Borhan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Emre Borhan Anlatıyor…

Türkiye’de bir çok sektöre yatırım yapıp hem ülkeye ciddi katkıda bulunup hem istihdam yaratıp hemde büyük şekilde popülerliğe ulaşan bir iş adamı. Yunus Emre Borhan ile Türkiye yatırımlarını, sosyal sorumluluk projelerini ve özel hayatını siz değerli okuyucularımız için paylaşıyoruz.

• Yunus Emre Bey, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Tabii, memnuniyetle. 1975 yılı Ankara doğumluyum. 3 yaşında ailemle Avustralya’ya taşındık. Çocukluk ve gençlik dönemlerini orada geçirdim. Ancak ailem asla bizi kendi kültürümüzden farklı yetiştirmedi. Başka bir kıtada tamamen kendi kültürümüzle yetiştim ve bunun da çok faydasını gördüm. Ayrıca dönem dönem Türkiye’ye gelip, vatan özlemimi giderme fırsatım da oluyordu. 2015 yılında ise Türkiye’ye kesin dönüş kararı almamızla yurt dışında edindiğim tüm bilgi ve deneyimlerimizi yurt içine aktarmaya başladık ve yaklaşık 4 yıldır bu yönde büyük bir özveriyle çalışmaya devam ediyoruz.

• Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren ve sizin de hem kurucusu hem de Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığınız Borhan Holding’den bahseder misiniz?

Borhan Holding,1999 yılında Avustralya’da kuruldu. İlk faaliyet alanımız inşaattı. Daha sonra doğal taş, gayrimenkul, nakliyat, tekstil

gibi bir çok faaliyet alanı bünyemize ekledik.Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararımız ile Türkiye’de de bu alanlarda faaliyetlerimize başlamış olduk. Tabii, o günden bugüne değişen koşullar, pazar ihtiyaçları ve benzeri nedenlerle yeni sektörlerde de yer almaya başladık. Şu an ise inşaat, doğal taş, gayrimenkul, tekstil, iletişim, insan kaynakları, dijital- medya, sanayi ve nakliyat sektöründe Avrupa, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de varlığımızı sürdürüyoruz. Borhan Holding, gerek organizasyon yapısı, gerekse vizyonu ve misyonu bakımından oldukça güçlü ve dinamik bir şirket.

Hizmet verdiğimiz sektörlerde öncelikli amacımız kuruluşumuzu bulunduğu yerden daha ileri taşımak. Bu amaç doğrultusunda çalıştığımız sektörlerde yenilikleri de kendimiz oluşturmaya çalışmaktayız. Bu da bizim sürekli gelişmemizi sağlıyor.

Sürekli yeniliğe ve gelişmeye açık bir şekilde, yaptığımız işi en iyi şekilde yapabilmek ve üstün kalitede hizmet verebilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

• “Yılın en iyi çıkış yapan inşaat firması’’ ödülünü alan inşaat firmanız Econ İnşaat adına neler söylemek istersiniz?

ECON İNŞAAT, Borhan Holding bünyesinde yer alan, yurt dışı ortaklıkları olan uluslararası bir şirket. Asya-Pasifik bölgesinde işlerimizi ortağım ve şirket yönetim kurulu üyemiz değerli dostum Ali Bağrıyanık yürütmekte. Avrupa Bölge Yönetim Kurulu üyemiz ise hepimizin yakından tanıdığı Galatasaray’ın eski futbolcusu ve aynı zamanda çok yakın arkadaşım olan Wesley Sneijder, Türkiye ayağında ise ben varım.

ECON İNŞAAT olarak, günümüzde çoğu bölgede zorunlu hale gelmiş olan ve beraberinde birçok fayda getiren kentsel dönüşüm projeleri çalışmaları yapıyoruz.

• Econ İnşaat hangi bölgelerde hizmet veriyor, mevcut projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

