Zeigarnik Etkisi (94. Gün)

Rus psikolog Bluma Zeigarnik tarafından bulunan “Zeigarnik etkisi” insanların yarım kalan şeyleri unutamadığını ifade eder.

Bir restoranda garson herkesin siparişini alır ama bir yere yazmaz, siparişler geldikten sonra Bluma Zeigarnik garsona bunların hepsini nasıl aklında tuttuğunu sorar, garson da “ilettiğim siparişleri aklımdan siliyorum” der. Bu durum Zeigarnik’in ilgisini çeker ve “Zeigarnik etkisi” ortaya çıkar.

Diziler en önemli yerinde bitirilip neden sonunda “devam edecek” yazılır, yarım kalan aşklar neden efsane olur? İşte bu yüzden…

Sınavdan çıktığınızda yapamadığınız soruları daha net hatırlarsınız, aklınıza bir şarkı gelir ama tamamını hatırlayamazsınız ve ona takılıp kalırsınız.

Yeni bir işe odaklanabilmeniz için yarım bıraktığınız işleri tamamlamanız gerekir aksi halde zihniniz size baskı yapar, yarım kalmak acı verir. Ertelemek zihnimizi meşgul eden bir bağımlılıktır, ertelememek için işe bir yerden başlamak gerekir.

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler şimdi daha iyi anlıyorum, başladığımızda zihnimizi meşgul eden işleri bitirmek daha kolaydır.

(Bu yazıda 154 kelime var) #100Gün100Kelime’de 94. gün sona erdi.