Finans Piyasalarında Açığa Satış Nedir?

Giriş

Finans piyasalarından kar elde etmenin sayısız yolu vardır. Alım satım yapan bazı kişiler teknik analizi kullanırken diğerleri temel analizi kullanarak şirketlere ve projelere yatırım yapar. Dolayısıyla siz de alım satım ya da yatırım yapan bir kişi olarak karlı alım satım stratejileri yaratmak için birçok farklı seçenekten faydalanabilirsiniz.Fakat ya piyasa fiyatların sürekli olarak düşüşte olduğu uzun süreli bir ayı piyasasından geçiyorsa? Bu durumda kullanıcılar alım satımlardan gelir etmeye nasıl devam edebilir?Açığa satış (shorting) yapmak, alım satım yapanların fiyat düşüşlerinden kar elde etmesine imkan tanır. Kısa bir pozisyona (short position) girmek, riski yönetmenin ve mevcut birikimleri fiyat riskine karşı korumanın da harika bir yolu olabilir.Bu makalede, açığa satışın ne anlama geldiğinden, Binance’teBitcoin’le nasıl açığa satış yapılabileceğinden ve açığa satışın risklerinden bahsedeceğiz. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Açığa satış nedir?

Açığa satış (shorting/short selling), daha düşük bir fiyattan tekrar satın alma beklentisiyle bir varlığı satmak anlamına gelir. Kısa pozisyona giren bir kişi varlığın fiyatının düşmesini bekler, yani varlık üzerinde “ayı yönlü” bir beklentiye sahiptir. Bu nedenle alım satım yapan bazı kişiler, varlıkları tutmak ve beklemek yerine varlığın fiyatındaki düşüşten kar elde etmenin bir yolu olarak açığa satış stratejisini kullanır. Bu nedenle açığa satış, fiyat düşüşleri sırasında sermayeyi korumak için de iyi bir yol olabilir.Açığa satış, hisse senedi, emtia, Forex ve kripto para dahil neredeyse tüm finans piyasalarında çok yaygındır. Dolayısıyla açığa satışlar bireysel yatırımcılar ve yatırım fonları gibi profesyonel alım satım şirketleri tarafından yaygın şekilde kullanılır. Hisse senetleri ve kripto paralarla açığa satış, hem kısa hem de uzun vadeli alım satım yapanlar için yaygın bir stratejidir.Kısa pozisyonun tersi ise, alım satım yapanların varlıkları daha sonra daha yüksek bir fiyattan satma umuduyla satın aldıkları uzun pozisyondur. 

Açığa satış nasıl çalışır?

Açığa satış genellikle borç alınan fonlarla yapılır, fakat bu her zaman geçerli değildir. SpotBitcoin pozisyonlarınızdan bazılarını 10.000 USD’den satıyor ve daha sonra 8.000 USD’den geri almayı planlıyorsanız bu bir kısa pozisyondur (short position). Fakat açığa satış, borç alınan fonlarla da yaygın şekilde yapılır. Açığa satış bu nedenle marjin alım satım, vadeli işlem sözleşmeleri ve diğer türev ürünlerle yakından ilişkilidir. Açığa satışın nasıl çalıştığını inceleyelim.Hisse senedi ya da kripto para gibi bir finansal araçta ayı yönlü olduğunuzu varsayalım. Gerekli teminatı yatırır, varlıktan belirli bir miktar borç alır ve bunu hemen satarsınız. Artık açık bir kısa pozisyonunuz vardır. Piyasa beklentiniz yönünde hareket eder ve düşerse, borç aldığınız kadar miktarda varlığı tekrar satın alır ve borç aldığınız kişiye ödeme yaparsınız (faiziyle birlikte). Karınız, ilk satış yaptığınız ve geri alım yaptığınız nokta arasındaki farktır.Şimdi daha net bir örneği inceleyelim. 1 BTC borç alır ve bunu 8.000 USD’den satarsınız. Artık faiz ödemesi yapacağınız 1 BTC’lik bir kısa pozisyonunuz vardır. Bitcoin’in piyasa fiyatı 6.000 USD’ye düşer. 1 BTC satın alır ve bu 1 BTC’yi borç aldığınız yere iade edersiniz (genellikle bu yer borsa olur). Bu durumda karınız 2.000 USD’dir (eksi faiz ödemeleri ve komisyonlar).Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin satın alabilirsiniz!

