DeFi’de Compound Finance Nedir?

Kısa Özet

Compound Finance, kripto para borç alabileceğiniz ve verebileceğiniz bir yerdir. Tek ihtiyacınız olan bir Ethereum cüzdanı ve biraz fondur. Böylece hemen borç alabilir ya da faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Compound için varlık sunmak oldukça kolaydır ve fonlarınız hiçbir zaman herhangi bir üçüncü parti tarafından tutulmaz. Compound’un nasıl çalıştığını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin.

Giriş

Merkeziyetsiz Finansta (DeFi) borç almak ve vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Compound Finance, DeFi dünyasında kripto borç almak ve vermek için lider protokollerden biridir. Bir anlamda Compound, fonlarınızı bir üçüncü tarafa emanet etmek zorunda kalmadan faiz getirisi elde edebileceğiniz bir birikim hesabıdır. Kullanıcı deneyimi oldukça sorunsuzdur ve protokol bir süredir kullanıcılar tarafından test edilmektedir. Buna ek olarak, yield farming yapan birçok kişi de varlık borç almak ve bunları diğer DeFi protokollerinde kullanmak için de Compound’dan faydalanır. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Peki, Compound Finance nasıl çalışır? Haydi bundan bahsedelim.

Compound Finance Nedir?

Compound Finance, bir DeFi borç verme protokolüdür. Daha teknik terimlerle anlatacak olursak, algoritmik bir para piyasası protokolüdür. Compound Finance’i para için bir açık pazaryeri olarak düşünebilirsiniz. Kullanıcıların kripto paralarını yatırmasına ve bunlardan kazanç elde etmesine ya da yatırdıkları kripto paralarla diğer kripto varlıkları borç almasına imkan tanır. Platforma eklenen sermayenin saklanması ve idaresi için akıllı kontratları kullanır. Tüm kullanıcılar Compound’a bağlanabilir ve Metamask gibi bir Web 3.0 cüzdanı kullanarak kazanç elde edebilir. Compound’un izne dayalı olmayan bir protokol olmasının nedeni budur. Bir kripto cüzdanı ve internet bağlantısı olan herkes Compound ile özgürce etkileşim kurabilir.

Compound neden kullanışlıdır? Çünkü borç veren ve alanların, daha geleneksel yapılardaki gibi şartlar üzerinde müzakere etmesine gerek kalmaz. Her iki taraf da, teminatları ve faiz oranlarını idare eden protokolle doğrudan etkileşim kurar. Varlıklar, likidite havuzları adı verilen akıllı kontratlarda tutulduğu için fonlar hiçbir karşı tarafın kontrolünde olmaz.Platforma fon sunmak ve borç almak için faiz oranları, Compound tarafından algoritmik olarak ayarlanır. Bu da, Compound protokolünün bu oranları arz ve talebe göre otomatik olarak ayarladığı anlamına gelir. Buna ek olarak, COMP token sahipleri de faiz oranlarında düzenlemeler yapma gücüne sahiptir.

Compound Finance nasıl çalışır?

Compound’daki pozisyonlar (sunulan varlıklar), Compound’un yerel tokenı olan cTokenlarla takip edilir. cTokenlar, Compound’daki varlık havuzundan bir pay alma hakkını temsil eden ERC-20 tokenlarıdır. 

Örneğin, Compound’a ETH yatırırsanız bu tokenlar cETH’ye çevrilir. Sabit coin DAI yatırırsanız da bu coinler cDAI’ye çevrilir. Birden fazla türde coin yatırırsanız, bu coinlerin her biri kendilerine özel faiz oranları üzerinden kazanç getirir. Diğer bir deyişle cDAI, cDAI faiz oranını ve cETH ise cETH faiz oranını kazanır.

cTokenlar, havuzda temsil ettikleri pay nispetinde bozdurulabilir. Böylece, havuza sunulmuş olan varlıklar bağlanan cüzdanda kullanılabilir hale gelir. Para piyasası kazanç elde ettikçe (borç alma arttıkça), cTokenlar da kazanç elde eder ve daha fazla sayıda dayanak varlığa çevrilebilir hale gelir. Bu durum en temelde, Compound’da kazanç elde etmenin yalnızca bir ERC-20 token tutmak olduğu anlamına gelir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Süreç, kullanıcıların Metamask gibi Web 3.0 uyumlu bir cüzdanı bağlamasıyla başlar. Daha sonra kullanıcılar, etkileşim kurmak istedikleri herhangi bir varlığı seçerek bu varlığın kilidini açabilir. Bir varlığın kilidi açılırsa, bu varlık hem borç almak hem de borç vermek için kullanılabilir.

Borç vermek oldukça kolaydır. Likidite sunmak istediğiniz varlığın kilidini açmanız ve sermaye sunmaya başlamak için cüzdanınızdan bir işlemi imzalamanız yeterlidir. Varlıklar anında havuza eklenir ve gerçek zamanlı olarak faiz getirmeye başlar. Varlıklar bu aşamada cTokenlara çevrilir.

