Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow, DEİK Ev Sahipliğinde Türk İş Dünyası İle Buluştu!

DEİK Afrika İş Konseyleri üst düzey temaslarını sürdürüyor. Türkiye ile Gambiya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılan Türkiye-Gambiya Yuvarlak Masa Toplantısı, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, DEİK Başkanı Nail Olpak, Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe, Gambiya Ticaret, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Dr. Isatou Touray’ın katılımları ile DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı Şaban Dinç’in katılımları ile DEİK ev sahipliğinde 12 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow açılış konuşmasında, Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak bu muhteşem ülkede bulunmak bizim için büyük bir onur. Bu davet Türkiye’nin Gambiya’ya olan güveninin bir göstergesidir. Türkiye kurulduğu günden bugüne her zaman güçlü bir ülke olmasının yanı sıra kendine has özel bir kültüre sahip ve en önemlisi de bilginin doğduğu bir ülke. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Türkiye’nin pek çok artı özelliğiyle Gambiya’ya destek olması bizim için büyük bir önem taşıyor. Gambiya 22 yıllık demokrasiye geçiş dönemi yaşadı ve bu dönemde Türkiye gibi büyük bir ülkenin desteğine de ihtiyaç duydu. Bu değişimle birlikte Türkiye ile Gambiya arasında da yeni bir başlangıca imza atmak istiyoruz. Gambiya demokrasiyle yönetilen bir ülke olması, coğrafi konumu ve kolay işleyen sistemiyle Türkiye’ye güvenli bir yatırım ortamı sunuyor. Özellikle havacılık, enerji, turizm, tarım, sağlık sektörleri ülkemize yatırım yapılması için büyük fırsatlar barındırıyor.

Önümüzdeki dönemde yapılacak altyapı çalışmalarını da göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin bu alanlarda yatırım ve çalışmaları olacak ülkeler arasında olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de daha ileriye taşımak istiyoruz” dedi. Barrow, Türkiye ile Gambiya arasındaki ilişkilerin daha da ileri düzeye taşınmasını istediklerini belirterek, Gambiya’ya yatırım yapmak için doğru zamanın olduğunu ifade etti. Barrow, Gambiya’nın diğer Afrika ülkelerine kolay erişimi olan bir ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması 22-23 Şubat’ta görüşülecek.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here