Gündemin Altında Ezilme

Bugün yazımda size yeni bir kavram öğretmeyeceğim, sadece içimden gelenleri yazacağım…

Sevgili okur, gündemin altında ezildiğimizin farkında mısın? Haberler, sosyal medya, mailler ile devamlı bir senkronizasyon çemberinin içindeyiz. Bir günlüğüne tüm bilgi kaynaklarından uzaklaşsak sanki çok şey kaçıracakmışız gibi programlanıyoruz kendimizi. Buna hipersenkronizasyon deniliyor, buradan o konu ilgili yazdıklarıma bakabilirsiniz.

Bugün ne olduğu ile ilgilenmeyi bırakmamız gerekiyor, adı üzerinde olan olmuş ve bitmiş. Yarın ne olması gerekiyor, ne olmaması gerekiyor bizim bunun üzerine düşünmemiz ve buna göre hareket etmemiz gerekiyor.

Ne zaman bir topluluğun içine girsem ya dünü ya da bugünü konuşuyor, kimse yarın için bir aksiyon almıyor, sebebi yarının bugünden para etmemesi. Kendinize bir iyilik yapın ve bugün ne olduğuna bakmayın, düne kafanızı çevirmeyin, 10 sene sonrasına bakın. Duydunuz mu, 10 sene sonra diyorum!

İnternette Edelkrone ekibi tarafından üretilen Workhow isimli bir ürün gördüm. Bir duvar takvimi düşünün ve bu takvim ile 10 yıllık planlar yaptığınızı hayal edin. Duvar takvimleri 1 yıllıktır Workhow ise 10 yıllık.

İsterseniz gidip parayı basıp bir Workhow alın isterseniz bunu bilgisayarınızda yapın isterseniz kendi Workhow takviminizi üretin önemli değil, önemli olan 10 sene sonrasını düşünmek. Bugün ülkemizde veya dünyada ne olduğunu takip etmeyin, kendinize bir hedef koyun ve 10 yıl boyunca onu yapmayı deneyin.

Malcolm Gladwell, Outliers isimli kitabında bir konu hakkında 10 bin saat çalışırsanız uzman olursunuz diyor. 10 yılda bir konu üzerinde 10 bin saat çalışın yani her gün ortalama 3 saat. Yıllar çabuk geçiyor, önümüzdeki 10 yılı boş geçirmeyin ve başlayın, hedeflerinizi şimdiden belirleyin, zamanda savrulmayın.

Benim 10 yıllık planım devam ediyor, her gün 200 sayfa okuyorum ve her sabah istisnasız ve kesintisiz olarak yazıyorum. 10 yılın sonunda iyi bir yazar ve iyi bir okur olacağım, Nobel Edebiyat Ödülü’nü almak için çalışıyormuş gibi bir hırsla çalışıyorum ama aslında her gün 3 saatimi kendi hedefime ayırıyorum.

Siteme girdin ve bu yazıyı buraya kadar okudun, son kez söyleyip konuyu kapatıyorum, şu boş gündemden uzaklaş ve gelecekte işine yarayacak gündem dışı bilgiler edin. 10 sene sonrasını düşün, sadece düşünme bir tokum ek, gündemin altında ezilme, lütfen…