Yakınsama (38. Gün)

Yakınsama, üreticiler ve hedef kitle arasındaki ilişkiyi sil baştan değiştirecek bir kavramdır. Geçmişte farklı cihazlardan aldığımız hizmetlerin başka cihazlarda yer alması ile ortaya çıkan yakınsama, hizmetlerin bütünleşerek tek bir cihazda toplanması ve bu teknolojik imkânlara da farklı ortamlardan erişilmesine olanak sağlar.

Geleneksel dağıtım kanallarının koyduğu fiziksel sınırlar kalkıyor, dijital ortamda üretilen içerik yine dijital ağlar ile kullanıcılar ile buluşuyor. Televizyonda üretilen bir içeriğe SMS atarak katkıda bulunmak artık kullanıcılara hiç samimi gelmiyor, kullanıcılar içeriğe yorum yapmak istiyor, istediği an durdurmak veya geri almak istiyor. Vizyon sahibi oluşumlar, yönetim gücünü kullanıcıya vererek onları mecrada tutmayı başarıyorlar. Teknolojik imkânların birbiri ile harmanlanması ile ortaya çıkan bu kavramda televizyon yayınını durduran veya ileri geri alabilen bir kullanıcı aynı zamanda telefonu ile faks gönderebiliyor.

Yakınsama ile “Televizyon Dizisi” kavramının da ortadan kalkacağını düşünüyorum, içeriğe “Televizyon Dizisi” demek o içeriğe artık değer katmıyor bilakis yalnızlaştırıyor. İçerik ürettirmek için para harcayan herkes içeriğini olabildiğince çok kanala dağıtmazsa gelirlerini artıramaz, olabildiğince çok kullanıcıdan yorum almazsa pazarını büyütemez, birileri sizden bahsetmiyorsa çok izlenmek size bir fayda sağlamıyor. Günümüzde iyi içerik bence çok tıklanan içerik değil, kendisinden bahsettiren, kısaca “İçerikten İçerik Üretebilen İçeriktir”

Bilişim sektörü, içerik üreticileri ve iletişim ağlarını birbirine bağlayan bu kavram, birbirinden ayrı görünen birçok süreci tek bir çatı altında topluyor. Bunun en önemli örneği cep telefonlarımız. Farklı cihazlar ile yaptığımız işlemleri artık telefonumuz ile yapıyoruz, saat, kamera, video izleme, interneye bağlanma gibi her bir işlem için farklı cihazlar kullanıyorduk, yakınsama sayesinde hepsi tek bir cihazda toplandı.

Özetleyecek olursak; yakınsama mantığı ile her teknolojik oluşum kendi teknolojierini sisteme entegre edebilir. Yani televizyon izlerken yayına katılmak için SMS atmak yerine online platformdan yorum atarak sürece dahil olmak yakınsamanın bize sunduğu bir imkandır.

Dağınık teknolojilerin kullanıcıların reflekslerine göre zamanla bir arada toplanarak yeni bir hizmet ortaya çıkarmasına yakınsama denir. Yakınsama, en çok medya sektörünü etkiledi ve etkileyecek…

(Bu yazıda 312 kelime var) #100Gün100Kelime’de 38. gün sona erdi.