İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir?

İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir
İlk Oyun Arzı (IGO) Nedir

Kısa Özet

GameFi’nin yükselişiyle İlk Oyun Arzı da (IGO) kripto yatırımcıları arasında popülerlik kazanmaktadır. IGO, bir blockchain oyununun NFT ya da tokenlerini oyun piyasaya henüz çıkmadan, ilk geliştirilme aşamasında almanıza imkanı tanır.

Giriş

IGO’lar genellikle launchpad platformları aracılığıyla düzenlenir. Launchpad’ler üzerinden yatırım yapmak, genellikle kullanıcıların platformun yerel tokenini belirli bir süre boyunca kilitlemesini gerektirir. Projeye bağlı olarak katılımcılar, oyunun token ya da NFT’lerine erken erişim elde edebilir. Bazı durumlarda, IGO’dan alınan token ve NFT’ler oyun ekosisteminin dışındaki merkeziyetsiz borsalarda ya da NFT pazar yerlerinde alınıp satılabilir.

IGO nasıl çalışır?

İlk Oyun Arzı (IGO), blockchain oyunlarının sermaye toplaması için bir yöntemdir. İlk Coin Arzına (ICO) benzerdir, fakat IGO katılımcıları bir yandan oyunun erken geliştirme aşamalarını desteklerken diğer yandan kripto para tokenlerinin dışında oyun içi varlıklara da erişim sağlayabilir. IGO’larda sunulan varlıklar arasında gizemli kutular, karakterler, karakter görünümleri, aksesuarlar, silahlar ve diğer eşyalar da yer alır. Bunlar çoğu zaman, oyuna erişmek ya da oyunu oynamak için gerekli NFT’lerdir.

Şu anda piyasada Binance NFT, BSCPad, TrustSwap ve EnjinStarter gibi çok sayıda IGO launchpad’i yer almaktadır. Farklı launchpad’ler farklı IGO uygulamalarına sahiptir, fakat yatırımcıların IGO’lara katılmak için launchpad platformunun yerel tokeninden alması genellikle zorunludur. Örneğin, Binance NFT’deki IGO’larda yatırımcıların katılımcı olabilmesi için Binance Cüzdanlarında belirli bir miktar BNB tutması gereklidir.

Katılımcılar gerekli tokenleri aldıktan sonra bu tokenleri bir havuzda belirli bir süreliğine kilitlemelidir. Daha sonra dağıtım algoritmasına bağlı olarak, kilitlenen token miktarına göre projenin tokeninden ya da NFT’sinden alırlar. 

Binance NFT, ödül kazananları seçmek için bir katılım mekanizması kullanır. Böylece tüm katılımcılar, IGO’dan NFT varlıkları alma konusunda eşit fırsata sahip olabilir. Bazen, katılımcıların aldıkları oyun token ya da NFT’lerini piyasada satabilmesi için önce bir süreliğine tutmaları ya da stake etmeleri de gerekebilir.

IGO, ICO, IEO ve IDO arasındaki farklar

Kripto dünyasında farklı fon toplama yöntemleri kullanılmaktadır. İlk Coin Arzı (ICO), İlk Borsa Arzı (IEO) ve İlk DEX Arzı (IDO) bu yöntemler arasında popüler olanlardan bazılarıdır. Bunların hepsi, birbirine benzer topluluk fonlaması yöntemleridir, fakat çalışma şekilleri arasında belirli farklar bulunur.

İlk Coin Arzı (ICO)

İlk Coin Arzı (ICO), kriptodaki ilk fon toplama yöntemidir. Blockchain tabanlı proje ekiplerinin kripto paralar üzerinden fon toplamasına imkan tanır. ICO yöntemi 2014 yılında Ethereum tarafından kullanılmıştır ve 2018’in başlarına kadar topluluk fonlamasının popüler bir yöntemi olarak kalmayı sürdürmüştür. ICO etkinlikleri, projelerin erken geliştirme aşamalarında finansal destek alması için etkili bir yöntem sunabilir. ICO’lar hakkında daha fazla bilgiye ICO (İlk Coin Arzı) Nedir?makalemizden ulaşabilirsiniz.

