Likidite nedir?

Bir piyasada fiyatta çok önemli değişikliklere sebep olmadan bir varlığın alınıp satılabilmesine likidite denir. 

Likidite kavramı iki farklı alanı ifade edebilir. Likit bir piyasa ve likit bir varlık.

Likit piyasa, piyasada işlem yapmak isteyen çok sayıda yatırımcı olduğuna işaret eder. Likit bir varlık ise kolayca nakde dönüştürülebilecek bir varlık anlamına gelir. 

Kripto paraların likiditesi ne anlama gelir?

Her yatırımda olduğu gibi kripto para piyasasında da aldığınız kripto paraları uzun süre beklemeye gerek olmadan ya da fiyat kırmadan alıp satabilmek istersiniz. Bunun mümkün olabilmesi için işlem yaptığınız piyasanın likit olması gerekir. Diğer bir ifadeyle, yüksek bir ticaret faaliyeti olmalı ve alım satım fiyatları arasındaki fark çok büyük olmamalıdır.  Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Bir satıcının bakış açısına göre bir örnek verecek olursak;

Bob’un herhangi bir kripto paradan 5 tanesine sahip olduğunu ve söz konusu paranın son birkaç gün içerisinde değer kazandığını varsayalım. Bob durumdan memnundur ve elindeki paraları mevcut piyasa fiyatından hızlıca satmak ister. 

Eğer piyasa likit ise, yani Bob’ın talep ettiği fiyatı ödemeye istekli yeterli sayıda alıcı varsa, Bob kripto paralarını istediği fiyattan ve hızlıca satabilecektir. Bob’ın işlemini yerine getirebilecek miktarda likidite bulunduğu için bu işlem kripto paranın fiyatını etkilemeyecektir. 

Ancak eğer Bob 5 adet kripto parasını mevcut fiyatlardan satmak isterse ancak piyasa likit değilse ya da likidite düşükse yani Bob’ın istediği fiyatı vermeye istekli yeterli sayıda alıcı yoksa, Bob teklif fiyatını düşürmek  ya da piyasanın daha likit bir hale gelmesini beklemek zorunda kalacaktır. Eğer daha düşük bir fiyattan satmaya karar verirse, bu defa da işlemi kripto paranın mevcut fiyatını etkileyecektir. 

Piyasanın likit olduğu nasıl anlaşılır?

Bir piyasanın likit olup olmadığını anlamak için üç önemli göstergeye bakmak faydalı olur. 24 saatlik ticaret hacmi, emir defteri derinliği ve marj olarak da bilinen alış fiyatı ve satış fiyatı arasındaki fark. 

Ancak otomatik olarak devreye giren stop-limit ve dev boyutlu teklifler gibi belli şartlar oluşmadan gözükmeyen teklifler nedeniyle emir defteri her zaman doğru bir gösterge olmayabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Bir alım satım işlemi yapmadan önce likiditenin kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Likidite,kolayca bir piyasaya girmek ya da piyasadan çıkmak için ana faktörlerden biridir. 

Daha fazla içerik için bizi takip edin ve Binance Academy’deki diğer videolarımıza göz atmayı unutmayın. 

Kaynak: Binance