Alwali Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Arif İncegül Anlatıyor…

• Öncelikle Alwali Dergisi’ni tanıyabilir miyiz? San360 Medya bünyesinde çıkan Alwali dergisi olarak Türk ve Arap ilişkilerinde yeni bir pencere açmak, yeni bir platform olmak istiyoruz. Sloganımız ‘Türkiye’den Ortadoğu’ya açılan pencere. Türkiye’de ve bölgede farklı sektörlerden yatırımcıları bir araya getirecek organizasyonlar düzenleyerek yeni bir sinerji oluşturmayı hedefliyoruz. Arap yatırımcıların Türkiye’de hangi desteklerden faydalanabileceğini, hangi alanlarda yatırım yapabileceğine dair kılavuzluk edeceğiz. Aynı zamanda Türk yatırımcıları da bölge hakkında bilgilendireceğiz. Asıl hedefimiz ise karşılıklı olarak yatırımcıları bir araya getirmek, yeni işbirliklerine ön ayak olmak. Alwali dergisi ülkemizin vizyonu ve menfaatleri doğrultusunda yayın yapıyor. Bir yönüyle bir sivil toplum kuruluşu görevini üstleniyor.

• Çalışmalara ne zaman başladınız? Derginin düşünce aşamasından yayın aşamasına geçene kadar yaklaşık iki yıllık bir zaman geçti. Dergimiz San360 Medya bünyesinde hayata geçti. Her şeyden önce yola çıkarken Ajans Başkanı Necmettin Sancak’ın vizyonu ve hedefleri bize yol gösterdi. Dergimizin içerik ve tasarım konusuna aylarca kafa yorduk. Bu konuda bölgeyi, bölge dinamiklerini ve kültürünü çok iyi bilen danışmanlarla birçok toplantı yapıp fikir alışverişinde bulunduk. Bölge ile ilişkileri olan şirketlerden tutun da ülkemizde eğitim gören Arap öğrencilere kadar birçok farklı kesimle bir araya geldik. Bu türde daha önce yapılan bir yayın olmadığı için haliyle planlama sürecimiz uzun sürdü.

• İçerik hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Dergimiz iki ayda bir yayınlanacak. Türkiye’nin doğal ve kültürel güzelliklerini Arap coğrafyasına anlatırken aynı zamanda bölgenin güzelliklerini de tüm okuyucularla paylaşıyoruz. Hem Türkiye’deki hem de bölgedeki gezi destinasyonlarını, kültür değerlerini, alışverişten modaya, doğa ve sağlık turizminden kültür-sanata kadar her kesime hitap edecek konuları işleyeceğiz. Diğer yandan hem ülkemizdeki hem de bölgedeki yatırımcılara kılavuzluk edeceğiz. İlk sayımızda mekan bölümünde dünyanın gözbebeği olan İstanbul’a odaklandık. İstanbul’un semtlerini, tarihi yapılarını ve lezzetlerini ele aldık. Arap coğrafyasındaki eşsiz güzellikleri de paylaşarak, okurlarımızı bir yabancının gözünden Kahire sokaklarında, Petra’nın muhteşem atmosferinde hissettirdik. Ayrıca Ümmü Gülsüm’ün hatıralarıyla müzik severleri yeniden buluşturduk. Magazin bölümünde ise okurlar, alışverişten modaya, mimariden kültür sanata kadar birçok konuyu bulabilecek. İlk sayıda Türkiye’nin dünyaca ünlü mimarı Emre Arolat, Ortadoğu’da yıldızı yükselen modacı Özgür Masur ve Arap müzik dinleyicisinin en sevdiği gruplardan Taksim Trio röportajları yer alıyor. Hayat bölümünde ise Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile yapılan röportaj, Türkiye’nin değeri İstanbul’un Yeni Havalimanı dosyası ve Türkiye’de gayrimenkulde değeri artan şehirler konusu yer alıyor. Ayrıca son yıllarda Ortadoğu’nun adeta sağlık merkezi haline gelen Türkiye’deki sağlık turizmiyle ilgili derinlemesine bir analiz yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin 2023 hedeflerini ve mega projelerini anlattık. İçeriğimizi her sayımızda daha da zenginleştirmek istiyoruz.

