Geleceğin sektörü: Yeşil Teknoloji

Almanya’nın yenilenebilir enerjiler
ve kaynakların verimli kullanımı konusundaki teknolojide öncü rolü, hem ekonomi hem de istihdam üzerinde

olumlu etkiler yapıyor. Atılım içindeki çevre sektörü, sürdürülebilir büyümeye kendi katkısını yapıyor ve yeni teknolojilerin gelişmesini sağlıyor, hem enerji alanında hem de bilgi ve iletişim teknolo¬jileri ile malzeme teknolojilerinde.

Yaklaşık iki milyon kişi çevre teknolojisinde istihdam ediliyor. Her beş üründen biri “yeşil” etiketini taşıyor. Almanya bu verilerle, yenilenebilir enerjiler alanında istihdam konusunda dünyadaki ilk on ülkenin içinde. Sektör genelde KOBİ’lerin hakimiyetinde, ama Siemens gibi dev firmalar da önemli oyuncular arasında. Firmalar “Greentech Made in Germany” etiketi altında ihracat alanında büyük başarılar kazanıyor. Alman firmalarının dünya pazarındaki payları çok yüksek (yaklaşık yüzde

15 düzeyinde). Almanya yürütülmekte olan “Çevre teknolojileri İhracat İnisiyatifi” programıyla konumunu daha da iyileştirmeyi amaçlıyor ve özellikle entegre çözüm sağlayıcısı olarak konumlanmak istiyor. Elektromobil çözümler geleceğe yönelik çevre teknolojilerinin önemli bir başlığı Çevre ve iklimin korunmasında önemli olabilecek bir bitki de elektromobil alanından bekleniyor. Elektromobil araçların geleceği Çin, Japonya, Kuzey Amerika’da da

gündemin üst sırasında. Federal Hükümet Almanya’yı elektromobilde dünyanın yön verici pazarı yapmak gibi iddialı bir hedef güdüyor ve bu küresel pazarın potansiyelinden ekonomik bakımdan yararlanmak istiyor.

2020 yılına kadar Almanya’da yaklaşık bir milyon
elektro otomobilin trafiğe çıkmış olması hedefleniyor; böylece karbondioksit salımının altıda birinden sorumlu olan trafikte zararlı etkiyi azaltmayı amaçlıyor. Alman otomotiv firmaları e-mobil konseptleri üzerinde çalışıyorlar; 2015 sonu itibariyle piyasada (aralarında BMW i3’ün de olduğu) 29 elektro otomobil var.
Federal Hükümet elektro otomobil atılımını desteklemek için, elektro otomobillere özel olarak otobüs hatlarına giriş hakkı, ayrılmış park yerleri ve özel etiketler gibi uygulamalara gitme konusunda söz verdi. Aynı zamanda enerji araştırmalarına yapılan harcamaları belirgin ölçüde artırdı, özellikle de elektro otomobiller için akü araştırmaları ilgi odağı. “Batterie 2020” projesi örnek girişim olarak görülüyor ve yüksek performanslı akü sistemleri için yeni ve evrimsel materyal araştırmasına ve geliştirilmesine hizmet ediyor.

Şimdilerde Almanya’nın ve Avrupa’nın üniversitelerinde yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliği alanında bin kadar yenilikçi bölüm faaliyet halinde olmaya devam ediyor.

Yazar: Aybüke Yetim [email protected]

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here