Binance Chain Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

binance cüzdanı nasıl kullanılır
binance cüzdanı nasıl kullanılır

Giriş

Binance Chain Cüzdanı; Binance Smart Chain, Binance Chain ve Ethereum’a erişim için resmi Binance kripto para cüzdanıdır. Bu cüzdanı kriptolarınızı güvenle saklamak ve farklı blockchainlerdeki binlerce projeye bağlanmak için kullanabilirsiniz. 

İster BNB’lerinizi başka tokenlarla takas etmek ister NFT çıkarmak ya da yield farming yapmak istiyor olun, tarayıcı uzantısı cüzdanla bunların hepsini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Binance Chain Cüzdanı şu anda Chrome, Firefox ve Brave’i desteklemektedir.

Binance Chain Cüzdanı’nı özel kılan nedir?

İlk bakışta Binance Chain Cüzdanı diğer uzantı tabanlı cüzdanlara benzer gibi gözükebilir. Fakat Binance Chain Cüzdanı’nı diğerlerinden farklı kılan birkaç özellik vardır. Bir Binance hesabınız varsa, Wallet Direct ile bu hesabı kolayca cüzdanınıza bağlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hesabınız ve cüzdanınız arasında dijital varlık transferi yaparken adresleri kopyalayıp yapıştırmak zorunda kalmazsınız.

Cüzdanınızı Gmail hesabınızı kullanarak tKey aracılığıyla da oluşturabilirsiniz. Cüzdanınıza erişiminizi kaybederseniz, aşağıdaki üç yöntemden ikisine erişerek cüzdanınızı kurtarabilirsiniz:

  1. Gmail girişiniz aracılığıyla
  2. Yerel cihazınızı kullanarak
  3. Kurulum aşamasında oluşturduğunuz hesap şifrenizle

Özel anahtarlarınızı güvende tutmak büyük bir sorumluluktur, dolayısıyla tKey size bu konuda yardımcı olabilir.

Binance Chain Cüzdanı’nı kullanmaya başlamak, kripto cüzdanlarına pek aşina olmayan kişiler için bu iki özellik sayesinde son derece kolay bir hale gelir.

Binance Chain Cüzdanı’nın kurulumu

1. Binance Chain ana sayfasından Binance Chain Cüzdanı’nı indirin. Uzantıyı kurmak istediğiniz tarayıcıyı seçin.

2. Uzantıyı yükledikten sonra hesap oluşturma sayfasını göreceksiniz. Bu örnekte, Gmail hesabıyla yeni bir cüzdan oluşturacağız. 

Not: Orijinal kurtarma cümleniz ya da tKey giriş bilgileriniz elinizdeyse, mevcut bir kripto cüzdanını da kullanabilirsiniz.

3. [Cüzdan Oluştur]’a tıklayın ve [tKey ile Devam Et: G] seçeneğini tercih edin.

4. Gmail hesabınızı kullanarak giriş yapmanızı isteyen bir açılır pencere karşınıza çıkacaktır. tKey ve Binance Chain Cüzdanı, ileride ihtiyaç olması durumunda kimliğinizi doğrulamak için Gmail hesabınızı kullanacaktır.

5. Bir sonraki adım, özel anahtarınızı kaybetmeniz durumunda ikinci bir koruma katmanı işlevini görecek bir şifre oluşturmaktır.

6. Bu aşamada, hesabınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz Binance Chain Cüzdanı kurtarma cümlenizi göreceksiniz. İsterseniz kurtarma cümlenizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Cümle toplamda 12, 15, 18, 21 ya da 24 kelime içermelidir.

Kurtarma cümlenizi hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Bu cümleyi banka hesabınızın şifresi ya da pin kodunuz gibi saklamanız gerekir. Cümleyi kaybetseniz bile e-posta adresinizle birlikte tKey şifrenizi kullanarak Binance Chain Cüzdanı’nıza erişebilirsiniz.

7. Kurtarma cümlesini güvenle kaydettiğinize emin olduktan sonra Devam tuşuna tıklayabilirsiniz.

8. Binance Chain Cüzdanı’nızı başarıyla kurdunuz. Artık BSC, Binance Chain ve Ethereum tokenlarını göndermek ve almak için cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu blockchainler üzerindeki akıllı sözleşmeler ve DApp’lerle de etkileşim kurabilirsiniz.

Wallet Direct ile BNB yatırma

Binance Smart Chain ağını kullanmak ve bu ağla etkileşim kurmak istiyorsanız, cüzdanınızda biraz BNB bulunması gerekir. Transfer yaparken ve akıllı sözleşmelerle etkileşim kurarken işlem ücretlerini BNB ile ödeyebilirsiniz. İki tür BNB tokenı vardır: BEP-20 ve BEP-2. Bu örneğimizde BSC ile etkileşim kurduğumuz için BNB BEP-20 tokenlarını kullanmamız gerekir

Binance spot cüzdanınızda halihazırda BNB’niz varsa, [Wallet Direct] özelliğini kullanarak hesabınızı Binance Chain Cüzdanı’nıza bağlayabilirsiniz.

