MINI Artık Tamamen Elektrikli!

MINI, marka tarihinde yepyeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Tamamen elektrikle çalışan ilk seri üretim modeli MINI Cooper SE ya da diğer adıyla MINI ELECTRIC’i tanıttı. Aynı zamanda

premium segment’teki ilk küçük tamamen elektrikli otomobil de olan MINI ELECRTIC, genlerindeki karakteristik MINI özelliklerini oluşturan keyifli sürüş, etkileyici tasarım ve üst düzey kalite anlayışını koruyor.

Uzun süren bir Ar-Ge çalışması sonrası artık üretime hazır hale gelen yeni MINI ELECTRIC, 184 beygir gücündeki motora ve özel olarak geliştirilen lityum-iyon bataryaları ile tam şarjda 235 ila 270 km’ye ulaşan menzile sahip. Elektrik motoru ürettiği bu 184 beygirlik gücü ön tekerleklere aktırırken, MINI’nin kendi geliştirdiği sürüş dinamikleri sayesinde araç size benzersiz bir sürüş keyfi sağlıyor.

MINI’den alıştığımız özgü hissini ve benzersiz bir esnekliği sunan MINI ELECTRIC, 3.9 saniyede saatte 60 km’lik hıza çıkıyor. Aracın elektronik olarak sınırlandırılan maksimum hızı ise saatte 150 km.

Alman üretici, şehir içi ulaşım konusunda öncülük etmeye devam ederek MINI ELECTRIC’i elektromobilite çağına ayak uyduracak özelliklerle tasarlamış. Güncel MINI 3 Kapı modeli üzerinde geliştirilen MINI ELECTRIC, 50 kW’lık hızlı şarj sayesinde, 32.6 kWh kapasiteli pillerinin yüzde 80’ini sadece 35 dakikada doldurabiliyor. Üstelik yüksek voltajlı batarya paketinin otomobilin zeminine yerleştirilmesi sayesinde, bagaj kapasitesinde herhangi bir değişiklik bulunmamasıyla hayatı kolaylaştırıyor.

Özel kokpit tasarımıyla da dikkat çeken MINI ELECTRIC, iç mekanda sunduğu 5.5 inç’lik renkli ekrana sahip gösterge paneli ile standart MINI modellerinden ayrılıyor. MINI Cooper SE’nin dört farklı sürüş modu bulunuyor, ekran bu modlara göre farklı tema ve renklere bürünerek sürücüye kolaylık sağlıyor.

Her detayının incelikle düşünüldüğü bu premium otomobil, tamamen elektrikli motorlarla çalışan araçlar için segment seçeneklerini de çoğaltmış oluyor.

Kaynak:Boss Life Dergi