“Yolları podyuma çeviren İngiliz asilzadesi” Bentley

Parlayan jantlar, karbon fiber ve kromdan yapılmış gövdeler, iç tasarım ultra lüks bir otel suiti!.. Bir tasarım, performans ve butik üretim eseri Bentley… Uçak motoru üretmeyi bırakıp otomotiv sektörüne farklı bir vizyonla giren Walter Owen Bentley, caddeleri podyuma dönüştüren bu markanın mucidi…

Mulsanne, Turbo R, Continental, Brooklands,
Azure, Turbo RT…En üst segment spor otomobillerin performansına sahip, tasarımıyla biricik, lükste sınır tanımayan modelleriyle Bentley, Rolls Royce ile yarışan tek otomobil. Ve son dönemlerde hep bir burun önde!

Bentley Boys’un fırtına gibi estiği dönemde en önemli rakiplerinden biri olan zarif, şık ve güçlü otomobilleryle ünlü Bugatti, Bentley’nin aslında ‘dünyanın en hızlı kamyonları’nı yaptığını ifade eden iddialı bir çıkış yaptı.

Bentley, İngiltere’nin ince çizgili takım elbiseleri ve gerçek altın içine gömülü şık tasarıma sahip porselen kol düğmeleriyle olduğu kadar, yatlarla ve Fransa’nın Riviera tatilleriyle de harika uyum sağlayan bir otomobil.

Bentley, 1919’dan beri, tasarımı, performansı, el yapımı özel üretimiyle ön plana çıkarken, sosyal ve finansal olarak ayrıcalıklı olanların tercihi oldu. Walter Owen Bentley (1888-1971) tarafından kurulan Bentley Motors, zaman içerisinde otomotiv sektöründe dünya lideri olacak kadar büyüdü ve 2002’de kraliçe için üretilen ‘Devlet Limuzini’nin bağımsız üreticisi olarak Büyük Britanya’nın bir sembolü haline geldi.

Uçak Motoruyla Başlayan Yolculuk

Şirketin kurucusu Walter Owen
Bentley, otomobil dünyasına girmeden
önce, Birinci Dünya Savaşı’nda uçaklara
uyarlanan güvenilir devir hareketli motorlar
tasarlaması ve üretmesiyle tanınmıştı. Bentley Motors, ilk modelini 1921’de geliştiren, tasarlayan, üreten ve satan Bentley tarafından 1919’da kuruldu.

Bentley’nin 3 litrelik ilk modeli, müşterilerin şasiye ekleme yapmasını engellemek için kısa süre içerisinde 4.5 litrelik modele yükseltildi. ‘Blower Bentley’ takma adına sahip otomobil, ön panjurun altından ön tarafı aydınlatan, benzersiz bir süperşarjöre sahip. Ancak bu kusursuz otomobil, görünümüne ve popülaritesine rağmen, orijinal James Bond otomobili ve ‘The Avengers Steed’in seçimi olarak kendi şöhretini kazanan 6.5 litrenin performansı karşısında gölgede kaldı.

Le Mans’da Kanıtlanan Performans

Kaliteli bir üretici olarak tanınmasına rağmen Bentley, sürekli olarak finansal bir mücadele içindeydi. Milyoner Woolf Barnato’nun hisseleri satın alması, işletmenin taşlarını bir arada tuttu ve ‘Bentley Boys’ sayesinde Le Mans’da üst üste dört zafere imza atarak alkışı hak eden bir dizi yarışı kazanmanın keyfini sürdü.

Firmaların birleşmesi, Bentley’nin Rolls’un daha
az maliyetli küçük kardeşi olmasıyla beraber devam
etti ve Vickers 1980’de Rolls Royce’un araba üretim kısmına geçene ve Mulsanne ile Bentley markasını tekrar oluşturana kadar satışlar her yıl düştü. Bu dönemi

takip eden 10 yıl içerisinde, Bentley’ler Rolls Royce satışlarını yakalamaya başladı ve spor araba hatları, Mulsanne, Turbo R, Continental, Brooklands, Azure ve son olarak, BMW Rolls Royce’u almadan önce, 2003’te piyasaya çıkan Turbo RT gibi alternatiflerin performanslarına sahip, popülaritesi artmakta olan prestijli otomobillerle Rolls Royce’un satışlarını aşmaya başladı.

Günümüzde, hiçbir zaman olmadığı kadar popüler Bentley… Pek çok yükseliş ve düşüş yaşayan bir şirket, fakat her zaman istisnai kalitede arabalar üretmeyi başarıyor. Bazen Rolls Royce’un gölgesinde kalmış
olsa da, halen kraliyet ve devlet adamlarının ilk tercihi olmasını sağlayan kaliteyle her zaman direnme ve karşı koyma becerisini gösteriyor.

Kaynak: Boss Life Dergi