Art Design Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi Anlatıyor…

Kişiye özel mobilya deyince akla gelen ilk markalardan biri olan Art Design, art deco tasarımlardan sonra şimdi de luxury modern ile iddiasını ortaya koyuyor. Art Design, şimdi de luxury modern konseptiyle sınırları zorlayacak.

Mobilya, yaşam alanlarımızı var eden temel objelerden bir tanesi ve yıllar önceye baktığımız zaman mobilyada tasarımsal çizgiler daha revaçta. Birkaç senede bir mobilyalarımızı değiştirmek, trendlere ayak uydurmak istiyoruz. Bu anlamda Türkiye, mobilya sektöründe dünyada çok önemli bir konuma gelmiş durumda. 2017 yılını 2.7 milyar Dolar ihracat ile kapatan sektör, bugün Afrika’nın bir numaralı mobilya ihracatçısı. Fransa’dan ABD’ye, Hindistan’dan Rusya’ya ve hatta Çin’e dahi mobilyalarımız gönderiliyor. Türk mobilyası artık İtalyan mobilyasının tahtını sarsacak konuma geldi. Türk mobilyasının bu yükselişindeki en büyük katkıyı sunan firmalardan bir tanesi de Art Design. 2000’li yılların başında kişiye özel mobilya tasarımındaki boşluğu görüp Rıza Terzi, Art Design markasını kurmuş. Markanın sloganı da zaten “Tasarım Ötesi”… Zamana, mekana hapsolmayan tasarımlar… İstanbul Modoko’da Art Deco ve Luxury Modern olmak üzere iki mağazaları bulunan Art Design’da işleri birkaç senedir kardeş Turgay Terzi yönetiyor. Sürekli markayı geliştirmek üzere yurt dışındaki fuarları yakından takip ediyor, yeni yatırımlar yapıyor, sektöre yenilik katıyor. Birçok ünlü ismin de tercih ettiği Art Design’ın Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Terzi, Art Design’daki yenilileri ve mobilyadaki son trendleri anlattı.

Art Design hakkında bilgi verebilir misiniz?

kapı büyüklükleri nedeniyle vinç hizmeti, pencereyi kırıp mobilyayı içeriye sokma gibi çeşitli hizmetleri de satın aldığınız mobilyanın içerisinde sunuyoruz.

• İlk kaç metrekarelik bir alanda mağaza açtınız? Sonra nasıl bir büyüme gerçekleşti?

Art Design’ı Modoko’da yaklaşık 350 m2’lik bir alan üzerine kurduk. 2007 yılında 700 m2’lik bir mağaza daha açtık. 2015 yılında şu anki hacmimiz olan 700 m2 art deco, 700 m2 luxury modern olmak üzere 1.400 m2 mağaza büyüklüğüne ulaştık.

• Önümüzdeki 5 yıllık süreçteki büyüme planlarınız neler?

Öncelikle 2018 için yüzde 25’lik-yüzde 30’luk büyüme bekliyoruz. İstanbul Florya’da ya da Etiler’de showroom açacağız. Bayilikten ziyade kendi özsermayemizle büyümeyi

Bağdat Caddesi’nde gıda işiyle uğraştıktan sonra 90’lı yılların başında kişiye özel mobilya tasarımındaki açığı görüp mobilya sektörüne adım atmamızla başladı Art Design maceramız. Zaten sloganımız da “Tasarım ötesi”. Zamana ve mekana yenilmeyen çizgilerde tasarımlar oluşturuyoruz. Bir evi anahtar teslim şeklinde A’dan Z’ye komple değiştiriyoruz. Lüks bir segmentte iş yapıyoruz. 80 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İç mimarlardan oluşan ve senelerdir bizimle çalışan güçlü bir ekibimiz var. Siz mağazaya geldiğinizde önce sizi dinliyor sonra da evinize ve sizin isteklerinize uygun tasarımları 3D çizimle bilgisayarda göstererek nasıl bir mobilyaya sahip olacağınızı anlatıyoruz. Aynı zamanda mobilyaları teslim etmeden önce mutlaka sizi fabrikaya davet edip mobilyanın son halini de gösteriyoruz. Yaptığımız işin yüzde 75’ini konutlar, yüzde 25’ini ise ofisler oluşturuyor. Kentsel dönüşümle birlikte evlerin küçülmesi özellikle apartman aralıkları, pencere ve

düşünüyoruz. Önce İstanbul Anadolu yakasında sonra Avrupa yakasında mağaza açacağız. 3 yıl içerisinde İstanbul’u tamamlayıp 3 yılda da Anadolu’da şube açacağız. Anadolu’da Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Samsun’da büyümeyi hedefliyoruz.

• Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Üretimimizin yüzde 30’unu ihracat gerçekleştiriyoruz. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerine ve Türki Cumhuriyetlere ihracat gerçekleştiriyoruz. En çok lüks konutlar için projeler geliştiriyoruz.

• Nedir bu luxury modern konsepti?

Son dönemlerde insanlar modern temasını evlerine taşımak istiyorlar. Bu anlamda ağaç, keten gibi malzemeler ağırlık kazanıyor. Ancak modernde lüksü yaşamak isteyen birçok insan var ve onların bu ihtiyaçlarına cevap verecek Türkiye’de bir marka yoktu. Biz de bu boşluğu fark edip hem lüks hem
de modern olacak tasarımları sunduğumuz luxury modern konseptimizle, biraz daha rahat yaşamı ama şıklığında da ödün vermeyen müşterilerimizi hedefledik.

• Art Design Mobilya’da hangi tarz ürünler bulabiliriz?

Art Design olarak müşterilerimize avangard, art deco, lüks modern, klasik, loft, modern ve minimalist tarzda ürünler sunuyoruz. Marka olarak en büyük özelliğimiz ve farklılığımızı sağlayan nokta ise kişiye ve mekana özel tasarımlar sunmamız. Mobilyadaki akımları kişinin ve mekanın tarzıyla yorumlayarak çok özel bir dekorasyon imkanı sunuyoruz.

• Malzeme çeşitliliğinizden bahseder misiniz?

Dünya trendlerini takip ederek, geleneksellikten de uzaklaşmadan Art Design bakış açısını tüm ürün gruplarımıza yansıtıyoruz. Bu yüzden de ürün çeşitlerini çok iyi bilmemiz gerekiyor. Dünyanın dört bir yanındaki fuarları, gelişen teknolojileri takip ediyoruz. Belirli bir malzemeye takılı kalmaktan yana değiliz. Metal, cam, mermer gibi malzeme çeşitlerini tasarımlarımızla doğru bir şekilde harmanlıyoruz.

• Mimari kurguların hazırlanma süreçlerinde nasıl ilerliyorsunuz? Mimari ekibinizden ve teslim sürelerinizi anlatır mısınız?

Çok güçlü bir mimari ekibe sahibiz. Sektörün en vizyon sahibi ekibiyle çalışıyoruz. Değişen trendlere ayak uyduran, kendi hayal güçlerini günün trendleriyle çok iyi harmanlayan, müşterilerin ihtiyaçlarına hızlı ve doğru bir şekilde cevap veren Art Design ekibinden bahsediyorum. Çünkü mimari kurgularda, kişiye ve mekana özel tasarımlar sunabilmeniz için müşteriyi çok iyi dinlemeniz, onun ihtiyaçlarını doğru
bir şekilde algılamanız gerekmektedir. Öyle ki müşterilerin taleplerinden önce neyi istediklerini hissedebilecek deneyime ve donanıma sahip olabilesiniz ki müşterinin de güvenini kazanabilin. Mimarlarımız müşterilerimizin talep ve isteklerini en iyi şekilde dinleyip analiz etmektedir. Müşterilerimizin yaşam tarzını yansıtacak, kişiye ve mekana uygun şık ve ergonomik tasarım sunmaktadırlar. Karar verilen ürünlerle birlikte mekânın çizimleri, mümkün olabilecek her alternatif ile yerleşim planı olarak sunulur. Teslim sürecimiz projenin onaylanmasından ürünün teslim edilmesine kadar ortalama 45 ila 60 gün sürmektedir.

• Size göre bir dekorasyonun olmazsa olmazı nedir?

Art Design markasının dekorasyonda olmazsa olmaz unsurları arasında işlevsellik ilk sırada gelmektedir. Bir tasarım göz alıcı
ve güzel görünebilir ancak konforlu değilse ve bir işlevi yoksa evimizde olmamalıdır. Art Design olarak tasarımlarımızda yaşam alanlarına daima konfor katmaya özen gösteriyoruz. Bununla birlikte uyuma ve orantıya dikkat ediyoruz. Şıklık, konfor,

orantı ve düzen, dekorasyonun her mekânda olması gereken ana unsurları olarak bize her zaman katkı sağlamıştır. Bu doğrultuda müşterinin tarzını ve isteğini, mekanın yapısını ve kendi bakış açımızı da yansıtarak tasarımlarımızı oluşturuyoruz.

Kaynak: Boss Life Dergi