Kitaplıklar Dekorasyonların Gözdesi. Peki Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli, Nasıl Dekore Etmeliyiz?

Dekorasyon trendlerinde kitaplıklar yeniden ön plana çıkmaya başladı. İşlevselliklerinin yanı sıra dekoratif oluşlarıyla da evlerde, işyerlerinde, cafe – restaurant gibi pek çok ticari işletmede her tarzda ve farklı malzeme ile tasarlanmış modellerini görmek mümkün. Peki özel tasarım bir kitaplık yaptırmak ve dekore etmek istersek nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kitaplığı kullanacağımız alanın dekorasyonuyla da bağlantılı olarak klasik, modern, rustik, retro ya da geometrik formlar gibi tasarımlar tercih edilebiliriz.
Kitaplık modelimizi belirlerken yerleştireceğimiz alanın boyutlarını iyi analiz ederek, kitaplığımızın formunu ve büyüklüğünü daha doğru belirlemeliyiz. Dar alanlarda açık renk malzeme kullanımı alanın küçük görünmesini engelleyecektir. Aynı şekilde gömme kütüphaneler ve köşe kütüphaneler dar alanların kullanımında optimum faydayı sağlar. Raf aralıklarını koyacağınız kitap ve objelerin genişlik ve uzunluklarına göre belirlemek de tasarımın önemli noktalarından. Farklı boyutlardaki kitaplarınızı yerleştirirken sıkıntı yaşamamak için rafları ayarlanabilir sistemli tercih edebilirsiniz. Bir kütüphane için alanınız yoksa orta ve yan sehpalarınızı kitaplık olarak dizayn ettirebilirsiniz.

Kitaplık modelinin tarzına karar verdikten sonra sıra onu kendi tarzımızı yansıtacak şekilde dekora etmeye geliyor. İşte sizlere kitaplıklarınızı zenginleştirip farklılaştıracak birkaç dekorasyon fikri;

KİTAPLARINIZI GRUPLAYIN;

Kitaplarınızı içeriklerine, cilt tiplerine ve hatta renklerine göre gruplandırarak kendi tarzınızı yaratabilirsiniz.  Vintage bir kütüphane görüntüsü için eski, ciltli kitaplar edinebilir bunun için deri kaplı ansiklopediler, referans kitapları ve klasik romanlar ile kütüphanenizi gerçek bir kütüphane haline getirebilirsiniz. 

YARATICI OLUN; Kitaplığınızda kitap haricinde dekoratif objeler, heykel ve resim gibi sanat eserlerini sergileyerek çok daha şık ve estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. 

FARKLI YERLEŞTİRİN; Kitaplarınızı yatay ve dikey formlarda yerleştirebilir, yatay formda üst üste koyduğunuz kitapların üzerine objeler yerleştirebilirsiniz. Kitaplığınızın tarzına uygun seçeceğiniz kitap tutacakları da kitaplıklarınızı hoş bir şekilde tamamlayacaktır. Minimal bir görüntü istiyor, “kitaplarımı aramaktan yorulmam” diyorsanız, kitapları tersten sayfa kısımları size bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

KİŞİSELLEŞTİRİN;  Kitaplığınızı kişiselleştirmek sizin elinizde. Ona tarzınızı yansıtacak objelerle karakter katabilirsiniz. Örneğin kitaplığınıza ailenizle ve dostlarınızla çekildiğiniz fotoğrafları koyduğunuz çerçeveleri, aldığınız plaket ve ödülleri,  giydiğiniz ilk patiği hatta dostlarınızın sizin için yazdıkları anlamlı notları bile çerçeveleyerek koyabilirsiniz.

IŞIKLANDIRIN; Kitaplığınızı tasarlarken içerisine aydınlatma ekleyebilir, küçük masa abajurları veya şu sıralar çok moda olan farklı tasarımlarını bulabileceğiniz led aydınlatmalar ile kitaplığınızın daha sıcak görünmesini sağlayabilirsiniz.

YEŞİLLENDİRİN; Şu sıralar çok moda olan skulentler, sevdiğiniz vazo veya saksı çiçekleri kitaplığınıza hayat katacaktır. “Çiçek bakma konusunun da başarılı değilim” diyenlerdenseniz gerçeğinden ayırt edemeyeceğiniz yapayları da pek çok dekorasyon mağazasında mevcut.

Diğer moda haberlerimizi okumak için tıklayın!

.