ECON İNŞAAT olarak şu an İstanbul-Kağıthane bölgesine ağırlık vermiş bulunuyoruz. Kağıthane, gerek tarihi gerek konumu açısından oldukça önemli bir yere sahip. Ancak şehrin büyümesi, çarpık yapılaşma gibi etkenlerle bölge, yenilenme ihtiyacı içinde. Çok yakında faaliyete geçecek olan büyük metro projesi, Levent, Maslak gibi iş merkezlerine yakınlığı, Tem bağlantısının olması, üç köprüye de ulaşım kolaylığının olması, mevcut üniversite kampüsleri gibi etkenler ise bölgeye yatırım anlamında da farklı bir değer kazandırıyor. Tüm bu yönleri ile Kağıthane, şu an hem inşaat firmaları, hem bölge halkı hem de yeni yatırımcılar açısından doğru bir bölge. Biz de kendi projelerimizle bölgenin kalkınması için çalışıyoruz. Projelerimiz, herkesin çok yakından tanıdığı ünlü ve başarılı mimar Eren Talu tarafından hazırlanıyor. Kendisinin mimari yeteneği, estetik bakış açısı ve dehası tartışılmaz. Bir taraftan kaliteli ve modern binalar tasarlarken bir taraftan da yeşili korumak ve çoğaltmak için neler yapabilirizin peşindeyiz. Örneğin; şu an devam eden ECON GARDEN projemizin binalarında, dikey bahçelere yer vererek, çevre sakinlerini daha fazla yeşille buluşturuyoruz. Hem modern, hem kaliteli, hem çevreye duyarlı aynı zamanda da doğa ile uyumlu sosyal donatılara sahip, oldukça farklı ve yenilikçi bir proje. Aynı şekilde yine Kağıthane bölgesinde yer alan ECON VALLEY projesi de kendine özgü çizgilere sahip, farklı konseptte ama aynı duyarlılıklara sahip başka bir projemiz. Çok yakın zamanda da

başka projelerimizle sektörde yer almaya ve değer katmaya devam edeceğiz.

• Bilindiği üzere birçok sektörde faaliyet alanlarınız mevcut. Hizmet verdiğiniz diğer sektörlerle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Örneğin BG Doğaltaş’tan başlayalım isterseniz.
BG DOĞALTAŞ’ın, Avustralya’da müteahhitlik alanında
faaliyet gösterirken kendi projelerimizde doğal taş kullanmayı düşünmemiz ve bunun üzerine Türkiye’den bir konteyner ürün getirtmemizle başlayan bir hikayesi var.
Getirttiğimiz ürün o kadar çok talep gördü ki, hem kendi inşaatlarımızın hem de diğer firmaların ihtiyaçlarını karşılamaya başladık. Böylelikle, Türk travertenini Avustralya’ya ilk tanıtan firma olduk. Zamanla ihracatımız hızla genişledi ve başta Avusturalya olmak üzere Amerika, İngiltere gibi dünyanın
birçok ülkesine ihracat yapmaya başladık. Yatırımlarımızı Türkiye’ye yönlendirmeye başladıktan sonra ülkemizde doğal taş sektörünün yurt içi piyasasında son kullanıcıyı oldukça yoran bir sistem uygulandığını gördük. Doğal taş cenneti olan ülkemizde üretimden son kullanıcılara direkt satış yapılmıyor, arada en az iki aracı vasıtası ile son kullanıcıya ulaşılabiliyordu.
Bu sistem, hem zaman hem de maliyetler açısından piyasayı yoruyor ve yavaşlatıyordu.

Halihazırda ocağı olan bir firma olarak “ocaktan tüketiciye doğrudan satış uygulaması” ile daha hızlı, sağlıklı ve kârlı bir tedarik zinciri oluşturmuş olduk. Bu anlamda sektöre bir nevi öncülük ettik. Bugün, Denizli’de 6.000 m2 kapalı 20.000 m2 açık olmak üzere toplamda 26.000 m2 alan üzerinde kurduğumuz modern makine parkuru ile donattığımız fabrikamızda aylık 100.000 m2 üretim kapasitemiz ile hem yurt içi hem de yurt dışı piyasasında faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Ürünlerin nakliyesini de yine bünyemiz altında bulunan ve nakliyat sektöründe faaliyet gösteren BG NAKLİYAT VE SANAYİ firmamız yürütüyor. Yani ürünün ocaktan çıkıp, tüketiciye
teslim etme aşamasına kadar kontrolü elimizden bırakmıyor, müşterilerimize eksiksiz ve kusursuz hizmet etme yönünde en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

• İletişim sektöründe de yer alıyorsunuz değil mi?

Evet, iletişim sektöründe YZER GROUP’un Türkiye temsilcisi konumundayız. Firmanın merkezi Dubai’de.

YZER GROUP, gayrimenkul,otomobil, motor
yat gibi alım-satım ve kiralama avantajlarını sağlayan bir e-ticaret sistemi geliştiricisi
olduğu gibi aynı zamanda da hepimizin akıllı telefonlarında kullandığı ücretsiz bir mesajlaşma programı uygulayıcısı ve geliştiricisi. Cep telefonu uygulamaları içinde yer alan YZERCHAT adlı programımız yazılan mesajı anında dilediğiniz dile tercüme etmesi ile de ayrıca bir avantaj sağlamakta. Bu anlamda da tüm kullanıcılara ayrıcalıklı hizmet vermekteyiz.