İlk Borsa Arzı (IEO)

İlk Borsa Arzı (IEO) ve diğer arzlar arasındaki fark, IEO’nun doğrudan projenin ekibi tarafından değil de bir kripto para borsası ev sahipliğinde gerçekleştirilmesidir. İtibarlı kripto borsalarıyla birlikte çalışmak, hem projeye hem de IEO katılımcılarına fayda sağlayabilir. Çoğu zaman borsalar, ev sahipliği yapmadan önce projeleri detaylı bir şekilde inceler. IEO’nun arkasındaki proje ekibi de erişimini borsanın kullanıcı tabanına genişletebilir. Binance Launchpad, popüler bir IEO platformu örneğidir.

İlk Dex Arzı (IDO)

İlk Dex Arzı (IDO), merkeziyetsiz bir borsada (DEX) yapılan bir ICO’dur. IDO’lar, ICO ve IEO modellerinin eksikliklerinin üstesinden gelmek için yaratılmıştır. Örneğin, projenin tokeni bir DEX üzerinde kullanıma sunulduğundan, projelerin listelenmesi IEO’lara kıyasla genellikle daha düşük maliyetlidir. IDO’lar anında token likiditesi de sunar, bu da IDO’nun tamamlanmasının hemen ardından tokenlerin listelenebileceği anlamına gelir.

Fakat IDO’lar DEX’lerin üzerinde yapıldığından her zaman detaylı bir inceleme sürecinden geçmeyebilirler. Bazı IDO projelerinin kalitesi daha düşük ya da güvenilirliği şüpheli olabileceği için bu durum genel riski de artırabilir. Daha önce birçok IDO’nun yatırımcıların fonlarıyla kaçan dolandırıcı projeler olduğu ortaya çıktığı için havuz boşaltma (rug pull) dolandırıcılıklarına karşı da dikkatli olmanız gereklidir.

IGO’lara katılmak için ipuçları

Tüm yatırımlarda olduğu gibi burada da IGO’ların kar getireceği garanti değildir. Bir IGO’ya katılmadan önce mutlaka Kendi Araştırmanızı Yapmalı (DYOR) ve potansiyel riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin, oyun projesinin web sitesini ya da sosyal medyasını kontrol ederek net bir plana ya da geliştirme yol haritasına sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İtibarlı yatırımcıların ya da iş ortaklarının projeyi destekleyip desteklemediğine de bakabilirsiniz.

Binance NFT’de IGO’ya nasıl katılabilirsiniz?

Farklı birçok oyun projesinden özel oyun içi varlıklar ve NFT koleksiyonları almak için Binance NFT’deki IGO’lara katılabilirsiniz.

Binance NFT, tüm katılımcıların IGO’lara katılmak için eşit fırsata sahip olmasını sağlamak amacıyla benzersiz bir katılım mekanizması kullanır. Nihai NFT dağıtımları, tamamen herkese açık ve doğrulanabilir bir seçim algoritmasına dayanır.

1. Binance hesabınıza giriş yapın ve Binance NFT ana sayfasına gidin. Katılmak istediğiniz IGO projesinin afişine tıklayın.

2. Katılım sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada projeyle ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz. Katılım koşullarını yerine getirmek için belirtilen minimum tutarda BNB tutmanız gereklidir.

3. Bir Binance IGO’sunun dört aşaması vardır: Hazırlık, Katılım, Hesaplama ve Dağıtım. Her aşamada neler yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi için bu SSS makalesini okuyabilirsiniz.

Son Söz

IGO’lar, oyun geliştiricilerinin projelerine blockchain teknolojisini kullanarak fon toplayabilmesi için yenilikçi bir yol sunar. IGO’lar yatırımcıların oyun projelerini erken aşamalarda desteklemesi için iyi bir yol olsa da önemli finansal riskler de taşır. Fonlarınızı riske atmadan önce mutlaka detaylı araştırma yapmanız gereklidir.

Kaynak : Binance