1. Cüzdanın ana sayfasında sağ üst köşedeki simgeye ve daha sonra da [Binance.com hesabına bağlan]’a tıklayın

2. Binance hesabınıza girin ve [Doğrula ve adresimi bağla]’ya tıklayın.

3. Bu aşamada karşınıza çıkacak açılır pencerede [Cüzdana bağlan] tuşunu göreceksiniz. Bu tuşa tıkladığınızda Binance Chain Cüzdanı açılır ve buradan [Bağlan]’a tıklayabilirsiniz.

4. Bir sonraki adımda cüzdanınıza Binance’in mesajını imzalaması için izin vermeniz gereklidir. Bu adım cüzdanın sahibi olduğunuzu doğrular ve bağlanması için cüzdana izin verir.

5. Önceki adımları tamamladıktan sonra son bir güvenlik katmanı olarak Binance’in kimlik doğrulama sürecinden geçmeniz gereklidir. Hesabınızda iki faktörlü doğrulama etkinleştirilmiş durumdaysa bunu da kullanmanız gerekecektir.

6. Doğrulamanın başarıyla tamamlanmasının ardından Binance hesabınız cüzdanınıza bağlanacaktır. Bunu, cüzdanınızın hesap bölümünde ya da Wallet Direct web sayfasında görebilirsiniz.

7. Binance hesabınızdan fon transferine başlamak için [Al] tuşuna tıklayın ve [Wallet Direct]’i seçin.

8. Bu aşamada, transfer edebileceğiniz varlıklarınızın bakiyesini göreceksiniz.

Başka bir cüzdandan para yatırma

Doğrudan başka bir cüzdandan da para yatırabilirsiniz. Bu örnekte, Binance hesap cüzdanımızdan Binance Chain Cüzdanı’na BNB transfer edeceğiz. 

1. Binance hesabınızdaki çekme sayfasına gidin ve BEP-20 (BSC) ağını seçin.

2. Binance Chain Cüzdanı’nızda [Binance Chain Yerel Tokenı]’na ve daha sonra da [Al]’a tıklayın.

3. Taratabileceğiniz bir QR kod veya çekimi yapacak cüzdanınıza kopyalayabileceğiniz bir adres göreceksiniz. Tüm BEP-20 adreslerinin 0x, BEP-2 adreslerinin ise bnb ile başladığını lütfen dikkate alınız.

Binance Chain Cüzdanı listesine yeni tokenlar ekleme

1. Binance Chain Cüzdanı’nızı kurduktan sonra varsayılan olarak yalnızca BNB bakiyenizi göreceksiniz. [+] tuşuna tıklayarak listede arama yapıp daha fazla token ekleyebilirsiniz.

2. Eklemek istediğiniz tokenı bulun ve onay kutucuğuna tıklayın. Biz bu örnekte Binance-Peg Ether’i ekledik. Listeden eklememiş olsanız bile cüzdan yatırılan diğer tokenları da kabul edecektir. Kutucuğa tıklamak yalnızca bakiyeyi görünür hale getirir.

Binance Chain Cüzdanı’nı Binance Smart Chain’e Bağlama 

Binance Chain Cüzdanı’nızı kullanarak Binance Smart Chain’le kolayca etkileşim kurabilirsiniz. Yalnızca birkaç tıkla staking yapmaya, takas etmeye ve DApp’lerle etkileşim kurmaya başlayabilirsiniz. Biz burada PancakeSwap’a nasıl bağlanabileceğinizi göstereceğiz. Fakat neredeyse tüm DApp’ler, cüzdanınızı bağlamak için aynı kullanıcı arayüzüne sahip olacaktır.

1. Ekranın sağ üst köşesindeki [Bağlan] tuşuna tıklayın.

2. [Binance Chain Wallet]’ı seçin. Tüm DApp’lerin Binance Chain Cüzdanı’nın kullanımını desteklemediğini lütfen dikkate alınız.

3. Karşınıza çıkan açılır pencere DApp’e bağlanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Onaylamak için [Bağlan] tuşuna tıklayın.

4. Bu aşamada, cüzdan adresiniz sağ üst köşede gözükecektir.

Son Söz

Binance Chain Cüzdanı, özellikle de Binance hesabına sahip kişiler için harika bir kripto cüzdanıdır. Kripto varlıkları gönderirken ve adreslerle uğraşırken biraz gergin olmanız doğaldır, bu nedenle Wallet Connect’ten mümkün mertebe faydalanmak iyi bir fikir olabilir. Aynısı özel anahtarlar ve kurtarma cümleleri için de geçerlidir. Bunlar, kripto dünyasına yeni adım atan herkes için büyük bir engel teşkil eder. Dolayısıyla, cüzdanları mümkün olduğunca kullanımı kolay hale getirmek kripto ve DeFi‘ye katılmanın harika bir yoludur.

Kaynak: Binance