PLASTİK CERRAHİ UZMANI OP. DR. EKREM KESKİN ANLATIYOR…

2010 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamlayarak Tıp Doktoru ünvanını alan ve aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik cerrahi bölümünden yana yapan Op. Dr. Ekrem Keskin, Sınavda dereceye girip, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandı. Uzmanlık eğitimi döneminde eğitim sürecinin bir bölümünde 2016 yılında Cleveland Clinic Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Cleveland, OHIO-ABD’de James Zins, MD ve Raffi Gurunluoglu, MD denetimi altında burun, yüz estetiği ve meme estetiği üzerine eğitim aldı. 5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu. Plastik Cerrahide zorunlu hizmet görevini Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamladı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Hastanesinde çalışmalarda bulundu. 2018 yılında Yardımcı Doçentlik Ünvanı aldı. Op. Dr Ekrem Keskin şu anda Kadıköy’de özel muayenehanede hizmet vermektedir.

• Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Hyaloronik Asitlerin Önemli Oldugunu Biliyoruz. Hangi Yaşlardan İtibaren Bu Uygulamaları Yaptırmak Gerekir?

30’lu yaşlarla birlikte cildin hyalüronik asit üretimi giderek yavaşlar, cildin kolajen yapısının bozulmasının ana sebebi, kolajeni destekleyen hyalüronik asit stoğunun azalmasıdır. Siz bu eksikligi yerine koymadiginiz zaman cildin elastikiyeti azalir ve kirisiklik olusmaya baslar. Işıltısını kaybetmiş, nemsiz, ince çizgilerin yerleşmeye başladığı ciltlerde uyguladığımız hyaluronik asit enjeksiyonları derinin su çekme kapasitesini artırıyor. Elastin ve kollojen lifleri yeniden sentezlenmeye basliyor ve cilt kaybetmis oldugu yapi tasini yeniden olusturmaya basliyor. Hyaloronik asitin bir

diger avantajida hayvansal ürün olmamasıdır. Bu yüzden kollajen enjeksiyonunda olabildiği gibi alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Yine aynı sebeple tedaviden önce alerji ve cilt testi yapılması gerekmez.

• D Lift (İple Yüz Germe İşlemleri) De Ameliyatsız Yüz Gençleştirmede Kullanılıyor. Bunları Hangi Hasta Gruplarına Öneriyorsunuz?

Özellikle aşırı derecede sarkması olmayan, cildin daha gergin olmasını isteyen 30 -65 yaş arasındaki hastalara uygulanmaktadır. Aynı zamanda daha genç hastalarda nazolabial bölgede ve kırışıklıklardA dolgu benzeri etki yaratmada da kullanılır. Kirisiklik miktari fazla olan hastalara germe amelyatlarini oneriyorum. iplerin etkisi deri yigilmasi cok olan hastalarda sinirli oluyor. iple yüz asma tedavisinde kullanılan ipler ameliyat ipi tipinde üretilen ve v lift tedavisi için tasarlanan iplerdir. Bu ipler farklı noktalarda germe islevini görecek olan; düz, kılçıklı, konili çeşitleri vardır. Hangi ipin kullanılacağına işlem öncesi yapılan muayenede karar veriyorum . Muayene sonucu ciltteki problemlerin derecesine gore kullanilacak ip sayisi ve turune karar veriyorum. Cogu zaman iple yuz estetigini hyaloronik asit uygulamalari ile kombine bir sekilde hastalarima oneriyorum

• Brezilya kalçası son zamanlarda çok popüler…

Kadınların dillerinden düşmeyen güzellik kavramının başında fit bir vücut ve belirgin olan vücut hatlarıdır. Giyilen kıyafetlerin yakışması kadınların yüzünü güldürmek için oldukça önemlidir. Yüz güzelliğinin yanında vücut güzelliğine olan önem gittikçe artıyor. Bunların başında popo estetiği ilk akla gelenlerden oluyor.

Popo güzelliği çekici bir vücut için başrol oynar. Kalçanızın yüksek, yuvarlak ve pürüzsüz bir görünüme ulaşması zor değil. Son günlerde de popo estetiğine yaklaşım oldukça arttı.

Düzenli beslenme ve düzenli bir sporla istediğiniz sonuç elde edilmeyebilir. Ya da azimli ve hırslı olup istediğiniz sonuca yakın bir görünüme uzun bir zaman sonra ulaşabilirsiniz. Kısa yoldan bu şekilde sonuç elde edilmeyebilir.

Popo şeklinizin aşağı doğru sarkması ya da geniş bir yapıda olması hem vücudunuzu basık gösterip hem de kendinize olan özgüveninizi düşürecektir.

Giyilen kıyafetlerin içerisinde yüksek bir kalça olup, arkaya doğru çıkık ve sarkmamış bir popoya sahip olmayı birçok insan ister. Cerrahi bir girişimle hem özgüveninizi yerine getirip hem de istediğiniz vücut.

