Mustafa Çakır Anlatıyor…

• Mustafa Çakır kimdir?

Samsun Terme doğumluyum. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Babam emekli öğretim görevlisi, annem ev hanımıdır. Üç kardeşin en büyüğüyüm. Çok fazla gezerim, zamanın Evliya Çelebisi gibiyim. En büyük tutkum alışveriş yapmak. Yaptığım işin en zevkli yanı çok geziyor olmam.

• Ulaştırma Gümrük Müşavirliği kuruluşu, faaliyet alanları ve hizmet kaliteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ulaş Gümrük Müşavirliği, hizmet sektöründe, uluslararası alanda Dünya standartlarında hızlı ve çağdaş bir hizmet vermek için Ulaş Gümrük Müşavirliği adı altında faaliyete başlamış İstanbul, Kocaeli, Zonguldak, Bartın, Karabük, Samsun, Ereğli ve yakında faaliyete geçecek olan Mersin ve İzmir ofisleri ile bugün ki sağlam yapıya ulaşmıştır. Şirketimiz dış ticaret kapsamında, her türlü ithalat, ihracat, lojistik, tahmil tahliye, serbest bölge işleri, antrepo işlemleri, geçici ithalat ve ihracat transit aktarma vb dış ticaretin her aşamasında bulunan ve dış ticaret sektörüne yön veren ve uzmanlık gerektiren her türlü gümrükleme hizmeti verebilecek kapasite ve yeterlilikteki kadrosu ile gümrükleme sektöründe saygın bir konuma ulaşmıştır. Ulaş Gümrükleme Müşavirliği her biri kendi sektörünün lideri olan kurumsal yerli ve yabancı sermayeli firmalara gümrük müşavirlik hizmeti vermektedir. Şirketimiz her zaman

gelişmekte olan uluslararsı dış ticaret hacminin önemini iyi bilen ; buna bağlı olarak gelişen, dış ticaret hacmine cevap verebilecek bilgi, teknoloji, tecrübe ve profesyonel yönetim anlayışına sahip bir şirkettir. Bu özellikleri ile sektöründe hizmet konusunda kalite, hız, tecrübe ve güven kavramlarıyla birlikte anılan, müşterilere özel çözümler üreten ve teknolojik gelişmeleri ilk uygulayan sektöründe lider bir firmadır.

• Türkiye’nin Dünya Ticaretindeki yeri ve durumu hakkında bilgi verir misiniz? Ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Dış Ticaret ülkeler arasında alışveriş bir nevi alım satım işlemlerinin tamamıdır. Bunlar ithalat ve ihracattır. Bunun yanı sıra transit ticarette vardır. Ülkeler üretemedikleri ürünleri yurt dışında satın almak kaydıyla ithalat yaparlar. Kendi içerisinde ürettikleri ürünlerin yurt dışına pazarlanması ihracattır. İthalat ve ihracat kavramları ülke ekonomisinin gidişatını belirleyen unsurlardır. Türkiye’nin dışarıdan aldığı ürünlerin başında enerji yani petrol ve endüstri ürünleri geliyor. Türkiye aynı zamanda dış satım yani ihracat yapan bir ülkedir. İhracatlarımızı başta tarım ürünleri ve madenler oluşturmaktadır. Bunda ülkemiz için en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta cari açık sorunudur. Cari açık; bir ülkenin ürettiğinden fazla harcaması anlamına gelir. Bu ne demek? 10 kuruş geliriniz var ama gideriniz 15 kuruş. Bu cari açık sorunu ile ilgili benim düşüncem, dışarıdan ithal ettiğimiz ürünleri

tüketimden ziyade kazançlı yatırımlara çevirebilirsek sorun teşkil etmez. Yok eğer bu harcamayı lüks tüketimde ve açığı kapatmada kullanırsak işte o zaman cari açık sorun olur. Bir ülkede ekonomik dengelerin sağlanması için sadece devletin gelir ve giderlerinin eşitlenmesi, denk bütçe ile çalışması yeterli değildir. Dengeli bir ekonominin kurulması, üretimi arttırmanın yanı sıra tüm kurumlara tüketim bilincini yerleştirmek suretiyle olur. Biz buna halk arasında “ iktisatlı harcama” diyoruz.

• Şirket olarak gelecekle ilgili hedefleriniz ve şu an üzerinde çalıştığınız projeleriniz var mı?

