MetaMask’e Avalanche Nasıl Eklenir?

MetaMask'e Avalanche Nasıl Eklenir
MetaMask'e Avalanche Nasıl Eklenir

Kısa Özet

MetaMask, Chrome ve Firefox’a tarayıcı uzantısı ya da iOS ve Android cihazlara uygulama olarak indirilebilen bir kripto para cüzdanıdır. Kullanıcıların basit bir arayüz aracılığıyla kriptolarını saklamasına ve bu kriptolarla işlem yapmasına imkan tanır. 

MetaMask, kullanıcıların Ethereum üzerindeki ve Binance Smart Chain, Polygon ve Avalanche gibi diğer blockchain ağlarındaki DeFi ekosistemleriyle etkileşim kurmasını sağlar. Bu rehberden MetaMask’inizi Avalanche ağına nasıl bağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Avalanche ağını zaten kullanıyorsanız, yalnızca C-Chain cüzdanının MetaMask ile uyumlu olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, Avalanche cüzdanınızdan AVAX transfer etmek için tokenlerinizin C-Chain cüzdanında olması gereklidir. Ayrıca Binance gibi C-Chain’i entegre etmiş bir borsa cüzdanından da AVAX’larınızı MetaMask’e transfer edebilirsiniz.

Giriş

Avalanche blockchain’i ve DApp’leriyle etkileşim kurmak için MetaMask gibi uyumlu bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır. Fakat Avalanche tokenlerinizi MetaMask üzerinde kullanabilmeniz için önce cüzdanınıza Avalanche ağını eklemeniz gereklidir. Rehberimiz, bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacaktır.

MetaMask nasıl kurulur?

Zaten bir MetaMask cüzdanınız varsa cüzdanınızı Avalanche’a nasıl bağlayacağınızı ve AVAX tokenleri nasıl ekleyeceğinizi okumak için bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Henüz bir MetaMask’iniz yoksa da aşağıdaki adımları takip ederek cüzdanınızı kurabilirsiniz.

1. MetaMask uzantısını resmi MetaMask web sitesi üzerinden indirebilir ve Chrome, iOS ya da Android’e kurabilirsiniz. Uzantıyı indirmeden önce resmi web sitesini kullandığınızdan mutlaka emin olmalısınız.

2. Kurulumdan sonra açılış sayfasında MetaMask’in tilkisini göreceksiniz. [Get Started] tuşuna tıklayın.

3. MetaMask cüzdanınızı yaratmak için [Create a Wallet] tuşuna ya da kurtarma cümlenizi kullanarak eski bir cüzdanı içe aktarmak için [Import wallet] tuşuna tıklayın.

4. Size uzantıyı geliştirmeye yardımcı olmak için kullanım bilgilerini anonim olarak paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Kararınız MetaMask kullanımınızı etkilemeyecektir.

5. Şimdi cüzdanınız için güvenli bir şifre belirleyin.

6. Başlamadan önce cüzdanınızın kurtarma cümlesini yedeklemeniz gereklidir. Cihazınıza erişiminizi kaybederseniz ya da şifrenizi unutursanız, bu cümle sayesinde cüzdanınızı kurtarabilirsiniz. Kripto cüzdanlarının nasıl çalıştığına aşina değilseniz, videoyu izleyin ve bilgileri okuyun. Hazır olduğunuzda [Next] tuşuna tıklayın.

7. Şimdi kurtarma cümleniz sizinle paylaşılacaktır. Kelimeleri görmek için tıklayın ve doğru sıralamayı takip ederek bu kelimeleri not alın. Kurtarma cümlesini birkaç farklı çevrimdışı yerde saklamalı ve asla hiç kimseyle paylaşmamalısınız.

8. Bu aşamada kurtarma cümlenizi doğru bir şekilde yedeklediğinizden emin olmak için altta yer alan kelimeleri doğru sırayla seçerek tekrar girmeniz gereklidir. Devam etmek için [Confirm] tuşuna tıklayın.

9. MetaMask cüzdanınız artık kullanıma hazırdır. Cüzdanınızı görüntülemek için [All Done] tuşuna tıklayın.

10. Kolayca erişmek için MetaMask cüzdanınızı Chrome tarayıcısına sabitleyebilirsiniz. Cüzdanınızı araç çubuğuna eklemek için bulmaca simgesine ve [MetaMask]’in yanındaki sabitleme simgesine tıklayın.

MetaMask’e Avalanche nasıl bağlanır?

MetaMask cüzdanı varsayılan ayarlarına göre Ethereum ana ağına bağlıdır. Cüzdanınıza Avalanche’ı eklemek için uzantıya bu ağın bilgilerini eklemeniz gereklidir.

