Tasarım Harikası Seccadeler Üreten İki Kız Kardeş Burcu ve Merve Kırmızı Kardeşler!

İbadetleri esnasında akıllarına gelen, tasarım harikası seccadeler üreten iki kız kardeş Burcu ve Merve Kırmızı kardeşler…. Müslüman ülkelerde markalarını büyütmeyi hedefleyen Türk kız kardeşler ile kendi tasarımları olan seccadeleri ve üretim aşamasında oldukları rahle ve tesbihlerini Bosslife Dergi okuyucularına anlattılar. Dostlarınıza manevi değeri yüksek tasarım hediyeler almaksa planınız, mutlaka incelemeniz gereken bir marka ve detayları sizlerle…

Kendinizden bahsedermisiniz?

Burcu: Ben 1985 yılında, Merve’de 1987 yılında ikimizde İstanbul’da doğduk. Üniversite eğitimimizi aynı sene, aynı sınıflarda Bahçeşehir Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde okuduk. O yaşa kadar abla-kardeş iken üniversiteden sonra artık en iyi arkadaş olduk. Eğitim hayatımızdan sonra babamızın mesleği olan Ayakkabıcılık sektöründe ilk işimizi kurduk. Ancak Ayakkabı imalatı hiç devam etmek istemediğimiz bir sektör olduğu için kendimizi bir anda sıfırdan başlarken bulduk. Hep kendi tasarım markamızı yaratma hayalimiz vardı. Bu yüzden ben reklam alanında kendimi geliştirirken Merve’de Kurumsal alanda kendini geliştirmeye odaklandı. Ve günümüze kadar bir çok ünlü markaların reklam ve kurumsal alanlarında yöneticilik yaptık. Ve sonunda kendi markamız olan Miraj İstanbul’u kurduk.

Tamamen tasarım ürünü olan Miraj İstanbul markanızın ürettiği seccadelerinizden bahseder misiniz?

Miraj İstanbul projesini hayata geçirirken önceliğimiz namaz kılarken dizlerde oluşan ağrıyı azaltmak ve göz yorucu yoğun figürlerden kurtularak daha sade seccadeler üretmek oldu.Zaten seccadeler, günümüz tasarımlarını yansıtması gerekirken, hala çok eskilerden kalma seccade tasarımları kullanıyorduk. Hızlı yaşadığımız bu teknoloji döneminde dikkat dağıtan, göz yoran seccade tasarımları bizleri daha fazla zihinsel düşüncelere yöneltiyordu. Bizde daha minimal seccade tasarımlarına yöneldik. Bunun yanı sıra namaz kılarken diz ve dirseklere fazla yük binmesinden kaynaklı, zaman içerisinde hasar ve ağrılar meydana gelebiliyor. Bu darbeleri azaltmak için seccadelerimizin içine özel bir mat koyarak kullanımı rahat bir ürün geliştirdik. Zaten seccade tasarımı yapma fikri de buradan ortaya çıkmıştı. Bu dönemde herşeye bu kadar önem verilirken asıl önemli olan günde 5 defa kullanılan bir ürünü daha da zenginleştirmek istedik. Ortaya çıkan bu ürün yeni bir pazar oluşturdu. Ve eminiz ki yeni markalar doğmasına da öncelik olacaktır.

Bu fikir nasıl aklınıza geldi?

Açıkça anlatmak gerekirse bir gün namaz kılarken farkettim ki seccadenin üzerindeki figürler öyle gözümü almıştı ki ibadete odaklanmam gerektiği halde üzerindeki figürlerin neye benzediğini çözmeye çalışıyordum. Sonradan farkettik ki aynı sorunu çoğu kişi yaşıyormuş. Sonrasında ise figürlerin olmadığı bir seccade arayışına girdik. Ancak istediğimiz gibi bir ürün bulamadık. Ardından dize olan darbeleride çözelim o halde diyerek bu yola girdik. Fikirden çok bu fikri hayata geçirmek zor bir süreçti. Bu noktada ise çok sevdiğimiz dostlarımız, yakınlarımız fikrimizi destekleyip yanımızda durdular. Onların yanımızda olması bizi bu süreçte kamçılayan en büyük güç oldu.

Bu bahsettiğiniz yeni pazarı bize açıklar mısınız?