Borç almak biraz daha karışıktır. İlk olarak, kullanıcılar kredilerini karşılayacak bir fon (teminat) yatırır. Bunun karşılığında, Compound’da borç almak için gerekli olan “Borç Alma Gücü” elde edilir. Havuza sunulabilecek her bir varlık, Borç Alma Gücü’ne farklı miktarlarda katkıda bulunur. Kullanıcılar daha sonra, ne kadar Borç Alma Gücü’ne sahip olduklarına bağlı olarak borç alabilir. Diğer birçok DeFi projesine benzer şekilde Compound da aşırı teminatlandırma kavramıyla çalışır. Bunun anlamı, borç alanların likidasyondan kaçınmak için borç almak istedikleri değerden daha fazlasını yatırması gerektiğidir.Her bir varlığın, kendine has bir borç alma ve fon sunma Yıllık Yüzde Oranı’na (APR) sahip olduğunu belirtmek de önemlidir. Borç alma ve fon sunma oranları, arz ve talebe göre ayarlandığı için tüm varlıklar hem borç alma hem de borç verme için farklı faiz oranlarına sahiptir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tüm varlıklar farklı oranlar üzerinden faiz getirir.

Hangi varlıklar Compound Finance tarafından desteklenir?

01/09/2020 itibarıyla, Compound’da borç almak ve vermek için desteklenen varlıklar şunlardır:

 • ETH
 • WBTC (Wrapped Bitcoin)
 • USDC
 • DAI
 • USDT
 • ZRX
 • BAT
 • REP

İleride muhtemelen yeni tokenlar eklenecektir.

Compound’un yönetişimi nasıl çalışır?

Compound, Robert Leshner tarafından kurulmuş bir şirket olarak başlamış ve girişim sermayedarlarından finansal destek görmüştür. Fakat Compound Finance’in yönetişimi, COMP token sayesinde kademeli olarak merkeziyetsizleştirilmektedir. COMP sahipleri, ücretlerin ve protokolün yönetişimi üzerinde hak elde eder. 

Dolayısıyla token sahipleri, iyileştirme önerileri sunarak ve zincir üstü oylamalar yaparak protokol üzerinde değişiklikler yapabilir. Her bir token bir oy hakkını temsil eder ve token sahipleri, sunulmuş önerileri token birikimleriyle oylayabilir. Gelecekte protokol, tamamen COMP token sahipleri tarafından yönetilebilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

COMP sahipleri en sık hangi konularda oylama yapar?

 • cToken piyasalarının neyi listeleyeceği.
 • Her bir varlık için faiz oranları ve gerekli teminat.
 • Hangi blockchain oracle’larının kullanılacağı.

Kripto para dünyasına girmek mi istiyorsunuz? Binance’ten Bitcoin satın alabilirsiniz!

Compound Finance’in avantaj ve dezavantajları

Kullanıcılar, Compound’u ne için kullanır? Faiz getirisi elde etmek basit bir kullanım alanıdır ve Compound’un sunduğu kullanıcı deneyimi de yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Fakat Compound, bir pozisyondaki kaldıracını yükseltmek isteyen deneyimli kullanıcılar için de faydalı olabilir. 

Örneğin, bir kullanıcının ETH’de uzun pozisyona sahip olduğunu ve bu ETH’leri Compound protokolüne sunduğunu varsayalım. Bu kullanıcı sunduğu ETH karşılığında USDT borç alır ve bu USDT’lerle de daha fazla ETH satın alır. ETH’nin fiyatı yükselirse ve elde edilen kar, borç almak için ödenen faizden yüksekse kullanıcı kar elde etmiş olur.Fakat bu aynı zamanda riskleri de artırır. ETH fiyatı düşse bile kullanıcının borç aldığı tutarı faiziyle birlikte geri ödemesi gerekir ve teminat olarak koyduğu ETH’ler de likide edilebilir.

Bazı diğer riskler nelerdir? Compound, Trail of Bits ve OpenZeppelin gibi şirketler tarafından denetlenmiştir. Bunlar itibarlı denetim şirketleri olarak tanınsa da yazılım hataları ve güvenlik açıkları beklenmedik sorunlar yaratabilir ve bunlar tüm yazılımların bir parçasıdır.

Fonlarınızı bir akıllı kontrata göndermeden önce tüm riskleri dikkatle değerlendirmeniz gerekir. Fakat finansal ürünün türünden bağımsız olarak, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarda fonu hiçbir zaman riske etmemeniz önemlidir.

Son düşünceler

Compound, DeFi’deki en popüler borç alma ve verme çözümlerinden biridir. Diğer birçok ürünün Compound’un akıllı kontratlarını uygulamalarına entegre etmesiyle bu protokol, DeFi ekosisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir. 

Compound, yönetişiminin tamamen merkeziyetsiz hale gelmesinin ardından temel para piyasası protokollerinden biri olarak DeFi’deki yerini sağlamlaştırabilir. Binance üzerinden işlem yapmak için buraya tıklayarak üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Kaynak : Binance