MB&F, Legacy Machine FlyingT

Erkekler için yarattığı alışılmışın dışında saat tasarımlarıyla bilinen İsviçreli saat üreticisi MB&F, tarihinde ilk defa kadınlar için bir saat modeline imza attı. Markanın sıra dışı tasarım geleneğini

bozmayan Legacy Machine FlyingT adlı model, saatçilik sanatının vardığı noktayı gözler önüne seriyor.

Saatin benzersiz 3 boyutlu, yarıküremsi yapısı onun ilk bakışta fark edilmesini sağlıyor. Safir kristalden tasarlanan kubbe bezelin üzerinde yükseliyor. Kubbenin tam altında ise dikey şekilde duran bir ‘flying tourbillon’ mekanizması yer alıyor. Saat 7 konumuna, 50 derecelik eğimle yerleştirilmiş minik kadran ve zarif, kıvrımlı kolları saat ile dakikayı gösteriyor. Kadranın sadece saati takan kişi tarafından görülebilmesi, FlyingT’nin sahibiyle arasındaki sırdaş ilişkiyi simgeliyor. FlyingT’nin, tourbillon mekanizmasının etrafında, sıvı gibi görünen siyah parlak lake kaplama veya iki farklı kesim elmas kaplama olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor.

Maximilian Büsser, kadınlar için tasarladığı ilk saat modelinde hayatındaki kadın figürlerinden esinlenmiş ve onları anlamaya çalışmış. İlk yaptığı tasarımlar fazlasıyla büyük bir boyutla hayata geçtiğinden, tasarımlarını sadeleştirip zarifleştirerek FlyingT’nin 38.5mm’ye 20mm gibi bir boyuta sahip olabilmesini sağlamış.

3 boyutlu yapısının arka tarafındaki 100 saatlik bir güç rezervini saklayan kurmalı rotoru ise üç boyutlu bir güneş şeklinde tasarlanmış. Bu güneş sembolü ve ondan güç alan 280 parçalı, kolon şeklindeki mekanizma kadınların hayat veren ve ayakta duran gücünü simgeliyor.

Legacy Machine FlyingT, MB&F’in kadınlar için ürettiği ilk saati olsa da, saatçilik sanatına farklı bir boyut getirmesiyle bu sanatta daha keşfedilecek çok fazla şeyin olduğunu da kanıtlıyor. 315.000$ gibi bir rakamla alıcılarını bekliyor.

Kaynak: Boss Life Dergi