Illuvium (ILV) Nedir?

Illuvium (ILV) Nedir
Illuvium (ILV) Nedir

Kısa Özet

Illuvium, piyasaya yeni sürülecek bir açık dünya RYO türünde blockchain oyunudur. Oyuncular, her biri bir sınıfa ve yatkınlığa (affinity) sahip Illuvial adındaki yaratıkları toplar. Kendine has güçlü ve zayıf yönlere sahip beş sınıf ve beş element vardır. Diğer oyunculara karşı savaşlar kazandıkça ve görevleri yerine getirdikçe Illuvial’larınız daha güçlü hale gelir.

Illuvium, Ethereum üzerinde iki ERC-20 proje altcoinine sahiptir: ILV (Illuvium) ve sILV. Token sahipleri ILV’yi likidite madenciliği yapmak, yönetişimde yer almak ve ödüller kazanmak için kullanabilir. ILV ödülleri için bir kilitleme dönemi vardır, fakat sILV’nin oyun içinde hemen kullanılması mümkündür.

Illuvium, her bir Illuvial’ı ve oyun içi eşyayı temsil eden NFT’ler de kullanır. Bu NFT’ler, harici NFT pazar yerlerinde alınıp satılabilir. ILV ve sILV kazanmaya başlamak için tokeni Binance’ten satın alabilir ve Illuvium’un staking platformunda staking yapmaya başlayabilirsiniz. Anlaşmalı tokenleri de ILV için Flash Havuzları’nda stake edebilirsiniz.

Giriş

Blockchain teknolojisinin oyunlarda kullanımı geçtiğimiz yıllar içinde büyük bir artış gösterdi. Fakat henüz büyük ölçekli bir projenin bütçesine ve kalitesine sahip bir oyun karşımıza çıkmadı. Illuvium, meta evreni ve oyna-kazan modellerini içeren daha yüksek kalitede bir blockchain oyunu sunmayı vaat ediyor. Peki, bunu tam olarak nasıl yapacaklar ve oyun vaat ettiği derin oyun deneyimini piyasa çıktığında gerçekten sunabilecek mi?

Illuvium nasıl çalışır?

Illuvium, Ethereum üzerinde inşa edilmiş bir açık dünya RYO blockchain oyunudur ve 2022 yılında piyasaya sürülecektir. Oyuncular, fantastik bir dünyada seyahat ederek Illuvial olarak bilinen yaratıkları yenmeye ve yakalamaya çalışır. Koleksiyonunuza eklediğiniz bu yaratıkları daha sonra görevleri yerine getirirken, meydan okumaları tamamlarken ya da Illuvium hikayesini takip ederek oyun oynarken kullanabilirsiniz.

Illuvium, ILV ve sILV adındaki kendi tokenlerine ve yaratıkları, görünüme yönelik yükseltmeleri ve işlevsel eşyaları temsil eden Benzersiz Tokenlere (NFT’ler) sahiptir. Oyun, oyna-kazan  özellikleri içerecek; görevleri, mücadeleleri ve savaşları tamamlamaları karşılığında oyuncuları ILV tokenleriyle ödüllendirecektir.

Illuvium nasıl oynanır?

Makalenin yazıldığı tarih itibarıyla Illuvium halen geliştirilme aşamasındadır ve 2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Bir hesap oluşturduktan sonra oyun istemcisini bir masaüstü uygulama olarak indirmek mümkün olacaktır. Hem bir ücretsiz oynama modu hem de ücretli üyelik seçeneği bulunacaktır.

Illuvium projesinin temel mekanizması, NFT Illuvial’larını toplamayı ve kişiselleştirmeyi içerir. Oyundaki tüm Illuvial’lar belirli bir sınıfa ve yatkınlığa sahiptir. Daha güçlü Illuvial’ların sınıfları ve elementleri birleştirmesi bile mümkündür. Savaşlarda aynı element ve sınıftan Illuvial’ları kullanmak bonus kazandırır. Sinerji oluşturma olarak adlandırılan bu unsur, kullandığınız ve topladığınız Illuvial’lar için taktiksel bir tercih yapmanıza imkanı sunar. Kullanıcılar, belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra daha fazla güce sahip yeni Illuvial’lar yaratmak için ellerindeki Illuvial’ları birleştirebilir.