• Nasıl bir geri dönüş aldınız? Öncelikle Alwali’nin Türkiye’ye ait bir yayın olduğunu duyanlar biraz şaşırdı. Şu an gerek ülkemizden gerekse yurtdışından dergimizle ilgili çok güzel geri dönüşler almaktayız. Dergimizin içeriği çok beğenildi. Bazı ülkeler ülkemizdeki büyükelçileri vasıtasıyla bu beğeniyi karşımızda dile getirdiler. Bütün bu gelişmeler bizi çok sevindirdi elbette. Basılı dergimizin yanında dergimizin telefon ve tablet uygulamalarına da büyük ilgi var. Şu an özellikle bölgeye yatırım yapmak isteyen şirketlerden önemli dönüşler almaktayız. Şunu belirtmeliyim ki Alwali sadece Türkiye ve Arap coğrafyası arasında değil, Arap coğrafyasının kendi arasında da ilişki kurması için bir platform olmayı hedefliyor. Bunun için Dubai, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkelerde de temsilciliklerimiz olacak. Bu temsilcilikler vasıtasıyla tüm Arap coğrafyasında yeni iş ilişkileri kuracağız.

• Dergi nerelere dağıtılacak? Dergimizin ilk sayısı 100 bin adet basıldı. Ortadoğu’da 20 ülkeye 100 bin adet basımla ücretsiz dağıtımı gerçekleştirilen Alwali; Arap yatırımcılara, tur şirketlerine, havalimanlarına, otellere, alışveriş merkezlerine, uluslararası fuarlara kadar birçok noktada okurlarla buluştu. Dijital uygulamaları ve internet sitesi ile de iki dilde okurlarla buluştu.

• Alwali’yi sadece yazılı basında mı göreceğiz? Alanında ilk olma özelliği taşıyan Alwali sadece basılı mecrada değil internet sitesi, tablet ve telefon uygulamalarıyla insan gözünün görebileceği tüm ekranlarda Arapça ve Türkçe olarak yer alıyor. Hatta yakın bir zamanda İngilizce olarak da yayınlanması noktasında planlarımız var. Ayrıca tüm sosyal medya mecralarında da sürekli güncellenen bir içerikle okurlarımızın karşısındayız.

• Nasıl bir ekibe sahipsiniz? Derginin mutfağında alanında uzman kalemlerin bulunduğu 30 kişilik bir ekip yer alıyor. Bu isimlerin çoğu daha önce birçok başarılı işe imza atmış ülkemizin önde gelen gezi, ekonomi, moda ve gastronomi yazarları. Ayrıca güçlü bir editöryal ve kreatif tasarım ekibimiz var. Dergimiz Arapça olduğu için bölgenin dinamiklerini çok iyi bilen yayın danışmanlarımız ve çevirmen ekibimiz var.

• Türk kültürü ve değerleri ile ilgili içerikler olacak mı? Elbette. Dergimizin mekan bölümünde İstanbul’a odaklanıyoruz. İstanbul bir anlamda Türkiye’nin özeti gibi. Gezi noktalarının yanı sıra yeme içme, el sanatları gibi birçok konuda kültürümüzün farklı renklerini gösteriyoruz. Bunun dışında Seyahat bölümümüzdeki iç destinasyon bölümümüzde ülkemizin farklı köşeleriyle ilgili hem turistik hem de kültürel yazılara yer veriyoruz. Bunun dışında çeşitli röportajlarla müziğimizden, el sanatlarına, yeme içme kültürümüzden iş kültürüne kadar birçok önemli isimle görüşüp kültürümüzü tanıtmaya gayret ediyoruz.

• Yayın politikası ve hedeflerine baktığımızda bir nevi sivil toplum kuruluşu vazifesi yerine getiriyor diyebilir miyiz? Evet, haklısınız. Alwali olarak bir bakıma Sivil Toplum Kuruluşu misyonu üstlenmiş durumdayız. Türkiye’nin hem ekonomi alanında hem de turizmde büyük hedefleri var. Biz de burada çorbada tuzumuz olmasını istiyoruz. Alwali, ülkemizin bu hedeflerine ulaşması için önemli adımlardan biri olacak.” Burada bir şeyin altını özellikle çizmek istiyorum. Bu dergiye inanan ve bu işe yüreğini koyan San360 Medya Ajans Başkanı Necmettin Sancak’a, katkı ve desteklerinden ötürü başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara ekibim adına teşekkürlerimizi sunuyorum.

Kaynak: Boss Life Dergi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here