• Hollywood Yanak Estetiği Nedir?

Yaşlanma ile birlikte yanaklarımızın sarktığını hepimiz biliyoruz. Bazılarımız daha şanssız, yaşlanıp da yerçekimi asılmadan çok daha önce yanakları sarkmış gibi görünür. Yüzün alt yarısı elmacıklarına göre daha dolgun görünür. Yanak içi yağlanmalar ile yüzün yapısından büyükduranbuyanaklaryüzestetiğiaçısından rahatsız edebilmektedir. Kişi zayıf olsa bile yanak bölgesinin dolgun durmasına neden olur.

Özellikle buccal bölge dediğimiz yanağın ağız köşelerine yakın kısımlarında olmak üzere

yanakta cilt ve kasların altında toplanan bir yağ yastıkçığı mevcuttur. Bu yağ toplanmasının özellikle orta yanak bölgesinde bulunan kısmı alınır.

Hollywood yıldızlarına baktığınız zaman çoğunun yüz hatlarının üçgen olduğunu görürsünüz.Üçgen şeklinde duran yüz genç, güzel, çekici ve estetik gözükür. Yanak ve çene hattı üçgen ve keskin bir hatta sahip olabilmek bu operasyon ile mümkündür. . Bu işlem ile elmacık kemikleriniz daha keskin bir hatta sahip olur.’’U’’ görünümündeki yüz kavsi keskin hatlara sahip olur.

İşlem nasıl yapılmaktadır?

Yanak inceltme estetiği bişektomi ameliyatı genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Yanak bölgesindeki yağ birikimleri %35-40 kadar giderilmektedir. Cerrahi bir işlem olan bu uygulamada ağız içinden 1-1,5 cm bir kesi ile elmacık kemiğinin altındaki yağ fazlalıkları alınır. Uygulamanın işlem süresi ortalama olarak 30 ile 40 dakika aralığında değişmektedir. Kesi işlemi ağız içerisinde yapıldığı için dışarıdan herhangi bir kesi izi görülmemektedir.İşlem esnasında aşırı kanama ve ağrı olmaz. Ameliyattan sonra iyileşme dönemi çabuk geçer. İşlemden 3-4 saat sonra, narkozun etkisi geçip yemek yediğinizde gün taburcu edilir.

Bu işlemin sonuçları kalıcıdır ve aşırı kilo alınmadığı müddetçe yüz hatların şekli değişmez ve yaşlanma süreci de yavaşlamış olur. Yanağın asıl görüntüsü işlemden 4hafta ile 6 ay arasında ortaya çıkmaya başlar.

• Silikon Protezler ile Küçük Göğüslere Elveda

Her kadın güzel göğüsleri olsun ister, ancak çoğu ideal ölçülere sahip değildir. Kimi göğüslerinin küçüklüğünden, kimisi de yeterince dik olmamasından şikayetçidir. Göğüs, kadınlık simgesi olarak görüldüğü için özellikle küçük göğüslü kadınlar kendilerini yetersiz ve mutsuz hisseder.

Meme büyütme ameliyatları için halen en güvenilir kalıcı ve en iyi sonuçları meme silikonlarını kullanarak elde edebiliyoruz. Meme dokusu yetersiz hacimde olan ya da doğum sonrası memenin küçülmesi ya da sarkma olması gibi durumlarda silikon protezler kullanılmaktadır.

Damla Şekilli mi Yoksa Yuvarlak Şekilli mi? Silikon protez yaptırmaya karar verenlerinden araştırma yaptığında en çok karşılaştığı soru damla şekilli mi yoksa yuvarlak şekilli mi protezin kullanılacağıdır. Bu kararı vermede en önemli belirleyici nokta memenin şekli ve meme üst kısmının dolgunluğudur. Damla şekline sahip, üst kısım dolgunluğu yeterli bir memede her iki protez tercihi de istenen sonuçları vermektedir. Damla şeklinde veya yuvarlak mı konulacağı, yerleştirilecek bölgeye ve büyüklüğüne karar verirken; hastanın vücut yapısına uygun olarak cerrahının ayrıntılı muayenesi sonucunda karar verilebilir.

Cilt Dokusunun Kalınlığı Önemli!
Meme dokusu çok az olan ya da çok zayıf kişilerde silikon meme protezleri kas altına konulmaktadır. Kas altına konulmasında amaç meme protezinin ele gelmesini engellemektir. Öte yandan bir miktar meme dokusu varsa protezler fasya altı dediğimiz yere konulabilir. Amaç ameliyat olduğunuz belli olmayacak kadar doğal bir sonuç elde etmektir. Protezin nereye konulacağını muayene sırasında dokuların kalınlığını ölçerek karar veriliyor.