Bir Illuvial’ı yakalamak için onu bir kristal ile zapt etmeniz gereklidir. Illuvial ne kadar güçlüyse, yakalanabilmesi için kristalin de o kadar güçlü olması gereklidir. Illuvial’ınız yaralanırsa, kristalinin içinde zamanla sağlığını geri kazanacaktır. Fakat süreci hızlandırmak isterseniz, sağlığın eski haline gelmesi için bir ücret ödeyebilir ya da süreci hızlandıran eşyalar kullanabilirsiniz. Bazı Illuvial’lar diğerlerinden daha nadirdir ve bunlar Shiny, Gold ya da Holographic’tir.

Illuvium sınıfları

Illuvium beş sınıf içerir: Savaşçı (Fighter), Koruyucu (Guardian), Empat (Empath), Asi (Rogue) ve Pşisik (Psion). Bu sınıfların farkları henüz tam olarak açıklanmamıştır. Bir takım oluştururken, özellikle de “Yükseltilmiş” (Ascended) hibrid sınıflar yaratırken sınıf ve element sinerjileri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, Savaşçı bir Illuvial’ın Asi bir Illuvial’la birleştirilmesiyle bir Avcı (Slayer) ortaya çıkar. Aynı sınıftan iki Illuvial’ı bir araya getirerek sınıfının özelliklerini daha da güçlü bir şekilde sergileyen bir Illuvial da yaratabilirsiniz.

Illuvium elementleri

Illuvium’da beş element vardır: Hava, Doğa, Ateş, Su ve Toprak. Her bir Illuvial, element türüne göre hasar verir ve alır. Örneğin bir Su Illuvial’ı, bir Ateş Illuvial’ına ekstra hasar verecek, fakat Toprak Illuvial’ına karşı zayıf olacaktır. Bir element kombinasyonu yaratmak için Yükseltilmiş Illuvial’larda beş yatkınlığı birbiriyle birleştirebilirsiniz. Örneğin Toz (Hava ve Toprak) ya da Buz (Hava ve Su) gibi.

Diğer Illuvium özellikleri

Sınıf ve elementin yanı sıra her bir Illuvial gücünü, sağlığını, hızını ve verdiği hasarı belirleyen başla özelliklere de sahiptir. Illuvial’larınız ne kadar çok dövüşü kazanırsa o kadar güçlü olur. Bulabileceğiniz, satın alabileceğiniz ya da parçaları bir araya getirerek oluşturabileceğiniz oyun içi eşyalarla bazı Illuvial özelliklerini geliştirmeniz de mümkündür.

Illuvium (ILV) token nedir?

Illuvium (ILV), oyunda ve ekosistemde çeşitli kullanım alanlarına sahip, Ethereum blockchaini üzerindeki bir ERC-20 tokendir. ILV fiyatı, oyunun başarısına yönelik spekülasyonla birlikte staking için kullanımına göre belirlenir. Token iki farklı formdadır: ILV ve sILV. ILV ödülleri için bir yıllık bir bekleme süresi vardır, fakat sILV oyunda hemen kullanılabilir. ILV ve sILV’nin birlikte toplam arzı yalnızca 7 milyon olacaktır. 3 milyonun da staking ödülleri için dağıtılmasıyla maksimum 10 milyonluk toplam arza ulaşılacaktır. Birçok kullanıcı, coinlerini halihazırda stake ediyor olduğundan, dolaşımdaki arz daha düşük olacaktır. ILV için başlıca üç kullanım alanı vardır:

1. Oyuncular, oynarken sergiledikleri başarılar için ILV coinleriyle ödüllendirilir.

2. Coin sahipleri ILV’lerini Illuvium Kasası’nda stake edebilir. Staking yapanlar ödüllerini ILV ya da sILV olarak alır.

3. Coin sahipleri, Illuvium Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonu (DAO) aracılığıyla oyunun yönetişimine de katılabilir. Illuvinati Konseyi, topluluğun oyunu geliştirmeye ve yönetişim modelindeki başka değişikliklere yönelik önerilerde bulunmak için birlikte çalışmasına imkan tanır.