Açığa satışın riskleri

Bir kısa pozisyona girmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç risk bulunur. Bunlardan biri, teoride kısa bir pozisyon için potansiyel kayıpların sonsuz olmasıdır. Yıllar içinde sayısız profesyonel tacir, bir hisse senedinde kısa pozisyondayken iflas etmiştir. Beklenmeyen bir haber nedeniyle hisse senedi fiyatı yükselirse, bu yükseliş açığa satış yapanları kısa sürede “kapana kıstırabilir”.Binance Academy makalelerini okuyorsanız, yapılan her bir işlem için bir geçersiz kılınma noktasına sahip olmanın ve bir stop-loss kurmanın ne kadar olduğunu biliyorsunuzdur. Fakat, yine de bu sonsuz potansiyel kayıp kavramından bahsetmeye devam edelim çünkü durumu anlamanızı kolaylaştırabilir.Spot piyasasında bir uzun pozisyon açtığınızda potansiyel kaybınız nedir? Bu kayıp sizin pozisyon büyüklüğünüz kadardır. 10.000 USD’den 1 BTC satın aldıysanız, en kötü senaryoda Bitcoin fiyatı 0’a düşer ve başlangıç yatırımınızı kaybetmiş olursunuz.  Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Fakat ya bir marjin alım satım platformunda Bitcoin’le açığa satış yapıyorsanız ne olur? Bu durumda, potansiyel kaybınız sonsuzdur. Neden? Çünkü fiyat sınırsız yükseliş potansiyeline sahiptir. Bunun aksine, bir uzun pozisyonda olduğunuzda fiyat sıfırın altına düşemez.Dolayısıyla, borç aldığınız bir varlıkla açığa satış yapıyorsanız, fiyatlar yükselirse ve yükselmeye devam ederse zararınız da artmaya devam eder. Bununla birlikte, bu pratik olmaktan öte daha çok teorik bir risktir, çünkü çoğu platform siz negatif bakiyeye ulaşmadan önce pozisyonunuzu likide eder. Yine de, marjin gerekliliklerini takip etmenin ve her zaman bir stop-loss kullanmanın neden bu kadar önemli olduğunu gösterdiği için bu bilgiyi akılda tutmak önemlidir.Bunun dışında, standart risk yönetimi prensipleri açığa satış için de geçerlidir. Kayıp riskinizi sınırlandırın, bir stop-loss kullanın, pozisyon büyüklüğünü dikkate alın ve likidasyon risklerini anladığınızdan emin olun.

Binance’te Bitcoin ve kripto paralarla nasıl açığa satış yapılır?

Binance üzerinde Bitcoin ya da başka bir kripto parayla açığa satış yapmak istediğinizi varsayalım. Bunu birkaç farklı yoldan yapabilirsiniz.

Binance Marjin Alım Satım’da Bitcoin’le açığa satış nasıl yapılır?

İlk olarak, Binance Marjin Alım Satım platformunda Bitcoin ve altcoinlerle açığa satış yapabilirsiniz:

 1. Henüz marjin hesabınız yoksa bir hesap açın.
 2. Binance Marjin Alım Satım platformuna gidin.
 3. Örneğin, BTC/USDT ya da BTC/BUSD gibi tercih ettiğiniz piyasa çiftini seçin.
 4. Marjin alım satım rehberimizdeki ya da bu videodaki talimatları takip edin.

Binance Vadeli İşlemler’de Bitcoin’le açığa satış nasıl yapılır?

Bitcoin ve altcoinlerle Binance Vadeli İşlemler’de de açığa satış yapabilirsiniz:

 1. Binance Vadeli İşlemler’e gidin.
 2. Sürekli ya da üç aylık vadeli işlem sözleşmeleri arasından seçim yapın.
 3. Binance Vadeli İşlemler rehberimizi okuyarak platformun nasıl çalıştığını anladığınızdan emin olun.
 4. Bu videodaki talimatları takip edin.

İlk olarak kağıt üzerinden alım satımı denemek isterseniz Binance Vadeli İşlemler test ağını deneyebilirsiniz. Bu sayede, gerçek fonlarınızı riske etmeden açığa satışın nasıl çalıştığını test edebilirsiniz.

Binance Opsiyonlar’da Bitcoin’le açığa satış nasıl yapılır?

Üçüncü olarak, iOS ve Android’de kullanabileceğiniz Binance Opsiyonlar’ı deneyebilirsiniz. Opsiyon sözleşmeleri de kısa bir pozisyona girmenin harika bir yolu olabilir. Bitcoin fiyatının düşmesini bekliyorsanız, satış opsiyonu satın alabilirsiniz. Bunlar size belirli bir fiyattan Bitcoin satma hakkı tanır, fakat sizi bunu yapmakla yükümlü tutmaz. Opsiyonları şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Binance mobil uygulamasını indirin. Opsiyonlar platformu hem iOS hem de Android’de kullanılabilir.
 2. Henüz yapmadıysanız, Binance Vadeli İşlemler hesabınızı etkinleştirin. Binance’te opsiyonlar platformuna girebilmek için bu etkinleştirmeyi yapmanız gereklidir.
 3. Bu sayfadaki talimatları takip edin.

Opsiyonların, Bitcoin ve kripto paralarla açığa satış yapmanın en zor ve yüksek riskli yollarından biri olduğunu belirtmemiz önemlidir. Başlamadan önce tüm gerekli bilgileri edindiğinizden emin olmak için iOS ve Android için opsiyonlar rehberimizi mutlaka okuyun. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Son düşünceler

Artık kısa bir pozisyona girmenin ne olduğunu ve alım satım yapan kişilerin neden bunu tercih etmek isteyebileceğini biliyorsunuz. Daha önce bahsettiğimiz gibi, kısa pozisyonda olan kişiler piyasanın düşeceğine yönelik bir beklentiye sahiptir. Açığa satış, alım satım yapan kişilerin fiyat düşüşlerinden kar elde etmesine imkan tanır ve bu karı varlıkları tutmak zorunda kalmadan elde edebilirler.

Kaynak : Binance