TİM ( Türkiye İhracatçılar Meclisi ) tarafından hazırlanmış Sayın Cumhurbaşkanımız ve mevcut Hükümetimizin desteği ve katkılarıyla Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, Türkiye’nin ihracatını 500 Milyar Dolara çıkaracak bütünsel bir eylem planı oluşturmak ve ihracatın sürdürülebilir olmasını sağlamak hedeflerimizin başında gelmektedir. Bu projenin hedefi yani 2023 stratejisinin; Cumhurbaşanından, Başbakana, Hükümetten, Muhalefete, Sivil Toplum Örgütlerinden sokakdaki vatandaşa dek bir milli strateji olarak benimsemesiydi. Çünkü hedefe ulaşmak, toplum olarak hedefe inanmaktan, hedefe kilitlenmekten geçiyordu ve öyle de yapıldı. TİM’in 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve eylem planı YPK’nın onayı ardından tarihinde ilk kez bir sivil toplum kuruluşu projesi 12 Haziran da Resmi Gazetede yayınlanarak devlet projesi haline geldi. Bu bir toplumsal kalkınma projesidir. Toplumsal kalkınma;

toplumun bir bütün olarak gelişmesini ve ilerlemesini ifade eder. Bu gelişmeye toplumun bütün kurumları katılmalıdır. Biz Ulaş Gümrük Müşavirliği olarak ülkemizin refahı için sorumluluğumuzun farkındayız ve biz de projelerimizle 2023 hedefinde varız diyoruz.

Bu kapsamda Ulaş Gümrük Müşavirliği Şirketi olarak tüm dünyada yaygın olan “ DOOR TO DOOR “ sistemi çerçevesinde gruba bağlı olan Bato Trans Uluslararası Taşımacılık, Sude Denizcilik, CKR Lojistik kardeş firmalarımız ile birlikte ( Kara-Hava-Deniz ) ile hizmet ve alternatif rekabet şartları sunmaktadır.

Günümüzdeki bilgi çağı, ekonomiyi teknoloji ile bağlantılı olmaya sevk etmiştir. Ofisinizdeki bir bilgisayar dünyayı önünüze getiriyor. Sanayicilerimizin gerekli bağlantıyı kurup bir malın alışı ve satışı konusunda anlaşma sağlaması durumunda Ulaş Gümrükleme olarak iddia ediyoruz! Ürününüzü kapıdan teslim alarak lojistik firmamız ile iç nakliye yapılarak gümrüğe sevk edilmesi, gümrüklerdeki tüm işlemlerin bitirilmesi, yükleme, boşaltma, yurt dışındaki yatırımcı ortaklarımız ile yeni kurduğumuz “ RO-RO LINE “ gemi seferlerimiz ile kapıdan teslim alıp taşırız, gümrükleriz ve kapınıza teslim ederiz. En son ki projemiz yabancı yatırım ortaklarımız ile denizyolu tır taşımacılığında RO-RO LINE gemimiz sefere başlamıştır. Biz Ulaş Gümrükleme olarak Türkiye de bu hizmetleri sağlayabilen tek firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Sloganımız ; “ Beklentilerinize Güven’le Ulaş’ın.

2023 yılında, Türkiye’nin ihracatını 500 Milyar Dolara çıkaracak bütünsel bir eylem planı oluşturmak ve ihracatın sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışıyoruz.

• Sizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir? Kendinizi bu sektörün neresinde görüyorsunuz?

Ulaş Gümrük Müşavirliği bu sektörün lideridir. Şimdi rakiplerimiz bu cevabı okuyunca hemen araştıracaklardır yıllık cirolarımızı falan. Araştırmaya kalkıp fazla yorulmasınlar çünkü bunlar kalitenin göstergesi değildir. Bakın Toyota’nın yıllık dünyada üretim ve satış 10 milyon araç civarında. Oysa bir yüzyılı aşkın süredir dünyadaki en seçici ve güçlü patronların tercih ettiği Rolls Royce sadece yılda 4063 adet üretim ve satış yapmaktadır. Ulaş Gümrük Müşavirliği kalitesi ve güveni ile bu sektörün Rolls Royce’ dür. Demir, kömür, çimento, alçı, tekstil ve yaş sebze ve meyvede her biri kendi sektörünün lideri olan yerli ve yabancı sermayeli firmaların bizimle çalışması kalite standartlarımızın ve misyonumuzun yüksek olduğunu göstermektedir. Hep demişimdir Ali Ağaoğlu dua etsin inşaat sektöründe olmadığıma diye.

• Mustafa Çakır olarak iş yaşamınızdaki başarınızın sırrı nedir?

İlk başta çok şükrederim. Ben hayatımı manevi, ahlaki inançlarım doğrultusunda yönlendirmeye çalışır karşılaştığım olaylarda bu inancımdan aldığım güçle yoluma devam ederim. Peygamberlerin hayatları her zaman beni etkilemiştir. Allahu Teala Peygamberleri insanlara klavuz, kaptan misali karanlıkta yol gösteren ışık olsunlar diye göndermiştir. Peygamberlerin hayatı

varlıkta, yoklukta, mutlulukta, tasada nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda bize apaçık ipuçları verir.Ben hayat felsefesi olarak bu doğrultuda yaşamaya çalışırım. Örnek olarak kuyunun dibine atılmışsam şunu bilirim ki; Hz.Yusuf Peygamberin Mısır’ın başına geçmesi kuyunun dibine atılmasından geçiyordur inancımla, kuyuya düştüğümde karamsarlığa düşmek yerine başarıya giden yolun o kuyunun dibine atılmaktan geçtiğini bilir daha güçlü, inançlı, tecrübe ve deneyimimle yolumu ve hedefimi devam ederim. Sonuç olarak bu ve buna benzer olaylar ticaretimde ve özel hayatımda klavuz niteliği görmektedir. Hırslıyım, sonuç odaklıyım, korkmam, tuttuğumu koparırım, hayallerimin peşinden giderim herkesin durduğu yerde ben devam ederim ama haram ve helal dairelerinin dışına çıkmadan.