• Bunun yanında İnsan Kaynakları sektöründe de yer almaktasınız. Bu alanda verdiğiniz hizmetlere ve yarattığınız farklılıklara değinecek olursak neler söylemek istersiniz?

İnsan Kaynakları sektöründe SKILL FORCE TURKEY şirketimiz yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren yerli ve yabancı inşaat firmalarına, ihtiyaç duydukları mavi,beyaz,gri yaka fark etmeksizin yabancı işçi istihdamı sağlıyor. SKILL FORCE TURKEY firmamızı, kısaca, dönemsel yabancı işçi tedariği yapan bir insan kaynakları firması olan tanımlayabiliriz. Bu alanda inanılmaz bir ihtiyaç var. Günümüzde firmalar hem uygun yetenekte,hem kalifiye hem de dönemsel işçi ihtiyacı içinde. Biz de bu alanda kendilerine hizmet veriyoruz.

• Dijital medya sektöründe de oldukça adınızdan bahsettiriyorsunuz. Bu konuda söylemek istedikleriniz var mı?

Dijital medya sektöründe hizmet veren BG DİGİTAL MEDYA olarak iletişim mecralarının her geçen gün çeşitlendiği günümüzde, müşterilerimize web tasarım, yazılım geliştirme, marka yönetimi, pazarlama, kurumsal kimlik ve logo tasarımı, mobil uygulama, sosyal medya yönetimi, özel yazılım programlama ve geliştirme, e-ticaret gibi güncel ve önemli konularda doğru ve kaliteli hizmetler vererek faydalı olmaya çalışıyoruz.

• Son zamanlarda tekstil sektöründe de

yaptığınız yeni yatırımlarla gündemdesiniz.

Evet,tekstilde”the store.online-Richie Rich’’ ve “By Özlem Gümüş” markalarımızla hem dünya markalarını hem de butik tasarımlarımızı müşterilerimize sunmaktayız.

Özlem Gümüş’ün güçlü imzasının yer aldığı ürün yelpazemizin moda severlerin favorileri arasında yer aldığının bilinci ile müşteri memnuniyeti, inovasyon, hız ve rekabet odaklı çalışma prensibini kendimize ilke edinmiş bulunmaktayız.

Özlem Gümüş’ün modadaki deneyimlerinin
ve yaratıcılığının yansıdığı ve moda severlerin fazlasıyla beğenisini toplamış inanılmaz yenilikçi, başarılı ve trend koleksiyonları var. Moda takipçilerinin talepten öte ciddi ısrarları üzerine Özlem Gümüş imzalı kreasyonlara daha kolay ulaşılabilmesi adına Eylül ayında İstanbul- Bebek’te yeni bir mağaza açtık ve bu yeni mağazamızla da koleksiyonumuzu müşterilerimizle buluşturmanın taze heyecanı ve mutluluğu içindeyiz.

• Gıda sektörüne de yeni adım attınız. Bu sektördeki hedefleriniz nelerdir?

Gıda sektöründeki yatırımımızın amacı güçlü bir marka bilinirliliği ile İstanbul’a hatta tüm ülkeye yeni bir restaurant zinciri kazandırabilmek. Henüz çok yeni olan bu girişimimizle ilgili İstanbul Bebek’te butik bir restaurant açtık. Restaurantımızın şimdiden müdavimleri oldu. Sağlam ve emin adımlarla restaurant zincirine dönüştürmeyi hedefliyoruz.

• Yakın zamanda yer almayı hedeflediğiniz yeni bir sektör var mı?

Bununla beraber, finans sektörü için yeni bir yatırım hazırlığı aşamasındayız. Kısa bir zaman sonra sektöre giriş yapmayı hedefliyoruz. Bizim için de hem yeni hem de heyecan verici yeni bir iş kolu daha olacak.

• Yeni bir sektöre yatırım yapmadan önce bir girişimci olarak nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle her yönüyle hassas ve çok profesyonel analizler yaptığımızı söylemek isterim. Çok iyi bir piyasa araştırması ile piyasayı her yönüyle incelemek ve piyasa ihtiyaçlarını çok iyi tahlil etmek bu

durumda çok önemli. Bu çalışmaları yaparken çok özenli ve dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Aynı dikkati risk analizleri yaparken de gösteriyoruz. Bugüne kadar farklı zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldık fakat doğru analiz ve doğru adımlarla üstesinden gelmeyi başardık. Doğru ortaklıklar ve doğru ekiple hep daha başarılı olduk. Yatırım alanının ve zamanın doğru olup olmadığı, şirketimizin kapasitesi, olası riskler derken nihai karar veriliyor

ve işe koyuluyoruz. Süreci yönetmek zor mu bilemiyorum zira ben bu sözcüğü literatürümden çıkaralı uzun zaman oldu.