1. Cüzdan uzantınızı açın ve ağ açılır menüsüne tıklayın.

2. [Add Network] ögesine tıklayın.

3. [Add a network] sayfasına yönlendirileceksiniz. Aşağıdaki bilgileri kopyalayarak yapıştırın ve [Save] tuşuna tıklayın.

Network Name (Ağ Adı)Avalanche Network
New RPC URL (Yeni RPC URL’si)https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc 
Chain ID (Zincir Kimliği)43114 veya 0xa86a
Currency Symbol (Para Birimi Sembolü)AVAX
Block Explorer URL (Blok Gezgini URL’si)https://snowtrace.io/ or https://cchain.explorer.avax.network/ 

4. MetaMask cüzdanınız artık Avalanche ağına bağlanmıştır.

AVAX tokenler MetaMask’e nasıl gönderilir?

Avalanche ağını bağladıktan sonra Avalanche tokenlerinizi (AVAX) başka bir Avalanche cüzdanından MetaMask’e gönderebilirsiniz.

Avalanche ağında 3 blockchain yer alır: Exchange Chain (X-Chain), Contract Chain (C-Chain) ve Platform Chain (P-Chain). 

Yalnızca C-Chain MetaMask ile uyumludur, bu da MetaMask cüzdanınıza AVAX transfer etmek için yalnızca C-Chain’i kullanabileceğiniz anlamına gelir. Dikkatli olun! Yanlış zinciri seçerseniz, tokenlerinizi kaybedebilirsiniz.

1. Avalanche cüzdanınıza girin ve sayfanın üst tarafında yer alan [Balance] kutusundan AVAX tokenlerinizin nerede olduğunu kontrol edin.

AVAX tokenleriniz X-Chain cüzdanınızdaysa, MetaMask’e göndermeden önce bu tokenleri C-Chain cüzdanınıza transfer etmeniz gereklidir.

1.1. Soldaki menü çubuğundan [Cross Chain] ögesini seçin.

1.2. “Destination chain” olarak [C Chain]’i seçin. Daha sonra X-Chain cüzdanınızdan transfer etmek istediğiniz tutarı girin ve [Confirm] tuşuna tıklayın. Bu işlem için küçük bir işlem ücreti ödemeniz gerekecektir.

2. Şimdi soldaki menü çubuğundan [Send] bölümüne girin. 

3. “Source chain” olarak [C]’yi seçin. MetaMask’e göndermek istediğiniz tutarı girin.

4. MetaMask cüzdanınıza gidin ve adresi kopyalayın.

5. Avalanche cüzdanınıza geri gidin, [To Address] alanını bulun ve MetaMask cüzdan adresini yapıştırın. Gas ücretini kontrol edin ve transferi tamamlamak için [Confirm] tuşuna tıklayın. İşlem onaylanır onaylanmaz AVAX’larınızı MetaMask cüzdanınızda görebilirsiniz.

AVAX tokenler Binance’ten MetaMask’e nasıl gönderilir?

Binance borsasından da MetaMask’e AVAX gönderebilirsiniz.

1. Binance hesabınıza giriş yapın ve [Cüzdan Özeti] bölümüne gidin. [Çekme] tuşuna tıklayın.

2. [AVAX]’ı seçin.

3. MetaMask cüzdanınıza gidin ve adresi kopyalayın.

4. Binance’e geri gidin ve MetaMask adresini [Adres] alanına yapıştırın. Daha sonra ağı seçin ve transfer tutarını girin. Uyumlu bir ağ seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. Devam etmek için [Çek] tuşuna tıklayın.

5. Devam etmeden önce, varlık çekmekle ilgili potansiyel riskleri anladığınızı onaylamanız gereklidir. Bilgilendirmeyi okuyup kutuyu işaretledikten sonra [Onayla] tuşuna tıklayın.

6. Çekim bilgilerinizi gösteren bir açılır pencere göreceksiniz. Devam etmeden önce bilgileri dikkatle kontrol edin.

7. Bunun ardından, sizden transferi 2FA cihazlarınızla doğrulamanız istenecektir. [Gönder] tuşuna tıklayın ve AVAX’larınız MetaMask cüzdanınıza gönderilecektir.

Son Söz

MetaMask en başta Ethereum için geliştirilmiş olsa da artık bu cüzdanı Avalanche, Binance Smart Chain, Polygon ve diğerleri de dahil olmak üzere birden fazla blockchain ağı için kullanmanız mümkündür. Bir ağı manuel olarak nasıl ekleyeceğinizi öğrenmeniz, farklı blockchain ekosistemlerinin PancakeSwap, Uniswap, SushiSwap ve OpenSea gibi çeşitli DeFi platformlarını ve Dapp‘lerini keşfetmenize imkan tanıyacaktır.

Kaynak : Binance