Memenin Büyüklüğüne Nasıl Karar Veriliyor? Büyütme ameliyatlarında amaç sadece memeyi büyütmek değil, aynı zamanda şekillendirmek. En önemli kriter göğüs kafesinin genişliği. Sonra protezin yüksekliğini, ardından çıkıklığı belirliniyor. Tüm bu ölçümler sonrası kaç cc protez kullanılacağı belirleniyor.

Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Doğru eller de son derece yüz güldürücü sonuçlar verir.

“PLASTİK CERRAH HASTAYA ‘HAYIR’ DİYEBİLMELİDİR”

page75image64359232

page75image54476224

“Bir plastik cerrahın en büyük üstünlüğü, ‘evet’ demesinden çok ‘hayır’ demesidir. Gerektiği zaman hastaya ‘hayır’ diyebilen doktor, aslında uzun vadede hasta kazanır. İnsan doğası gereği, var olmak için savaşmaya uygun yaratılmıştır. Savaşmak, hayatta kalabilmek içinde güçlü olmak gerekir. Doğada bu güç var. Biz plastik cerrahların işi, kişiye hayatta kalabilmesi, gücünü sürdürebilmesi için birnevi destek olmak. Aslına bakarsanız çoğu kişi sadece kendini genç hissetmek değil, genç görmek de istiyor. Dünyada teknolojinin gelişmesiyle algılar da değişti.

Artık, insanlar daha bilinçli, ne istediğinin farkında. Artık hasta, doktora ne istediğini ve neden istediğini bilerek geliyor. Eskiden abartı modayken, şimdi mümkün olduğunca doğal ve minimal hatta yapıldığı anlaşılmayan cerrahi girişimler tercih Estetik furyası kadınlar gibi erkekleri de etkisi altına aldı. Yani; gençliğe düşkün olmak, güzel görünmeksadecekadınlaraözgübirşeydeğil! Daha genç, estetik ve fit bir görünüme sahip olmak için erkeklerin de sık tercih ettiği çeşitli operasyonlar var. Yaşlanmayı geciktirmek sadece kadınların istediği bir şey değil. Birçok erkek yaşlanma belirtilerini yok etmek için estetik cerrahlarına başvurmaktadır.

Saç dökülmesi toplumumuzda kadın erkek demeden herkesin problemi. Erkeklerde ise kelliğe kadar giden bu durumdan kurtulmak mümkün. Hastanın muayene sonrası teşhisine göre saç mezoterapisi, PRP tedavisi veya saç ekimi işlemleriyle saçlar eskisinden çok daha iyi olabiliyor.

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) en sık tercih edilenlerden!

Son zamanlarda erkeklerde dış görünümüne oldukça özen gösteriyor. Aynaya baktıklarında fit vücutlu, bakımlı bir erkek görmek istiyorlar. Ancak memelerin büyük olması, sosyal ve psikolojik problemleri beraberinde getiriyor. Jinekomasti birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. En sık kilo alımına bağlı görülse de altta yatan bir hormon bozukluğu ya da alkol, bazı antidepresanlar, vücut geliştirme ilaçları ve maddelerinin kullanımı da memelerde büyümeye yol açabilmektedir. Jinekomastide kilo kaybı, sorunu genellikle çözmez. Memelerin durumuna göre cerrahi una göre cerrahi müdahale ile tedavi yapılması gerekir. Cilt fazlalığı olmayan, sadece meme dokusunda büyüme olan kişiler için liposuction (yağ aldırma) yeterli bir yöntemdir. Meme dokusu liposuctionla yeterli miktarda dışarı alınamazsa, meme başı çevresinde yarımay şeklinde küçük bir kesi eklenebilir.

Erkeklerde en çok Göz kapağı estetiği

Yağ aldırma
Burun estetiğinde Fibrocell kök hücre Lazer botoks koltuk altı

Dünyadaki erkeklerin % 70’i kalıtımsal nedenlerle ve çok erken yaşta saçlarını kaybetmekte, gençliğin ve yakışıklılığın sembolü olan saçları kaybetmemin kişilerde fiziksel, sosyal ve psikolojik sorunlar yarattığı gözlenmiştir. Yüzyıllardır erkek ve kadınların korkulu rüyası haline gelen kellik için artık günümüzde gerek kozmetik gerekse tıbbi yönden birçok tedavi keşfedilmiş ve uygulanmaktadır. Tıbbın önerdiği medikal ve cerrahi tedaviler kellik sorunu için uygun vakalarda kesin çözüm sağlamaktadır. 1939’da keşfedilen saç nakli bugün Avrupa ve Amerika’da erkeklerin en sık tercih ettiği estetik cerrahi girişimdir.

Başarılı bir saç ekimi sonrası görüntünüz daha iyi hale gelirken kendinize güveniniz artacak; çevreniz ile yeni ilişkiler kurarken kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz.

Kaynak: Boss Life Dergi