Ve Pamuk Prenses Elmayı Isırmadı!

Gökçe Demir
[email protected]

Çocukluğumuzda dinlediğimiz kulaktan kulağa yüzyıllar boyu varlığını korumuş masallar… Çoğu zaman kendimizi hikâyedeki bir kahraman ile özdeşleştirdik. Onunla mutluolduk, onunla üzüldük onun duygusunu yaşadık. Çok eskiden dinlememize rağmen hiç unutmadığımız, bilinçaltımızda kendini güvenli bir limanda koruyan masallar. Özünde saflığı, temizliği, iyiliği vurguladığını zannettiğimiz aslında daha derin anlamları olan masalların üzerinde ne kadar düşündünüz? Acaba fark etmediğimiz daha önce gözümüze hiç batmamış bazı örtük fikirleri savunuyor olabilir mi?

Pamuk prenses kötülükten korunmak için kaçar ve cücelere sığınır. Mutlu mesut hayatına devam ederken kötülük peşini bırakmaz, kırmızı bir elmaya dönüşerek hayatını kuşatır. Sonrası malum. Prenses derin bir uykuya dalar prens öpücüğü ile hayata döner.Gelelim külkedisine. Hikâye örüntüsü benzer aslında. İyi kalpli, davranışlarıyla örnek bir kız. Üvey ailesi tarafından cezalandırılıyor, örseleniyor. Sonra bir baloya katılıyor. Kendisini kristal ayakkabılar sayesinde tanıyan bir prens tarafından kurtarılıyor. Bir diğer masal Uyuyan Güzel. Kehanet sonucu derin uykuya dalmış. Kurtarıcısını bekliyor. Ve o kahraman (!) gelipasıl kızımızı kurtarıyor.

Masallardaki kişiler farklı fakat ortak bir son var öyle değil mi? Acı çekiyorsun, kötülükler tarafından kuşatılmışsın ama iyi kalpliysen birisi seni bulur ve kurtarır. Ve biz bumasallarla büyüdük hatta çocuklarımızı bu masallarla büyütüyoruz.

Peki ne düşünmeliyiz? Toplumsal yaşamı belli kalıplarda sürdürmeye devam etmek için mi bu masallar? Ya da kadın rollerinin yüzyıllar önce çizildiği sosyal mesajlar mı? Ya da“Kader hepsi, alnımıza ne yazıldıysa o” diyen kişilerin savunduğu görüşü içselleştirmemiz, kurtarıcılarımızı beklememiz için mi?

Belki de pamuk prensesimiz bir gıda mühendisi. Ve elmadaki zehiri kokusundan, dokusundan ya da renginden fark etti. Külkedisi topuklu kristal ayakkabılar ile baloya katılmadı. Bir çift beyaz spor ayakkabı giydi. Balo sonrasında öyle hızlı koştuğunu fark etti ki başarılı bir atlet oldu. Rapunzel mi kızımız heyecan dolu, bungee jumping yaparak kuleden kurtuldu. 

Kurtarılmayı beklediğiniz her an acılarınız daha çok artar. Hayat tekrar yaşayacağınız, telafi edeceğiniz ya da geri sarıp düzenleyeceğiniz bir Word dosyası değil ne yazık ki. İyisi mi takın pelerininizi, kendi kahramanınız olmanın tam zamanı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here