• Tüm bu başarılarınız size “Yılın İş Adamı” ve Econ İnşaat’a Yılın En iyi Çıkış Yapan Firması” ödülünü getirdi. Bu değerli ödülleri genç yaşında hak etmiş bir iş adamı olarak bu konuda duygularınızı da bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle beni ve firmamı ödüle layık gören herkese bir kez daha sizin aracılığınızla teşekkür ederim. Gerçekten ben ve ekibim yaptığımız her işin hakkını verebilmek için büyük bir gayret içindeyiz. Çok çalışmak, disiplin, dürüstlük, adalet, gelişmeleri yakından takip etmek ve ayak uydurmak, etkin zaman yönetimi, iyi planlama gibi faktörler bir araya gelince başarı arkasından geliyor. Bu emekler sonucu gelen başarının da ödüllerle tasdiklenmesi de tabii ayrı bir gurur ve motivasyon kaynağı. Samimiyetle itiraf edebilirim ki her ödül alma anında halâ çok heyecanlanıyorum.

• Sosyal sorumluluk projelerinde de oldukça duyarlı davranıyorsunuz. Bu konudan da biraz bahsedebilir misiniz?

Sosyal sorumluluk konusunda farkındalığı olan bir şirketiz. Nasıl ki bireylerin iyi birer vatandaş olması yükümlüğü varsa aynı yükümlülüğün kurumsal kimlikleri olan işletmeler için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Şirketler de finansman kaynakları ile sanat, eğitim gibi toplum ihtiyacına yönelik destekleyici çalışmalara ağırlık vermeliler. Madem topluma faydalı işler yaptığımızı savunuyoruz kâr amacından bağımsız faaliyetlerde de bulunmalıyız. Borhan Holding olarak, topluma faydalı olacağını

inandığımız tüm kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya devam ediyoruz.
Örneğin; son zamanlarda Econ İnşaat proje
bölgesi olan İstanbul- Kağıthane ilçesinde yer alan okullarımızdaki öğrencilerimiz için Kağıthane
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaparak, öğrencilerimize burs imkânı sağlıyor, okullarımızı ve öğrencilerimizi daha iyi şartlara sahip olmaları yönünde sınırsız destekliyoruz. O bölgede inşaatı yapıp, konutları satıp, sadece kâr elde etmek gibi sığ bir amaca hizmet etmek, şirket ahlâk anlayışımızda asla yeri olmayan bir düşüncedir. Bizim amacımız topluma gerçekten faydalı olabilmektir.

• Gençlere önerileriniz nelerdir?

Gençlere ilk olarak içinde bulundukları bu kıymetli yaşları en verimli şekilde geçirmelerini öneriyorum. Gerçekten hayat çok çabuk geçiyor.Hayatta her ne olmak istiyorlarsa öncelikle hedeflerini belirlesinler ve bu hedeflere ulaşmak için sağlam adımlar atsınlar. Yılmamayı öğrensinler. Başarılar, birçok başarısızlık deneyiminden sonra da gelebiliyor.Yaşadıkları her başarısızlıktan ders alıp yollarına devam etsinler. Çevrelerinde bulunan herkesi önemsemeyi ve dinlemeyi öğrensinler. Her insanda alınacak bir ders, dinlenmeye değecek bir hikaye, bir nasihat vardır. Fark ve farkındalık yaratmak için ellerinden gelen gayreti göstersinler. Vizyon sahibi bir birey olma adına kendilerini sürekli geliştirsinler. Ve tüm bunları yaparken kişisel ve toplumsal değerlerinden asla vazgeçmesinler. Adalet, eşitlik ve dürüstlük kavramlarından ödün vermeden başarılarının altına gururla imzalarını atsınlar.

• Son olarak BossLife Dergisi hakkında düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Öncelikle böyle profesyonel bir dergi yayınladığınız ve bu dergiyi iş dünyasıyla buluşturduğunuz için size teşekkür etmek istiyorum. Derginizde bana da yer vermeniz benim için oldukça mutluluk verici. Umarım çok değerli okuyucularınız için keyifli bir söyleyişi olmuştur. Her birine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kaynak: Boss Life Dergi