Bu öyle bir pazar ki önü çok açık, bizden sonrada daha da çok gelişecek ve büyüyecek. Türkiye bu pazarın oluşmasında öncü olacak. Yarattığımız markada ileri dönem hedeflerimizde çok farklı çizgilerde de yol alacağız. Çıkartacağımız ürünler daha önce hiç tasarlanmamış ve inovatif ürünler olacak. Bu yüzden de büyük bir heyecan içerisindeyiz.

Miraj İstanbul markası olarak şu ana kadar yaptığınız ve yakın gelecekteki planlarınızdan bahseder misiniz?

İlk olarak seccade tasarımımız ile yola çıktık. Şuan koleksiyonumuzun en önemli parçaları olan Tesbih ve Rahle’miz ile müşterilerimize bir dua seti oluşturuyoruz. Amacımız dua sırasında bir bütünlük sağlayarak, hiçbir rahatsızlık vermeyecek şekilde ibadeti rahatlıkla yapmayı sağlamak. Şuan da çok özel bir seccade tasarımı üzerinde çalışıyoruz. Çok az sayıda üreteceğimiz bu seccadelerimiz sadece çok özel kişilere sunulacak. Ve dünyanın en iyi tesbih sanatçılarından biri bu özel koleksiyonumuzun tesbihlerini yapmayı üstlendi. İleriye dönük projemizde ise Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerinden ürünlerimizi almak isteyenlere ulaşmak, ve bir dünya markası yaratmak istiyoruz.

Neden tasarımsal ibadet ürünleri?

Evlerimizi özenle dekore ederken 17. Yüzyıl’dan kalma seccadeleri sermek durumunda kalıyorduk. Tabiki de eski tasarımların da kendine has özel bir hissiyatı var. Ancak günümüz artık daha fazlasını istiyor. Bizde bu ihtiyacı karşılamak için bu ürünleri üretmeye yöneldik.

Miraj İstanbul ismi nereden geliyor? Ve koleksiyonda ki seccadelerinizin her birinin özel bir ismi var! Bu isimler nereden geliyor?

Miraç Gecesi’nden geliyor. 5 vakit namaz farz olunmuş olduğu için Miraj ismini kullanmamız bizim için çok önemliydi. İstanbul’u kullanmamızın nedeni ise markamızı globalde sunmayı hedeflediğimiz için Türk markasını göğsümüzü gererek sunmayı istedik. Bu yüzden Miraj İstanbul ismi ortaya çıktı. Koleksiyonda ki ürünlerin isimlerinde ise tarihe damgasını vurmuş dünyaca ünlü Müslüman bilim adamlarının isimlerini verdik. Her bilim adamının keşifleri ve uzmanlıklarına uygun renkler verdik. Örneğin; ‘EL BİRUNİ’ dünyanın döndüğünü savunan ilk müslüman bilim adamı olduğu için kadife mavi renk ‘EL BİRUNİ’ ismini aldı. İBN BATUTA ise ilk Müslüman gezgin olduğu için deri taba renk BATUTA ismini aldı.Bunun nedeni ise bu değerli insanların belkide hatırlayamadığımız isimlerini ve hikayelerini tekrar gündeme getirerek, hatırlatmak. Hatırlanmaya değer olan önemli isimleri gündeme getirmek bizim için çok önemliydi. Seccade çantalarınız da seccadelerş-iniz kadar şık ve gösterişli bir tasarıma sahip.

Böyle bir çanta yapma fikri nereden doğdu?

Herkesin birbirine anlamlı bir hediye sunabilmesi için, ayrıca ev dışında arabada, seyahatlerde ve işyerlerinde rahatlıkla taşıyabilmeleri için bu çantayı tasarladık.

Görselleriniz çok farklı! Nereden esinleniyorsunuz?

Aslında çok önemli bir nokta! Çünkü gün içerisinde en çok kullanılan bir ürün olan seccade ev dekorasyon ürünlerinden çok daha fazla değere sahip olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Bu yüzden her fotoğrafımızı çekerken özenle çalışıyoruz. Nasıl ki bir giyim için fotoğraf çekimi modayı takip edenler için önemliyse, bizim içinde seccade aynı öneme sahip!

Kaynak: Boss Life Dergi