için sizden bir ücret talep edilmez. Doğru web sitesinde olduğunuzdan emin olmak için URL’yi bir kez daha kontrol edin ve devam etmek için [Sign] tuşuna tıklayın.

4. Polygon Bridge arayüzüne yönlendirileceksiniz. Yönlendirilmezseniz, soldaki menü çubuğundan [Bridge] ögesine tıklayın.

5. Tokenlerinizi Ethereum ana ağından Polygon’a göndermek için [Deposit] sekmesine gidin. Bağlayacağınız tokeni seçmek için token adına tıklayın. Biz bu örnekte ether (ETH) kullanacağız. Tutarı girin ve [Transfer] tuşuna tıklayın.

6. Ekranda göreceğiniz önemli bilgileri okuyun ve hazır olduğunuzda [Continue] tuşuna tıklayın.

7. Bu işlem için tahmini gas ücreti sizinle paylaşılacaktır. Gas ücretini kabul ediyorsanız, devam etmek için [Continue] tuşuna tıklayın.

8. [Continue] tuşuna tıklamadan önce token miktarı ve tahmini işlem ücreti gibi işlem bilgilerinizi gözden geçirin.

PoS köprüsü, doğrulayıcılar tarafından güvende tutulur. Bu nedenle, fonlarınızı tekrar Ethereum ağına taşımaya karar verirseniz işlemin gerçekleşmesi 3 saate kadar sürebilir.

9. Bu adımda sizden MetaMask cüzdanınızla transferi imzalamanız ve onaylamanız istenecektir. Bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edin ve [Confirm] tuşuna tıklayın.

10. Onaylamanın ardından tokenlerin Polygon cüzdanınıza ulaşmasını bekleyin. İşlem durumunu görüntülemek için [View on Etherscan] seçeneğine tıklayabilirsiniz.

PoS Bridge ile tokenler Polygon’dan Ethereum’a nasıl bağlanır?

Polygon Bridge’i tokenleri Polygon’dan Ethereum’a transfer etmek için de kullanabilirsiniz. Burada da MetaMask gibi uyumlu bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Polygon ağında iki köprü vardır: Plasma Bridge ve PoS Bridge. Çekim süresi hangi Polygon Bridge’i kullandığınıza göre farklılık gösterir.  PoS Bridge çekimleri genellikle 45 dakika ila 3 saat arası sürer. Plasma Bridge ise 7 güne kadar sürebilir.

PoS Bridge ile Polygon’dan Ethereum’a transfer yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

1. [Bridge] arayüzündeki [Withdrawal] tuşuna tıklayın. Ethereum ağına transfer etmek istediğiniz tokenleri seçin.

2. [Transfer Mode]’un yanında bir [SWITCH BRIDGE] tuşu göreceksiniz. Platform, seçtiğiniz tokene göre transfer için uyumlu bir köprüyü otomatik olarak seçecektir.

Polygon’dan Ethereum’a token transfer etmek için PoS Bridge kullanmanız önerilir.  PoS Bridge, Ether (ETH) ve ERC-20, ERC-721, ERC-1155 gibi Ethereum tokenlerinin transferini destekler.

3. Tokeni seçtikten sonra göndermek istediğiniz tutarı girin ve [Transfer] tuşuna tıklayın.

4. Ekranda göreceğiniz önemli bilgileri okuyun ve hazır olduğunuzda [Continue] tuşuna tıklayın.

5. Bu işlem için tahmini gas ücretini gösteren bir [Transfer Overview] penceresi açılacaktır. Gas ücretini kabul ediyorsanız, devam etmek için [Continue] tuşuna tıklayın.

6. [Continue] tuşuna tıklamadan önce token miktarı, kullandığınız köprü ve tahmini gas ücreti gibi işlem bilgilerini gözden geçirebilirsiniz.

7. Bu adımda MetaMask cüzdanınızla transferi imzalamanız ve onaylamanız gereklidir. Bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edin ve [Confirm] tuşuna tıklayın.

 Onaylamanın ardından tokenlerin Polygon cüzdanınıza ulaşmasını bekleyin. İşlem durumunu görüntülemek için [View on Etherscan] seçeneğine tıklayabilirsiniz.

8. Bir sonraki adımda, transferin hangi aşamada olduğunu göreceksiniz. Çekim işleminiz ağ üzerinde başlatılacak ve PoS doğrulayıcıları işleminizi onaylayacaktır. İşlemin tamamlanması 3 saate kadar sürebilir, fakat bu aşamada sizin başka bir işlem yapmanız gerekli değildir.

