Home Etkinlikler Biraz Tarih Bolca Keyif

Biraz Tarih Bolca Keyif

Yüzlerce yıldır sultanlardan ünlülere dek sayısız kişinin keyif yaptığı tarihi hamamları yeniden keşfetmenin tam mevsimi.
Pürüzsüz mermerlerin kubbeden vuran ışık huzmeleriyle parladığı, mis gibi sabun kokularının sıcak sulardan yükselen buğuya karıştığı masalsı bir dünyadır hamamlar.
Bir yandan asırlara uzanan tarihleri, mimarileri ve buralara yolu düşenlerin hikayelerinin büyüsüne kapılır,
bir yandan da geleneksel bakım kürleri ve özel masajlarla kendimizi yenilenmiş hissederiz. Ünü İstanbul’dan dünyaya yayılan tarihi hamamlar şehrin bize sunduğu en güzel keyif adreslerinden. Hazır havalar da soğuyorken, kendinize bir hamam keyfi hediye etmek sizce de güzel olmaz mı?

Ayasofya – Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan’ın, 16. yüzyılda Mimar Sinan’a inşa ettirdiği, şimdiki adıyla Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nda size. kese köpük masajıyla birlikte baş ve boyun masajının uygulandığı, bu rahatlatıcı terapinin ardından da Osmanlı usulü şerbetin ikram edildiği Pir-ü Pak ritüelini öneriyoruz.

Cağaloğlu Hamamı

1741 yılında yapılan bu görkemli yapı, İstanbul’un en büyük hamamlarından biri. Geniş kubbeleri, fıskiyeli mermer havuzu ve işlemeli sütunlarıyla göz kamaştıran Cağaloğlu Hamamı. ziyaretçilerine sunduğu geleneksel kese köpük masajı terapisiyle bir zaman yolculuğu yaşatıyor adeta.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Mimar Sinan’ın bir başka şaheseri olan Kılıç Ali Paşa Hamamı, İstanbul’un denizcilikle bağdaşmış en eski bölgelerinden Tophane’de, Kılıç Ali Paşa tarafından, Osmanlı donanmasının askerlerine hizmet vermesi için 16. yüzyılda inşa ettirilmiş.

Şimdi ise, dinlenme bölümünde yumuşacık yastıklara oturup şerbetinizi yudumladıktan sonra geleneksel bir hamam ritüeli yaşayacağınız, büyüleyici bir atmosfere sahip çok özel bir mekan olarak hizmet veriyor.

Galatasaray Hamamı

1481 yılında Sultan 2. Beyazıt tarafından Galatasaray Lisesi’nin hemen yanına inşa ettirilen Galatasaray Hamamı, bir zamanlar lise öğrencilerine hizmet veriyormuş.

Mekan, kese, sabunlu masaj, köpük banyosunun ardından egzotik kokulu bir yağ ile yapılan aroma terapi özellikli masajı içeren Pasha servisiyle misafirlerine untulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Kaynak: Boss Life Dergi

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here