OmiseGO (OMG) Nedir?

Kısa Özet

OmiseGo (adı OMG Network olarak değiştirildi), Ethereum için bir ölçeklendirme çözümüdür ve hem ERC-20 tokenları hem de ETH ile tam olarak uyumludur.Daha düşük gas ücretleri ve daha hızlı işlem süreleri vaat eden OMG Network, Ethereum’u zorlayan ölçeklendirme sorunlarının bir kısmını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Giriş

Ethereum’un ölçeklendirilmesi, günümüzün popüler konularından biridir (aslında bu konu yıllardır tartışılır). Bu sorunu çözmek kolay değildir ve Ethereum geliştirici topluluğu çözüme yönelik kullanılabilecek farklı yolları değerlendirmektedir.

Bunlardan biri de kısa süre önce adı OMG Network olarak değiştirilen OmiseGo’dur. En büyük akıllı kontrat platformu için daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük işlem ücretleri vaat eder. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

OmiseGO (OMG) nedir?

OmiseGo (adı OMG Network olarak değiştirildi), Ethereum üzerinde güvene dayalı olmayan bir şekilde değer transferi yapmak için bir Katman 2 çözümüdür. Ethereum’un güvenliğinden taviz vermeden işlem ücret ve sürelerini düşürmeyi amaçlar. 

En temelde OMG Network ağı, Ethereum’un şu anda karşı karşıya olduğu ölçeklenebilirlik sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.

OmiseGO (OMG) nasıl çalışır?

OMG Network, bir Katman 2 çözümüdür. Katman 2 çözümler, mevcut bir blockchainin (bu durumda Ethereum) üzerine inşa edilir. İşlemler, “ikincil” bir katmanda işlendiği için Ethereum blockchainin değerli blok alanı da boşa çıkmış olur. Bir Katman 2 çözümünü bazı açılardan blockchain üzerindeki bir blockchain olarak düşünebilirsiniz.OMG Network, Ethereum’la aynı seviyede güvenliğe sahip olmayı, fakat daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı işlem süreleri sunmayı hedefler – ayrıca tüm ERC-20 tokenları ve ETH ile çalışabilir.

OMG Network, Ethereum kullanan neredeyse herkesi mutlu edebilecek vaatler sunar. Ethereum ağı, heyecan verici birçok inovasyon ortaya koymuş olsa da kimi zaman özellikle de küçük işlemler için fazlasıyla masraflı hale gelebilir.OMG Network, başarısını bir örnekle de ispat etmiştir. Dünyanın en büyük sabit coini olan Tether’in (USDT) arzının bir kısmı OMG Network üzerinde çıkarılmıştır.

OMG Network, Ethereum’u ölçeklendirmeyi amaçlayan Optimism, Loopring ve zkSync gibi birçok rakip arasında Katman 2 çözüm sunan projelerden yalnızca biridir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

OmiseGO (OMG) neden önemlidir?

Ağ tıkanıklığı, Ethereum için önemli bir sorundur. Ethereum üzerindeki işlemler genellikle hızlıdır ve 10-20 saniye içinde onaylanır. Fakat gas ücretleri çok yükselirse işlem süreleri de uzayarak saatler (hatta günler) almaya başlayabilir. Daha yüksek gas ücreti ödeyen işlemler ağa ilk olarak eklendiği için daha düşük bir gas ücreti teklifi verirseniz işleminiz uzun bir süre boyunca onaylama için beklemede kalabilir. Ağ yükü (yani blok alanına yönelik talep) arttığında doğal olarak gas ücretleri ve işlem süreleri de yükselir.

Bu durumda, işleminizin onaylanması için ya daha yüksek bir ücret ödemeniz ya da gas fiyatlarının düşmesini beklemeniz gerekir. Bunlar dikkate alındığında, yük altındayken Ethereum ağının iki sorunla karşı karşıya olduğunu söylemek mümkündür: yüksek gas ücretleri ve uzun onaylanma süreleri.OMG Network, bu sorunu düşük masraflı, yüksek hızlı işlemler sunarak çözer. Ethereum’u kullanmaya kıyasla yaklaşık üçte bir masrafla saniye başına işlem sayısını (TPS) binlere çıkarır.Bunun önemi yalnızca token alıp satmaya yönelik değildir. Ethereum üzerinde kullanıma sunulan çok sayıda DeFi uygulamasıyla birlikte ağ tıkanıklığı sorun olmayı sürdürecektir. Ethereum 2.0 yükseltmesi Ethereum’u ölçekleyecek olsa da Katman 2 çözümlerine yönelik ihtiyacın gelecekte de devam etmesi beklenmektedir. Buna ek olarak, Eth2’nin tam anlamıyla kullanıma sunulması yıllar sürebilir. Doğal olarak, Ethereum kullanıcıları gas masraflarının düşmesi ve işlemlerin hızlanması için o kadar uzun bir süre bekleyemez.

OmiseGO (OMG) kullanım alanları

Kripto borsaları daha hızlı, düşük masraflı ERC-20 token işlemleri için Ethereum ağı yerine OMG Network’ü kullanabilir. Borsalara benzer şekilde cüzdan sağlayıcıları da hızlı, yüksek verimli, düşük masraflı sistemlerden faydalanabilir.

Bu tür sistemleri genellikle finansal varlıklar ve kripto paralar anlamında düşünsek de OMG Network, topluluk puanlarının güvene dayalı olmayan bir şekilde işlenmesi ve çeşitli diğer çevrimiçi ödül sistemleri için de kullanılabilir. Örneğin, Reddit’in topluluk puanı sisteminin OMG Network ile kullanıldığında son derece verimli olduğu gözlenmiştir. Bunu mümkün kılan ise kısa süre önce geliştirilen Topluluk Puanı Motoru’dur (CPE).➟ Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin (BTC) satın alabilirsiniz!

OMG token

OMG token, staking tokenıdır ve projenin geliştirilmesini fonlamak için kullanılmıştır. OmiseGo, 2017 yılında bir ICO düzenleyerek 25 milyon USD toplamıştır.

OMG, ağ üzerinde işlem ücretlerini ödemek için de kullanılır, fakat diğer coinler için destek henüz geliştirilme aşamasındadır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Token aynı zamanda, ağ node’larını çalıştıran ve blokları doğrulayan doğrulayıcılar tarafından da kullanılır. Bu doğrulayıcılar, hizmetleri karşılığında işlem ücretleri üzerinden kazanç elde eder.

OmiseGO (OMG) nasıl saklanır?

OMG bir ERC-20 token olduğu için farklı birçok cüzdanda tutulabilir. Yazılım cüzdanlarını (web ya da mobil) ya da Binance gibi borsaları kullanabilirsiniz.OMG, MyEtherWallet ya da MyCrypto ile birleştirilerek Ledger ve Trezor gibi soğuk depolama donanım cüzdanlarında da saklanabilir.

Son düşünceler

OMG Network, Ethereum ölçeklenebilirliğine yönelik sorunları çözmeyi amaçlar. Blockchain üzerindeki finans hizmetleri için hızlı işlem süreleri ve düşük gas masrafı sunan bir değer transfer katmanıdır.

Kaynak : Binance