9. İşlem onaylandığında, tokenleri MetaMask cüzdanınıza çekmeniz gereklidir. [Continue] tuşuna tıklayın. Çekim işlemi tamamlandığında varlıkları görebilirsiniz.

Plasma Bridge ile tokenler Polygon’dan Ethereum’a nasıl bağlanır? 

MATIC’i ya da diğer Polygon tokenlerini Ethereum’a transfer etmek için Plasma Bridge’i kullanabilirsiniz. Plasma Bridge yalnızca ERC-20 ve ERC-721 tokenleri destekler. ETH ve MATIC de bu tür tokenler arasında yer alır.

Biz bu örnekte, MetaMask kullanarak Polygon’dan Ethereum’a MATIC token transfer edeceğiz. MetaMask cüzdanı varsayılan ayarlarına göre Ethereum ana ağına bağlıdır. MATIC’lerinizi görebilmeniz ve süreci başlatabilmeniz için öncelikle cüzdanınıza Polygon ağını eklemeniz gereklidir.

1. Adım: Polygon’u MetaMask’e ekleme

Polygon ağını MetaMask cüzdanınıza iki farklı yöntemle ekleyebilirsiniz. Varsayılan yöntem, ağı manuel olarak eklemektir (Polygon, MetaMask’e Nasıl Eklenir? makalemize bakabilirsiniz). Fakat Polygon’u MetaMask’inizin ağ listesine hızla eklemek için Polygon Wallet arayüzünü de kullanabilirsiniz.

1. Bunu yapmak için sayfanın üst bölümünde yer alan [Switch to Polygon] tuşuna tıklayın. MetaMask cüzdanınızı daha önceden bağladığınızdan emin olun.

2. MetaMask uzantınızda Polygon ağının bilgilerini içeren bir pencere açılacaktır. [Approve] tuşuna tıklayın.

3. Hepsi bu kadar. Polygon ağı MetaMask’inize eklendi. Şimdi MetaMask’inizi Ethereum ana ağından Polygon ağına çevirmeniz gereklidir. Bunun için [Switch network] tuşuna tıklayın.

4. Artık MATIC’lerinizi MetaMask cüzdanınızda görebilirsiniz.

2. Adım: MetaMask kullanarak MATIC’leri Ethereum’a bağlama

1. [Bridge] arayüzüne gidin ve [Withdrawal] tuşuna tıklayın. Token listesinden [Matic Token]’ı seçin, miktarı girin ve [Transfer] tuşuna tıklayın.

Sistem, transfer modu için otomatik olarak [Plasma Bridge]’i seçecektir.

2. Ekranda göreceğiniz önemli bilgileri okuyun ve hazır olduğunuzda [Continue] tuşuna tıklayın.

3. Bu işlem için tahmini gas ücreti sizinle paylaşılacaktır. Gas ücretini kabul ediyorsanız, devam etmek için [Continue] tuşuna tıklayın. 

4. [Continue] tuşuna tıklamadan önce işlem bilgilerini gözden geçirin.

5. MetaMask’te işlemi onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. [Confirm] tuşuna tıklamanızın ardından transferin hangi aşamada olduğunu göreceksiniz.

Bir Plasma Bridge transferi için üç işlemi manuel olarak onaylamanız gereklidir. Bunlardan ilki Polygon cüzdanından çekim işlemini başlatmak içindir. Bu işlem 3 saate kadar sürebilir.

6. “Checkpoint” aşamasına ulaşılması işleminizin Ethereum blockchain’i üzerinde doğrulandığı anlamına gelir. “Challenge period” aşamasını başlatmak için ikinci bir işlemi daha onaylamanız gereklidir. Bu önlem, çekim işlemleri için daha fazla güvenlik sunmak amacıyla alınmıştır.

7. “Challenge period” aşamasından sonra tek yapmanız gereken, MATIC tokenleri MetaMask cüzdanınıza göndermek için [Continue] tuşuna tıklamanızdır.

Son Söz

Polygon Bridge’in müşterek çalışabilirliği, kullanıcıların varlıklarını Ethereum ve Polygon blockchain’leri arasında transfer etmesine imkan tanır. Polygon Bridge, Polygon ağı üzerinde yer alan farklı DeFi platformlarını ve DApp’leri deneyimlemek isteyen kullanıcılar için bir alternatif sunar.

Kaynak : Binance