Üst Veri

Verilerin hakkında verilen verilere üst veri veya metadata denir. Veri tabanları kendileri hakkındaki bazı verileri gerektiğinde erişime sunar. Konuya çok teknik girdiysem biraz daha basit olarak anlatabilirim.

Fotoğraf makineleriniz veya telefonlarınız ile çektiğiniz fotoğrafların veya videoların arka planında detaylı veriler olabilir. Fotoğrafı nerede çektiğiniz, ne zaman çektiğiniz, kameranın modeli, hangi modda çekildiği gibi detaylar birer üst veridir, yani veri hakkında veridir.

Dijital varlıklar sadece medya dosyalarını içermez, aynı zamanda bu varlıkların birer sertifikasyon bilgisine ihtiyacı vardır. Üst veri bilgileri çekilen makineden, çeken kişinin adına kadar birçok bilgiyi içerdiği için telif konusunda veya hukuki olarak kullanılabilecek kanıtlar konusunda büyük faydalar sağlayabilir. Üst veri sadece verinin format bilgileri hakkında değil nasıl toplandığı hakkında da bize bilgi verebilir.

İnternetteki bilgilerin, özellikle arama motorlarının bu kadar gelişmesi üst veriler sayesinde olmuştur. Dijital değerlere dönüştürülen üst veriler büyük bir bilgi kaynağına dönüşebilir. Bu yazıyı yazınca ben de düşündüm, peki benim üst verim nedir diye. Üst verilerimizi en iyi ailelerimiz bilebilir. Bugün çevrenizdekilere kendi üst verilerinizi sormayı deneyin, ben küçükken nelerden hoşlanırdım, neyi sevmezdim. Hatırlamadığınız günleri sorun ve geçmişe dönün. Bugün o kadar doluyuz ki geçmişe dönüp hatırlamaya vaktimiz olmuyor. Ben akşam eve gidince çocukluk fotoğraflarıma bakmayı düşünüyorum, bakmayalı 10 yıl oldu sanırım.

Bugüne özel bir şarkı seçtim, belki de hiç dinlemediğiniz bir versiyon. Myspace zamanlarından bir cover…

Her gün beni takip eden kemik bir kitlemin oluştuğunu görmek beni mutlu ediyor, yazılarım sadece bu kitleye ait olsun diye sosyal medyada bile paylaşmıyorum. Ekşi sözlükte yapılan yorumlar için de teşekkür ediyorum.

Yarın yine yeni bir bilgi öğrenmek için tekrar görüşelim, hoş kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here