ILV ve sILV, ERC-20 tokeni olduğu için tokenlerini transfer eden kullanıcıların Ethereum gas ücreti ödemesi gereklidir. Bu ücretler kimi zaman yüksek olabileceğinden, ERC-20 işlemlerinin oyuna nasıl dahil edileceği ve oyunun yine de uygun maliyetli tutulacağı henüz belli değildir. Illuvium’un güncel piyasa fiyatını ve tüm zamanlar için en yüksek fiyatını Binance ve Coinmarketcap’ten görebilirsiniz.

Nasıl Illuvium (ILV) alınır?

Illuvium’u Binance kripto borsasından kolayca satın alabilirsiniz. Öncelikle bir Binance hesabı açmanız ve hem KYC hem de AML süreçlerini tamamlamanız gereklidir. Kayıt olup giriş yaptıktan sonra şunları yapmalısınız:

1. İmlecinizi [Al-Sat] sekmesinin üzerine getirin. [Klasik] ya da [İleri Düzey] alım-satım görünümünü seçin.

2. İmlecinizi, sol tarafta yer alan alım-satım çiftinin üzerine getirin, ILV’yi arayın ve uygun bir alım satım çifti seçin. Biz bu örnekte [ILV/BUSD] çiftini kullanacağız.

3. Satın almak istediğiniz miktarı girin ve bir emir türü seçin. ILV satın almanın en hızlı ve kolay yolu bir piyasa emridir. Emir bilgilerini kontrol ettikten sonra [ILV Al] tuşuna tıklayın.Illuvium (ILV) nasıl stake edilir?

ILV stake eden kullanıcılar iki farklı yoldan ödüller kazanabilir:

1. ILV ya da sILV ile yield farming yaparak. ILV ödülleri 12 ay süreyle kilitlenir, fakat kullanıcılar oyun içinde kullanılabilen sILV kazanmayı tercih edebilir. 

2. Gelir paylaşımıyla. Illuvium oyuncuları tarafından harcanan Ethereum miktarı ILV geri alımları için kullanılır ve bu ILV’ler staking yapanlara dağıtılır. Bu mekanizma, oyunun piyasa sürülmesiyle birlikte hayata geçecektir.

ILV stake etmek için DApp’lere bağlanabilen MetaMask ya da Binance Smart Chain gibi harici bir cüzdana ILV’lerinizi transfer ettiğinizden emin olun.

1. Cüzdanınızı Illuvium Staking DApp’ine bağlayın.

2. Daha sonra, [CORE POOLS]’a gidin.

3. Burada ILV’lerinizi ya da SushiSwap‘tan aldığınız ILV/ETH Likidite Havuzu (LP) tokenlerinizi stake edebilirsiniz. Katılmak istediğiniz havuzdaki [STAKE] tuşuna tıklayın.

4. [FLEXIBLE (esnek)] ya da [LOCKED (kilitli)] havuzlardan birini seçin. Bir Kilitli Havuz, stake ettiğiniz tutarı ne kadar süreyle kilitlediğinize (bir yıla kadar) bağlı olarak ödülünüzü ikiye katlayabilir. Stake etmek istediğiniz tutarı girin ve onaylamak için [STAKE] tuşuna basın.

5. Bunun yerine, ILV ve sILV ödülleri kazanmak için anlaşmalı tokenlerle Flash Havuzlarında staking de yapabilirsiniz.

6. Ödüllerinizi ILV ya da sILV olarak almayı tercih edebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sILV ödüllerini hemen alabilirsiniz, fakat ILV ödülleri ancak bir yıl sonra alınabilir.

Son Söz

Illuvium, ILV kripto parasının ve Merkeziyetsiz Finans (DeFi) staking platformunun kullanıma sunulmasıyla çok ilgi çekmiş ve yüksek bir işlem hacmine ulaşmıştır. Illuvium fiyatı da tokenin piyasaya çıkmasından bu yana sağlıklı bir büyüme sergilemektedir. Oyun mekanizması, Axie Infinity gibi diğer blockchain oyunlarına benzerlik gösterse de Illuvium’un görünüşü, hissi ve işlevselliği daha yüksek kalitede olduğu izlenimini vermektedir. Bu oyunun NFT oyun dünyasının ilk yüksek bütçeli AAA deneyimlerinden biri olup olmayacağı ise merak konusudur. Fakat bunu ancak, 2022 yılı içinde kullanıma sunulacak beta aşamasıyla görmemiz mümkün olacaktır.

Kaynak : Binance