Tepe Betopan A.Ş Satış Ve Pazarlama Müdürü Kenan Kafdal Anlatıyor…

• Sevgiyle Koru Projesi Nasıl Gelişti?

Tepe Betopan A.Ş olarak çevreyi değerli bir kay- nak olarak görerek gelecek nesillerin faydalana- bilmesi ve sürdürülebilir olması için doğanın en iyi şekilde korunması gerekliliğine inanıyoruz. Çevreye duyduğumuz bu ilgi ve alakayı aynı zamanda küresel anlamda değerlendirmek is- tiyoruz. Projenin çıkış amacı en büyük özelliği doğa dostu olan ürünlerimizi kullanarak hay- van dostlarımıza katkı sağlamak ve bir nebze olsun onlara sıcak bir yuva vermek amacı ile ortaya çıktı.

• Kulübelerin özelliklerinden bahse- der misiniz?

AR-GE çalışmaları kapsamında ürettiğimiz suya dayanıklı, A1 yangın sınıfına sahip, yan- maz, böceklenme yapmayan, güneş ışınları- na dayanıklı ve zararlı kimyasallar içermeyen ürünlerle yapıyoruz. Projemizin birçok detayı üzerinde çalışmaya devam ediyoruz ve amacı- mız daha geniş alanlara ulaşmak.

• Proje şu anda hangi aşamada?

Proje genelinde ilk amacımız, bir ilki başlatmak ve farkındalık yaratmak. Projemizin hazırlık aşaması tamamlandı, hayata geçmeye hazır. Öncelikli olarak Yenimahalle Belediyesi’nden olumlu dönüşler aldık, kulübelerimizi dağıtma- ya başlıyoruz. Diğer ilgili belediyelerle görüş- melerimiz devam ediyor ve bu anlamda destek- lerini bekliyoruz. Firmamızın ortak çalışmalar yürüttüğü bu anlamlı proje ile topluma katkı sağlamayı hedefliyoruz.

• Gelecekteki hedefleriniz neler?

Özel olarak tasarlanan kulübeler, başlangıçta bu projeye sahip çıkacak ilgili belediyeler aracılı- ğıyla Ankara’da yılda 200 adet dağıtılacak. Orta vadede ise hedefimiz, Türkiye’nin her yerine be- lediyeler vasıtasıyla ihtiyaç olan barınaklara bu kulübelerden dağıtabilmek. Bu yolda ilerlerken bütün duyarlı belediyelerin hayvan projemize destek vermesini umuyoruz.

• Tepe Betopan hakkında bilgi alabi- lir miyiz?

Bilkent Holding kuruluşu olan Tepe Betopan A.Ş, 1984 yılında Ankara Beytepe Tesislerinde fabrikasını kurup; Türkiye’de ilk çimentolu yon-

ga levha üretimini Betopan tescilli markasıyla başlattı. 1999 yılında modern teknoloji sistem- leri kullanılarak fabrika revize edilince kapa- site 2 katına çıkartıldı. 2001 yılında Arhavi’de kurulu bulunan diğer Çimentolu Yonga Levha fabrikasını satın alarak, Türkiye’de tek üretici konumuna geldik. Tepe Betopan A.Ş. olarak 2008 yılında tüm fabrikaları Bilkent’teki tesisin çatısı altında birleştirerek dünyanın sayılı üreti- cilerinden birisi olduk.

• Ürünleriniz, özel çalışmalarınız, ye- nilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2000 yılında uzun zamandır firma bünyesinde sürdürülen Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştiri- len “stabil ve dayanıklı Betopan”, betopanplus ürün yelpazesine katıldı. Böylece, Tepe Betopan A.Ş. 1984 yılından bu yana üretimini ve satışı- nı yaptığı “çimentolu yonga levha” betopan’ın yanında, betopanplus’ın da üretim ve satışını başlatarak teknolojiyi geliştiren firmalar arasın- daki yerini aldı. Tepe Betopan A.Ş. ilk üretimi olan betopan’ın yanında betopanplus’ı bünyesi- ne kattıktan sonra, “Ahşap Dokulu yalıpan” ve “Taş Dokulu taşonit ” ürünlerini de piyasaya sürdü. Dış cephe levhaları ve giydirme sistemi- nin gördüğü ilgi ve büyüyen talep üzerine, 2011 yılı ortalarında monolin, frapan ve fugalin ve 2012 yılı başında tuğlapan ve tuğpan markalı yeni yüzey dokulu ürünleri de tasarlayıp üre- timine başlayan Tepe Betopan A.Ş. dünyada kendi sistemini geliştirerek kendine ait farklı

ürünler üretebilen nadir firmalardan birisi. 1984-2018 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışı pazarları için 150 milyon metrekare çimento- lu levha üretimi, kurulduğu yıldan itibaren ise 1 milyar $’ın üzerinde ciro gerçekleştirdik. 40-45 kişi idari kadro 200 kişi mavi yakalı ola- rak çalışıyor. Tepe Betopan A.Ş insan gücüne ihtiyaç duyuyor.

• Yurt dışı satışlar / çalışmalar / yer aldığınız projeler varsa bilgi verir misiniz?

Yurt dışına baktığımızda, Tepe Betopan, zen- gin ürün çeşitliliği ve müşteri memnuniyeti sunan hizmet kalitesiyle dünyanın 41 ülke- sinde yapıların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Betopan ürünleri Hollywood setle- rinde dahi kullanılmaktadır. Bu yıl vizyona giren Hollywood filmlerinden The Hurricane Heist’in Bulgaristan çekimlerinde bayimiz Rivagips, Betopan ürünümüzü filmin mekan çekimlerinde kullandı.

Kaynak: Boss Life Dergi