Ankara’dan da bu işin yapılabileceğini kanıtlamak istedik

Değerli dostlarım Pankart grubu ile hem fotoğraflar çektik hem de sohbet ettik. Bakalım sizler için neler anlatmışlar?

Merhaba Pankart, keyifler nasıl?
Emre:
Mükemmel
Kutluğhan: Teşekkürler, gayet iyi


Biraz Pankart ’tan bahseder misiniz?
Emre:
Bir beste yarışmasına katılmamız ile başladı macera. Baktık güzel şeyler ortaya çıkıyor bunu profesyonel boyuta taşımaya karar verdik. Son kemik kadromuz ise geçen sene internet sitesine verdiğimiz ilan ile oldu. Yaklaşık 10 senelik bir grubuz.


Grup içindeki görev dağılımından bahseder misiniz? Besteleri kim yapıyor, sözleri kim yazıyor? Nasıl bir süreçte ortaya çıkıyor bir Pankart şarkısı?
Emre:
Ben vokalim. Müziği Kutluğhan ile beraber yapıyoruz. Sözleri genelde ben yazıyorum. Şarkıların oluşumu farklı biçimde oluyor. Genelde evde ayrı ayrı yaptığımız kayıtları birleştiriyoruz. Sonra oturup beraber şarkı yapıyoruz. Düzenlemelerin son hallerini beraber yapıyoruz. Sonrasında stüdyoya girip kaydediyoruz. Besteler bu şekilde… Cover olduğu zamanlar daha farklı bir yol izliyoruz. Şu anda beraber çalıştığımız aranjörümüz Bijen Rahimi ile ilerliyoruz.
Kutluğhan: Gitar çalıyor ve back vokal yapıyorum.

Gelecek için planlarınız neler?
Emre:
Gelecek için planlarımız öncelikle yurt içi ve dışı her yerde çalmak ve sonrasında uzun yıllar Türkiye müzik sektöründe önemli bir yer edinmek. Yeni Single hayırlı olsun çok güzel bir şarkı olmuş.

Şarkının en büyük özelliği hareketli ve enerji dolu olması sanırım. Nereden geliyor bu enerjinin kaynağı?


Emre: Teşekkürler. Günlük yaşantılarımızda da eğlenceliyiz. Hayata hep olumlu bakanlardanız. İster istemez müziğimize yansımış. Bizde herkes gibi üzüntülü, sıkıntılı anlar yaşıyoruz; ama olaylara hep bardağın dolu tarafından bakmaya çalışıyoruz.
Kutluğhan: Teşekkürler. Grup zaten eğlenceli insanlardan oluşmakta. Enerjinin en büyük kaynağı bu bence

Konser Takviminiz Belli Oldu Mu?
Emre:
Konser hazırlıklarımız başladı. Çok heyecanlı bir süreç olacak. Provaları yaparken bile çok heyecanlanıyoruz. Kendi şarkılarımızın dışında ağırlıklı Türkçe olmak üzere sevdiğimiz ve uzun süredir belki duymadığınız şarkılardan çalacağız. İlk konserimizi yakın zamanda vereceğiz. Sizinle ilgili tüm gelişmeleri nereden takip edebiliriz?
Kutluğhan: Bize twitter üzerinden GrupPankart, facebook üzerinden de PankartOfficial adresinden ulaşabilirsiniz. Yakında olacak tüm etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Şarkı olarak, Türk pop müziğinin önemli seslerinden Sertab Erener’in “Mecbursun” isimli parçasını seçtiniz. Bu parçayı seçmenizde özel bir sebep var mı?


Emre: Mecbursun sözleri ve müziği ile bize çok yakın bir parça. Cover şarkı seçerken daha önce bu şarkıyı kim söylemişten ziyade bize uygunluğuna bakıyoruz. Klişe isimlerin şarkılarını seçmemeye gayret ediyoruz.
Kutluğhan: Sözleri bizi kendine çekti birde eğlenceli bir parça olması


Pankart’ in geçmişine baktığımızda 2005 yılında Ankara’da kurulduğunu görüyoruz. Nasıl bu güne geldi Pankart biraz bahseder misiniz?
Emre:
Çok uzun ve yorucu uğraşlar sonucunda buralara geldik diyebiliriz. Kurulduğumuz günden itibaren kafamızda farklı bir grup olma düşüncesi hep vardı. Tarzımızı yakalamamız, kayıtlar, grubun kadrosundaki değişiklikler, İstanbul maceramız filan derken uzun uğraşlar sonucu buralara geldik diyebiliriz.
Kutluğhan: 2004 yılında ben dâhil oldum birçok eleman geldi geçti; ama sonunda kemik kadroyu ‘Voltran’ i oluşturduk. (Gülüşmeler)

Yerli gruplar arasında beğendiğiniz ve kendinize yakın hissettiğiniz kimler var?
Emre:
Yerli gruplar arasından sevdiklerimiz var tabii ki. Hepimizin ortak sevdiği MFÖ. Kendimize yakın olarak Athena grubunu görüyoruz.
Kutluğhan: MFÖ


Hala Ankara’da olmak Pankart’a ne katıyor, nelerden koruyor ?
Emre:
Grubun ilk yıllarından beri; “Bu işler İstanbul’da olur, İstanbul’a taşınmanız lazım” yargısı bize dayatıldı hep. Ama biz pılımızı pırtımızı toplayıp İstanbul yollarına düşmedik. Ankara’dan da bu işin yapılabileceğini kanıtlamak istedik ve sanırım başarılı da olduk gibi.

İnternet ve Sosyal medya ile aranız nasıl? Biliyorsunuz son yıllarda bunlar olmazsa olmaz oldu artık.
Emre: Yavaş yavaş ilerletiyoruz. Ne kadar etkili olduğunu biraz geç fark ettik.
Kutluğhan: Elimizden geldiği kadar ilgilenmeye çalışıyoruz


Röportaj için çok teşekkür ederim.
Emre:
Biz de teşekkür ederiz.
Kutluğhan: Teşekkür bizden..

Diğer röportajlarımızı okumak için tıklayın!

.

3 YORUMLAR

  1. harbi müzisyen

  2. En sevdiğim müzisyen ve son 2-3 senedir izleyip en çok hoşuma giden film. Farklı alanlardaki zevklerim kesişince ba…

  3. muratakkoyu_xxx

    Çocuk doğuştan müzisyen.???

Comments are closed.