• Geçmişe dönüp baktığınızda şunu da yapamadım dediğiniz, pişmanlıklarınız ve hayatınızı etkileyen olaylar var mı?

Başrollerinde Adam Sandler ‘in oynadığı Click isminde bir film izlemiştim bu arada kesinlikle tavsiye ediyorum. Filmde sihirli güçlere sahip bir kumanda var başroldeki Adam Sandler kumanda ile hayatını geri sarıp olaylara müdahale edip değiştirme imkanı buluyordu ve sonu çok anlamlı biten bir film. O filmi izledikten sonra düşündüm bana böyle bir kumanda teklif edilirse kabul eder miydim diye, asla kabul etmezdim. Çünkü Rabbimin buyurduğu gibi bizler bilemeyiz.Şer bildiğimiz hayr, hayr bildiklerimiz şer

olabilir. Çünkü hayatta yaşadığımız her olay olumlu veya olumsuz zincirin birer halkası gibidir. O yüzden bugün ki yaşadığımız bir olay, kaybettiğimiz bir şey belki de ileride mutluluğa ve başarıya giden bir yolun başlangıcı ve tetikleyici olabilir. İnanın hayatımdaki kaybettiğime üzüldüğüm bir şeyin ardından her zaman daha güzeline sahip oldum. Her insanın hayatında inişler ve çıkışlar olabilir çünkü insanın hayatta her şey zıttı ile anlam kazanır. Devamlı bahar olsa baharın anlamı olmaz , baharı anlamlı kıştır. Burada en önemli unsur sabır ve teslimiyet. Bilirsiniz en karanlık an şafak sökmeden önceki andır! Mevlana’nın dediği gibi “ taş, taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olmaz. Yüzük olmak isteyen taş, ezilmeyi, yontulmayı göze almalıdır.” O yüzden hiç pişmanlıklarım olmadı!

• İş hayatına nasıl adım attınız?

İlk iş hayatıma, ticarete ilkokul dördüncü sınıfta başladım. Evet espiri yapmıyorum toptancıdan bir kutu sakız alıp tek tek dolaşıp satarak başladım. Ortaokul ve lise dönemlerimde eskiden 36 poz olan fotoğraf makinaları vardı onlarla fotoğraflar çekip satardım. Üniversite zamanlarımda üniversitenin tüm balo,eğlence sektörleri benim elimdeydi, hatta pazarda pirinç bile sattım vs bunların hepsi güzel anılar ve deneyimlerdi. Ben hayallerimin peşinden giderek iş hayatına girdim.Askerliğimi bitirip döndüğümde ülkede Ecevit Krizinin yaşandığı dönemlerdi. İnsanların sadece sigortamız ödensin çalışırız dediği dönemler ülkemizde ne bir yatırım vardı ne de bir iş kolu. Babam Şemsettin Çakır

sağolsun bana devlet kapısında bir memurluk ayarlamıştı. İşte o gün düşündüm bir tarafta memurluk, hayatın garanti bir de memur eş bulurduk herhalde ömür boyu yuvarlanıp giderdik. Bir tarafta da hayallerim. Ben günlük tutarım hep iş adamı olmayı hayal ettiğimi yazmışım. Ve o gün memur olmayı değil hayallerimin peşinden gidip iş adamı olmaya karar verdim. 2005 senesinde bir ceket ile bu sektöre atıldım. Rabbime şükürler olsun şu an 400e yakın sanayici ile çalışıyoruz. Bu arada bu işe vesile olan ve bugünlerime gelmemde hep yanımda olan Adem Baba kardeşime, İbrahim Ağabeyime ve Sude Denizcilik Oğuz Ünlüer kardeşime teşekkür ederim.Çünkü en büyük gücümüz kardeşliğimizdir.

• Dış Ticaret ile uğraşıyorsunuz küresel anlamda krizler sizi korkutuyor mu?

Rakiplerimin durduğu zaman, yürümeye devam etmeyi seviyorum dediğim gibi. İçinde bulunmuş olduğumuz sektörün bilgi zenginliğine deneyim ve tecrübeye sahip olup, kendinizde herkesin gördüğü ve bildiğinden farklı olanı algılayan ön görme ve önlem alır ve cesaretinizi gösterirseniz krizleri fırsata çevirebilirsiniz!

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here